Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 1-2: Τάμαρι εσύ Σούπερ Σταρ (pics&vids)

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 100.000€ κάθε μήνα εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ομόνοια με 2-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με γκολ του Γκόμες στο 30′ ωστόσο ο Τάμαρι μέσα σε δυο λεπτά (67′, 69′) έφερε “τούμπα” το παιχνίδι και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και με την συμπλήρωση πέντε λεπτών είχαμε από ένα σουτ από κάθε ομάδα. Ο Κούσουλος έκανε ένα άστοχο σουτ στο 2’ ενώ λίγο έξω πήγε το σουτ του Νατέλ ένα λεπτό αργότερα.

Στο 17′ οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν με απευθείας φάουλ του Ντε Βινσέντι, αλλά ο Παναγή έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, και μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, η άμυνα της Ομόνοιας δεν μπόρεσε να απομακρύνε με αποτέλεσμα ο Ενσούε να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 26′ οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Ντε Βινσέντι να δίνει στον Ζαχίντ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ αλλά ο Παναγή έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 30′ οι πράσινοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με πρωταγωνιστή τον Γκόμες, ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τον Μοράις στον χώρο του κέντρου και από μακριά έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, νικόντας τον Βάτερμαν για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά ο Ματ δεν κατάφερε να περάσει τον Βάτερμαν, ο οποίος μάζεψε την μπάλα.

Στο 41′ ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ζαχίντ να μην μπορεί να νικήσει τον Παναγή από κοντά.

Στο β’ μέρος όπως ήταν φυσιολογικό οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν πιο επιθετικά, ψάχνοντας την ισοφάριση και απείλησαν την εστία του Παναγή με μερικά σουτ.

Η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ επιβραβεύτηκε με γκολ στο 66′ με τον Τάμαρι ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ για το 1-1. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης δυο λεπτά μετά έκανε το 1-2, όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έκανε το δυνατό σουτ και νίκησε για δεύτερη φορά σε λίγα λεπτά τον Παναγή.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ενώ στο 88′ ο Παναγή δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) για φάουλ στον Ταμάρι έξω από την περιοχή. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε ακόμα ένα τρίποντο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Λόρα, Βύντρα, Πρέτσε, Λόπες, Λοέ (46΄ Κατελάρης), Κούσουλος, Σοάρες (84΄ Μόντες), Γκόμες (46΄ Ζίβετς), Ραμίρεζ, Νταρμπισάιαρ

Στον πάγκο: Μεχίας, Γκαφούρ, Τζαΐλσον, Τζιωνής, Εντρένα,Τζαρσίνιο

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής (73΄ Βούρος), Καρλάο, Ιωάννου, Νσούε (84΄ Γκέντσογλου), Καζού, Μοράις, Ζαχίντ (88΄ Αρτυματάς), Ντε Βινσέντι, Νατέλ, Τάμαρι

Τέλος αγώνα.

88′ Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη κάρτα στον Παναγή για φάουλ εκτός περιοχής στον Τάμαρι. Τερματοφύλακας ο Κούσουλος.

84′ Σουτ του Ντέβι, η μπάλα βρήκε στο Βύντρα και πέρασε σε κόρνερ.

74′ Σουτ από τον Ραμίρεζ, έξω.

73′ Βούρος στη θέση του Μερκή.

69′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 1-2 και πάλι με τον Τάμαρι ο οποίος μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ και νίκησε τον Παναγή και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

67′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 1-1. Ο Eνσούε έδωσε στον Τάμαρι ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

64′ Σουτ του Ντέβι, άστοχο.

58′ Σουτ του Καζού, έξω.

56′ Kεφαλιά του Τάμαρι, μαζεύει ο Παναγή.

49΄Σουτ από τον Ζίβετς, η μπάλα κοντράρει και πάει σε κόρνερ.

46′ Διπλή αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια . Έξω οι Λοέ και Γκόμες και στη θέση τους οι Κατελάρης και Ζίβετς.

46′ Έναρξη β’ μέρους.

Στατιστικά πρώτου μέρους

Τελικές προσπάθειες:5-8
Εύστοχες προσπάθειες:1-6
Κόρνερ: 3-6
Κατοχή μπάλας: 39%-61%

45′ Τέλος ημιχρόνου

43′ Σουτ του Ενσούε, έξω.

41′ Mεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ να μην μπορεί να νικήσει τον Παναγή από κοντά.

38′ Σουτ από τον Ντέβι αποκρούει ο Παναγή.

33΄ Ο Λοέ έδωσε στον Νταρμπισάιαρ ο οποίος πήγε να περάσει τον  Βάτερμαν αλλά τον πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα.

30′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με σκόρερ τον Γκόμες ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Μοράις και από μακριά “κρέμασε” τον Βάτερμαν γράφοντας το 1-0.

27′ Σουτ του Ραμίρεζ, άστοχο.

26′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους, με τον Ντε Βινσέντι να δίνει στον Ζαχίντ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ αλλά ο Παναγή έδιωξε σε κόρνερ.

21΄ Mετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, η άμυνα της Ομόνοιας δεν μπόρεσε να απομακρύνε με αποτέλεσμα ο Ενσούε να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

17′ Aπευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, αποκρούει σε κόρνερ ο Παναγή.

13′ Κεφαλιά από τον Μάτ, έξω η μπάλα.

8′ Κίτρινη κάρτα στον Τάμαρι για θέατρο μέσα στην περιοχή της Ομόνοιας.

3′ Καλό σουτ από τον Νατέλ, λίγο έξω.

2′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για την Ομόνοια με τον Κούσουλο, άστοχο.

1′ Έναρξη αγώνα

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Μοράις, Καζού, Τάμαρι, Ζαχίντ, Νατέλ, Ντε Βινσέντι

Στον πάγκο: Ρομό, Αρτυματάς, Γκέντσογλου, Εφραίμ, Αντωνίου, Κασίνι, Κατσαντώνης, Βούρος, Αλωνεύτης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: — / —

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: — / —