Τρομερός αλλά… μόνος ο Γιάννης – Όλα τα αποτελέσματα (vids)

Απελπιστικά μόνος του ήταν ο Γιάννης απέναντι στο Τορόντο και παρά τους 44 πόντους του, οι Μπακς ηττήθηκαν. Εύκολα οι Νάγκετς, οι Πέλικανς και οι Σπερς, δύσκολες νίκες για Τζαζ και 76ερς.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα:

Ντένβερ Νάγκετς – Σάρλοτ Χόρνετς 123-110

Τρομερός ο Νίκολα Γιόκιτς στην εύκολη νίκη των Νάγκετς επί των Χόρνετς, με τον Σέρβο να κάνει τα πάντα και να διαλύει την άμυνά των αντιπάλων του, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 123-110.

Αν και δεν ήταν σε όλη τη διάρκεια εύκολο το παιχνίδι, με τους Χόρνετς να μένουν κοντά στο σκορ στα τρία τέταρτα του. Εντούτοις ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο στάθηκε ικανό για να κερδίσουν.

Ο Γιόκιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 39 πόντους (κάνοντας season high), 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε ένα τρομερό ρεσιτάλ. Στο πλευρό του στάθηκε ο Πολ Μίλσαπ με 18 πόντους, με τον Γκάρι Χάρις να προσθέτει 17 πόντους.

Για τους Χόρνετς, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 20 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ), με τους Μπίσμακ Μπιγιόμπο, Μάρβιν Γουίλιαμς και Μαλίκ Μονκ να προσθέτουν από 16 πόντους.

Ντιτρόιτ Πίστονς – Γιούτα Τζαζ 105-110

Οι Πίστονς μπήκαν με… φόρα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 31-13 στη πρώτη περίοδο! Οι Τζαζ ξύπνησαν νωρίς όμως, και ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους από την δεύτερη περίοδο. Τελικά η ομάδα της Γιούτα έφτασε στη νίκη με 110-105, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 20-20.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των “Μορμόνων”, με τον Ρίκι Ρούμπιο να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζο Ίνγκλες 16 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 34 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ρέτζι Μπούλοκ 19 πόντους και ο Αντρέ Ντράμοντ 15 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Φιλαδέλφεια 76ερς – Ντάλας Μάβερικς 106-100

Οι Σίξερς έκαναν πήραν δύσκολα τη νίκη επί των Μάβερικς, παρά το γεγονός ότι είχαν «κλειδώσει» τον Ντόνσιτς. Τελικά το δίδυμο των Τζοέλ Εμπίντ και Μπεν Σίμονς χάρησαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Η Φιλαντέλφεια έφτασε να προηγείται με μια τεράστια διαφορά 19 πόντων στην τρίτη περίοδο. Φαίνεται όμως πως στην συνέχεια χαλάρωσαν και το Ντάλας μείωσε πολύ γρήγορα τη διαφορά. Ο Εμπίντ με δύο βολές έγραψε το 104-98, με 28 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο.

Ο Εμπίντ ήταν και ο πρώτος σκόρερ των Σίξερς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Μπεν Σίμονς να προσθέτει 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ και τον Τζέι Τζέι Ρέντικ 20 πόντους.

Για τους Μαβς, ο Γουέσλι Μάθιους είχε 18 πόντους και ο Ράιαν Μπρόκχοφ 15 πόντους, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς έμεινε στους 14 πόντους με 4/16 σουτ, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε μία από τις χειρότερες φετινές του βραδιές.

Κλίβελαντ Καβαλίερς – Νιού Όρλεανς Πέλικανς 98-133

Περίπατο στο Κλίβελαντ έκαναν οι Πέλικανς, κάνοντας μια πολύ εύκολη νίκη με 133-98. Ο Άντονι Ντέιβις και η παρέα του δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα δωδεκάλεπτο κόντρα στους Καβς, στην συνέχεια πάτησαν «γκάζι» και… χάθηκαν.

Ο Τζούλιους Ραντλ με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να προσθέτει 22 πόντους και τον Άντονι Ντέιβις 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Καβς, ο Τζόρνταν Κλάρκσον είχε 23 πόντους και οι Κόλιν Σέξτον και Τζέιλεν Τζόουνς από 15 πόντους.

Μιλγουόκι Μπακς – Τορόντο Ράπτορς 116-123

Το ντέρμπι της Ανατολής κατέληξε και στους Ράπτορς. Παρά την απίστευτη προσπάθεια του Γιάννη Αντετοκούνμπο που πέτυχε 44 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ, οι Μπακς δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Ο Γιάννης τα έβαλε με όλους, αλλά δυστυχώς γι αυτόν, δεν ακολούθησε κανείς. Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τα «Ελάφια», καθώς εκεί κρίθηκαν όλα.

Λέοναρτ και Σιακάμ πέτυχαν από 30 πόντους, ενώ και ο Ιμπάκα έφτασε τους 25. Άλλους 21 πρόσθεσε ο ΒανΒλίιτ.

Για τους Μπακς, πέρα του Γιάννη, οι υπόλοιποι κινήθηκαν στα ρηχά. Δεύτερος σκόρερ ήταν ο Μπρόγκντον που πέτυχε 15 πόντους, ενώ Μίντλετον και Μπλέντσο έμειναν στους 14 και 13 αντίστοιχα.

Σαν Αντόνιο Σπερς – Μέμφις Γκρίζλις 108-88

Εύκολο βράδυ για τους Σπερς που «πάτησαν» τους Γκρίζλις με 108-88. Μετά από μια ισοροπημένη πρώτη περίοδο, τα «Σπυρούνια» πήραν μπρος στη δεύτερη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 37-19, καθάρησαν το παιχνίδι. Στη συνέχεια έκαναν απλά συντήριση του σκορ.

Ο Ντέρικ Γουάιτ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και τον ακουλούθησε ο Λαρμάρκους Άλντριτζ με 18 (και 7 ασίστ),

Για το Μέμφις, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικ Κόνλεϊ με 21 πόντους και τον ακολούθησαν οι Τζάρεν Τζάκσον και Ντιλόν Μπρουκς που πέτυχαν από 15.