ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 84-79: Νέα νίκη, πάει για πρωτιά!

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Αν και έχανε με -11 στο ημίχρονο (37-48) τελικά, μια καλή περίοδος, που ήταν η τρίτη, άρκεσε στον ΑΠΟΕΛ για να επικρατήσει της ΑΕΛ στο γαλαζοκίτρινο ντέρμπι που τελείωσε πριν από λίγο στο Λευκόθεο.

Νέα νίκη για την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη, που επικράτησε της ΑΕΛ με σκορ 84-79, στο ένα από τα δυο Σαββατιάτικα παιχνίδια για τη 12η αγωνιστική στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας.

Τη στιγμή λοιπόν που ο ΑΠΟΕΛ έκανε ένα ακόμα βήμα για να τερματίσει στην κορυφή, με το τέλος της κανονικής περιόδου, η ΑΕΛ έχασε έδαφος στη διεκδίκηση της 5ης θέσης και ενώ, ένα ακόμα παιχνίδι για τη «βασίλισσα», χάνεται στα σημεία…

1η περίοδος

Δίνοντας ένα γρήγορο τέμπο από το ξεκίνημα και γενικά, σε όλο το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 10λεπτο με 20-26!

Ο ΑΠΟΕΛ, είχε θέματα στην άμυνα, απέναντι στο ρυθμό της αντιπάλου του, με την ΑΕΛ να προηγείται στο 5` με 4-11 και ενώ λίγο αργότερα, η διαφορά ανέβηκε στους 9, όταν το σκορ πήγε στο 12-21 (7`) για να μειώσει ο ΑΠΟΕΛ σε 19-23, πριν το 20-26, που ήταν το σκορ για την 1η περίοδο.

2η περίοδος

Αρχικά το σκορ πήγε στο 20-29, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν στην ελάχιστη τιμή του ενός πόντου, με 8-0 σερί (28-29) . Μάλιστα, λίγο μετά ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όταν ισοφάρισε σε 31-31 στο 13`.

Ενώ στο 15`, το σκορ ήταν στο 33-34, από εκείνο το σημείο και ως το κλείσιμο του ημιχρόνου, το παιχνίδι ήταν ένας… μονόλογος για την ΑΕΛ, που εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα θέματα που είχε στην άμυνα ο αντίπαλος της, με τη λήξη του ημιχρόνου, ανέβασε τη διαφορά στους 11!

Χάμιλτον, Παρκς και Ράιτ, δημιουργούσαν συνέχεια ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων και έτσι στο 20` το σκορ πήγε στο 37-48.

3η περίοδος

Όσο και αν ήταν μονόλογος για την ΑΕΛ, τα τελικά στάδια της 2ης περιόδου, το τρίτο κομμάτι του γαλαζοκίτρινου ντέρμπι, ήταν εξ` ολοκλήρου μονόλογος για τον ΑΠΟΕΛ!

Κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ένα επί μέρους σκορ 28-12 και έτσι, στο 30` προσπέρασαν με 65-60. Ο Γκραντ, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΛ, τη στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ μετά το -11 στο 20`, ισοφάρισε σε 54-54 στο 25` και προσπέρασε με 58-57 στο 26`.

Η ΑΕΛ ξαναπέρασε μπροστά με 58-60, αλλά η 3η περίοδος, έκλεισε με 7-0 σερί για τον ΑΠΟΕΛ, που προηγήθηκε με 65-60.

4η περίοδος

Ξεκίνημα με 0-6 και προσπέρασμα για την ΑΕΛ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Σκορ 65-66. Όμως ο ΑΠΟΕΛ, αντέδρασε άμεσα και με δικό του σερί, 8-0 πήρε προβάδισμα με +7 (73-66 στο 36`).

Στο 36`, η ΑΕΛ μείωσε σε 76-70, ενώ στο 37, το σκορ έγινε 78-72.

Στο 38`, η ΑΕΛ μείωσε ακόμα περισσότερο, όταν με το σκορ στο 80-76, η διαφορά ήταν στους 4 πόντους!

Τελικά στάδια

Στο 39`, η διαφορά έπεσε στο τρίποντο, καθώς με βολές του Κένταν στο 38`49“, το σκορ πήγε στο 81-78.

Ακολούθησαν διαδοχικά λάθη των Τζάκσον (ΑΠΟΕΛ), Μονιάτη (ΑΕΛ) και έτσι, στο το 81-78 παρέμενε. Στο 39`32“ ο Βον με μιαν βολή έκανε το 82-78.

Φθάνουμε στο 39`40“, όταν με δυο βολές ο Ο`Μπράιαν έκανε το 84-78 και κάπου εδώ, κρίθηκε ο νικητής στο γαλαζοκίτρινο ντέρμπι.

Αυτός ήταν ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 84-79.