Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ Αριστοτέλης Βρυωνίδης, αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του Διαιτητή Ηλία Πηλακούτα κατά του SAGIROV FEMIS  Λοιπό Προσωπικό της ΓΕΡΟΣΚΗΠΟΥ FC  που αποβλήθηκε για είσοδο στον αγωνιστικό χώρο και έντονες διαμαρτυρίες, μετά την αποβολή του από τον αγωνιστικό χώρο επέδειξε αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον διαιτητή και τους αντιπάλους (προέβη σε άσεμνες χειρονομίες) κατά παράβαση των άρθρων 4(γ) και 9(ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ Ιδαλίου – ΓΕΡΟΣΚΗΠΟΥ F C/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός από δύο αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία του Διαιτητή Νικόλαου Ανδρέου κατά του Ανδρέα Στέκα  Ποδοσφαιριστή της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ Δερύνειας που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά, μετά από σύρραξη που δημιουργήθηκε γρονθοκόπησε αντίπαλο ποδοσφαιριστή στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων U19 B’ Κατηγορίας περιόδου 2023-2024 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/19.11.2023 (9η Αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός από δύο αγώνες.

*Καταγγελία του Διαιτητή Νικόλαου Ανδρέου κατά του Ανδρέα Πέτρου  Ποδοσφαιριστή της ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά, μετά από σύρραξη που δημιουργήθηκε γρονθοκόπησε αντίπαλο ποδοσφαιριστή στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων U19 B’ Κατηγορίας περιόδου 2023-2024 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/19.11.2023 (9η Αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός από δύο αγώνες.

*Καταγγελία του Διαιτητή Μενέλαου Παντελίδη κατά του Παντελή Κιρλάππου Ποδοσφαιριστή του ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Κιτίου που αποβλήθηκε γιατί ύβρισε τον Α’ Βοηθό  στον αγώνα Πρωταθλήματος  Νέων   U19  Γ’   Κατηγορίας,  Α’  Φάσης  περιόδου 2023-2024 ΑΕΠ Πολεμιδιών – ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Κιτίου/19.11.2023 (9η Αγωνιστική).

*Καταγγελία της Διαιτητή Μυροφόρας Τουμάζου κατά του Κυριάκου Τελεβάντου Λοιπό Προσωπικό της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας που αποβλήθηκε γιατί με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και κατά την είσοδο της διαιτητικής ομάδας στα αποδυτήρια απευθύνθηκε με προσβλητικό και απειλητικό τρόπο διαμαρτυρόμενος προς την διαιτητική ομάδα και προς τον πρώτο βοηθό και κινήθηκε απειλητικά προς τον βοηθό και τον σταμάτησαν οι πιο ψύχραιμοι στον   αγώνα  Πρωταθλήματος Γυναικών περιόδου 2023-2024 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – APOLLON LADIES/19.11.2023 (7η Αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός από δύο αγώνες και πρόστιμο.

*Kαταγγελία κατά του Π. Ο. Ορμήδειας γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 Π. Ο. Ορμήδειας – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).
Απόφαση: Πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά της ΓΕΡΟΣΚΗΠΟΥ F C γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ Ιδαλίου – ΓΕΡΟΣΚΗΠΟΥ F C/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΗΡΑΚΛΗ Γερολάκκου γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΗΡΑΚΛΗΣ Γερολάκκου–ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΗΡΑΚΛΗΣ Γερολάκκου–ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΜΑΡΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ  ποδοσφαιριστή της ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου Νήσου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε μετά την αποβολή του από τον αγωνιστικό χώρο στο 50 λεπτό του αγώνα (κινήθηκε απειλητικά προς το μέρος του διαιτητή και ακολούθως έσπρωξε ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας) κατά παράβαση των άρθρων 4(γ), 9(ε) και 9(ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π. στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων U19 B’ Κατηγορίας περιόδου 2023-2024 ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ Ιδαλίου – ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου Νήσου/19.11.2023 (9η Αγωνιστική).

*Διακοπείς Αγώνας Πρωταθλήματος Νέων U19 Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 Π. Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ ΟΝΗΣΙΛΟΣ – Π. Ο. Ξυλοτύμπου 2006/19.11.2023 (9η Αγωνιστική).
Απόφαση: Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 3-0 υπέρ του Π.Ο. Αχυρώνα Ονήσιλου.

*Μη διεξαχθείς Αγώνας Πρωταθλήματος Νέων U19 Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΟΜΟΝΟΙΑ Ψευδά – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς /19.11.2023 (9η Αγωνιστική).
Απόφαση: Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 3-0 υπέρ της Ομόνοιας Ψευδά. Πρόστιμο στην ΑΠΕΠ.

*Καταγγελία κατά της ΠΑΦΟΥ F C  γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 5 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 4(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Πρόστιμο.
στον αγώνα Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U17 «Κώστας Σεβέρης» περιόδου 2023-2024 ΠΑΦΟΣ F C – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του β’ ημιχρόνου κατά 5 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 4(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U17  «Κώστας  Σεβέρης»  περιόδου 2023-2024 ΠΑΦΟΣ F C – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ Πολεμιδιών γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 20 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 4(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U16  περιόδου 2023-2024 ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΕΘΝΙΚΟΥ Άχνας για επεισόδια που προκάλεσαν οι οπαδοί της ομάδας μετά το τέλος του αγώνα (σύρραξη που προκλήθηκε από οπαδούς της ομάδας με τους  οπαδούς της αντίπαλης ομάδας στην είσοδο του γηπέδου) μετά το τέλος του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 4(κβ) και 5 των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π. στον αγώνα Επίλεκτης Κατηγορίας  Παίδων  U16  περιόδου 2023-2024 ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του σωματείου ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μάϊου για επεισόδια που προκάλεσαν οι οπαδοί της ομάδας μετά το τέλος του αγώνα (σύρραξη που προκλήθηκε από οπαδούς της ομάδας με τους  οπαδούς της αντίπαλης ομάδας στην είσοδο του γηπέδου) μετά το τέλος του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 4(κβ) και 5 των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π. στον αγώνα Επίλεκτης Κατηγορίας  Παίδων  U16  περιόδου 2023-2024 ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου/18.11.2023 (8η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΥΘΥΜΙΟΥ προπονητή του ΔΙΚΕΦΑΛΟΥ Γερίου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε προς τον διαιτητή του αγώνα μετά το τέλος του αγώνα στο χώρο των αποδυτηρίων (τον εξύβρισε χυδαία και τον ειρωνευόταν)  κατά παράβαση των άρθρων 4(γ) και 9(ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π. στον αγώνα Πρωταθλήματος  Παίδων  U16  Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γερίου – FREEDOM24 Ε Ν Υ ΔΙΓΕΝΗΣ Ύψωνα/19.11.2023 (7η Αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός από τρεις αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά του σωματείου ΑΟΛ-ΟΜΟΝΟΙΑ Λακατάμειας γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 12 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 4(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον  αγώνα  Πρωταθλήματος  Παίδων   U16  Α’  Φάσης  περιόδου 2023-2024 ΑΟΛ-ΟΜΟΝΟΙΑ Λακατάμειας – ΑΕΛ Λεμεσού/19.11.2023 (7η Αγωνιστική).

*Ο αγώνας Πρωταθλήματος Παίδων U14 περιόδου 2023-2024  ΑΕΚ Λάρνακας – ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου/12.11.2023 (4η Αγωνιστική) για την τύχη του.
Απόφαση: Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 3- υπέρ της Ομόνοιας Αραδίππου.