Ερμής-Αλκή 2-4: Πολύ σκληρή για να πεθάνει! (pics&vid)

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 100.000€ κάθε μήνα εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε η Αλκή.

Η μέχρι σήμερα ουραγός της βαθμολογίας επικράτησε με το ευρύ 2-4 επί του Ερμή στο «Papas Group/Αμμόχωστος-Επιστροφή» στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA και πήρε σημαντική ανάσα στην προσπάθεια που καταβάλει για αποφυγή του υποβιβασμού.

Στο κρίσιμο αυτό ραντεβού, αν και βρέθηκε πρώτος μπροστά στο σκορ, ο Ερμής το πάλεψε, αλλά έχασε το παιχνίδι μέσα σε λίγα λεπτά. Τώρα καλείται να βρει άμεσα τους τρόπους για να αποφύγει τους μπελάδες στους οποίους έχει μπει, αφού πλέον βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα στο παιχνίδι καθώς στα πρώτα λεπτά ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος, το παιχνίδι πολύ ανοικτό και οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά μέχρι το ημίωρο πέντε γκολ.

Αρχικά ο Ερμής κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Ταραλίδη στο 7′ με παρνέμορφο τακουνάκι στην κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ, γράφοντας το 1-0.

Ακολούθως, η αντίδραση της Αλκής ήταν άμεση με τον Σπόλιαριτς στο 10′ με δυνατό πλασέ εντός περιοχής να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα και να σημειώνει το 1-1.

Στην αμέσως επόμενη φάση, η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Σταύρου με εντός περιοχής πλασέ μετά από μεταβίβαση από τον Μπελαμεϊρί να διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Το γκολ αυτό έδειξε να επηρεάζει πολύ αρνητικά τον Ερμή, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει, ενώ από την πλευρά της η Αλκή θέλησε να σφραγίσει την υπόθεση νίκη ψάχνοντας και για τρίτο γκολ.

Αυτό το πέτυχε δέκα λεπτά αργότερα και στο 23′ με σκόρερ τον Μπελαμεϊρί. Ο άσος της Αλκής μετά από όμορφο κατέβασμα και σπουδαίο τελείωμα έγραψε το 1-3.

Η ομάδα της Λάρνακας και πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίωρο δεν έμεινε όμως ως εκεί και έξι λεπτά αργότερα και στο 23′ με τον Λουίς Κάρλος έφτασε και σε τέταρτο γκολ. Ο σκόρερ της Αλκής μετά από λάθος στην άμυνα του Ερμή βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο και σημείωσε χωρίς δυσκολία το 1-4.

Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, χωρίς τον Ερμή να μπορεί να αντιδράσει ουσιαστικά και την Αλκή να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ανεβασμένος ήταν ο Ερμής στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πάρντο.

Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα της Αραδίππου πίεζε ψηλά και φαινόταν αγχωμένη, αλλά από την άλλη η Αλκή έπαιξε με στόχο να διατηρήσει το σκορ και να χτυπήσει τον αντίπαλο στην αντεπίθεση.

Οι «φτεροπόδαροι» του Ντε Ντέους κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ στο 76′ με τον Κατσιατή, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να ξαναμπούν στην αναμέτρηση με αξιώσεις.

Η πίεση συνέχισε να γίνεται από πλευράς του Ερμή μέχρι και τα τελευταία λεπτά, αλλά το τελικό σκορ 2-4 διατηρήθηκε μέχρι το τελικό σφύριγμα της αναμέτρησης.

Το σκορ θα μπορούσε βεβαίως να είναι διαφορετικό, αν η μπάλα δεν σταματούσε στα δοκάρια του Παπαδόπουλου και του Πάρντο νωρίτερα.

RE-PLAY

A’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Πρώτη καλή προϋπόθεση για την Αλκή.

Ο Σπόλιαριτς πιάνει απο καλή θέση ένα πλασύ, αδύναμο όμως και κανένα πρόβλημα για τον Παπαδόπουλο.

5′ Νέα καλή ευκαιρία για την Αλκή!

Ωραίο πλασέ από τον Σταύρου, αποκρούει εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος.

6′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή!

Σουτ από τον Φυλακτού, ο Πάρντο αποκρούει και στέλνει την μπάλα σε κόρνερ αριστερά.

7′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τον Ερμή!

Κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα της Αραδίππου στην πρώτη της καλή ευκαιρία ανοίγει το σκορ με τον Ταραλίδη. Τακουνάκι στον αέρα από τον Ελλαδίτη άσο μετά από εκτέλεση κόρνερ.

9′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Ερμή από αριστερά.

Απευθείας εκτέλεση από τον Ταραλίδη, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και ο Πάρντο αποκρούει δύσκολα.

10′ ΓΚΟΛ! 1-1 για την Αλκή!

Η ομάδα της Λάρνακας φέρνει το παιχνίδι στα ίσα  με δυνατό σουτ του Σπόλιαριτς εντός της περιοχής, μετά από ασίστ του Κάρλος.

13′ ΓΚΟΛ! 1-2 και ΑΝΑΤΡΟΠΗ για την Αλκή!

Ολική ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά για την Αλκή. Ο Σταύρου με κοντινό πλασέ μετά από μπαλιά του Μπελαμεϊρί δίνει νέα τροπή στην αναμέτρηση.

20′ ΕρμήςΑλκή στο 1-2.

ΣΧΟΛΙΟ: Σπουδαίο παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτο στο «Αμμόχωστος». Τρία γκολ με το «καλησπέρα» και πολύ γοργός ρυθμός. Να δούμε τι άλλο μας επιφυλάσσει το παιχνίδι στη συνέχεια.

22′ ΓΚΟΛ! 1-3 για την Αλκή!

Απίστευτη εξέλιξη στην αναμέτρηση με τον Μπελαμεϊρί να ανεβάζει τον πήχη του σκορ για την Αλκή, μετά από μεγάλη μπαλιά ακριβείας από τον Ακόστα. Ο άσος της Αλκής κέρδισε τον Παπαδόπουλο με σουτ εντός της περιοχής μετά από προσποίηση.

26′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Εμπαλό, μέσα ο Ψάλτης.

29′ ΓΚΟΛ! 1-4 για την Αλκή!

GAME-OVER στο «Αμμόχωστος» πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτο ημιώρου. Έγινε το λάθος, ο Κάρλος έκλεψε την μπάλα, προχώρησε μερικά μέτρα και πλάσαρε στο τετ-α-τετ ιδανικά τον Παπαδόπουλο.

ΣΧΟΛΙΟ: Ημίωρο στην αναμέτρηση και όλα φαίνεται ότι έχουν κριθεί πολύ νωρίς. Υπάρχει βεβαίως αρκετός χρόνος για τον Ερμή για να αντιδράσει. Αν και στο ποδόσφαιρο «ποτέ μη λες ποτέ», θεωρούμε ότι το έργο της ομάδας της Αραδίππου θα είναι πολύ δύσκολο αν θέλει να πετύχει την ανατροπή.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή!

Εντυπωσιακή κεφαλιά από τον Γκουλόν εντός της μικρής περιοχής, σπουδαία όμως αντανακλαστικά από τον Πάρντο που έδιωξε εξ εκαφής σε κόρνερ.

36′ Νέα καλή στιγμή για τον Ερμή!

Δυνατό σουτ από τον Μαύρου, αποκρούει ασταθώς ο Πάρντο και ο Φυλακτού στην επαναφορά στέλενει από θέση βολής την μπάλα άουτ.

40′ Πέντε λεπτά για το τέλος του πρώτου μέρους.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

55′ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο το πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους. Ο Ερμής πιέζει για να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

56′ Ευκαιρία για την Αλκή!

Σουτ από τον Σπόλιαριτς στο ύψος της περιοχής, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

57′ Νέα ευκαιρία για την Αλκή!

Πλασέ από τον Κάρλος μέσα από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ.

59′ Κίτρινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι.

62′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Πουτζουρής, μέσα ο Δημητρίου.

67′ ΔΟΚΑΡΙ για την Αλκή!

Απίστευη κούρσα από τον Κάρλος, το δυνατό σουτ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

70′ ΕρμήςΑλκή πάντα στο 1-4.

70′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Κιπιάνι, μέσα ο Κατσιατής.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Δημητρίου.

76′ ΓΚΟΛ! Μειώνει σε 2-4 ο Ερμής!

Αρχικά έγινε το σοτ από τον Γεωργίου, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά από κανονική θέση ο Κατσιατής που πέρασε νωρίτερα ως αλλαγή στο παιχνίδι σημείωσε το 2-4.

79′ Ευκαιρία για την Αλκή!

Στο τετ-α-τετ ο Κάρλος με τον Παπαδόπουλο, αλλά αυτή τη φορά αποκρούει σωστά ο πορτιέρο των γηπεδούχων.

80′ ΕρμήςΑλκή στο 2-4.

82′ Αλλαγή για την Αλκή. Έξω ο Σπόλιαριτς, μέσα ο Χαραλάμπους.

85′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ερμή!

Δυνατό σουτ από τον Γιάννη Ταραλίδη, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο.

86′ Αλλαγή για την Αλκή. Έξω ο Κάρλος, μέσα ο Ηλία.

87′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για την Αλκή!

88′ Αλλαγή για την Αλκή. Έξω ο Μπελαμεϊρί, μέσα ο Κωνσταντίνου.

90′ Tέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος του αγώνα.

Συνθέσεις:

ΕΡΜΗΣ (Ντε Ντέους): Παπαδόπουλος, Μαλόν, Εμπαλό (27΄ Ψάλτης), Γκουλόν, Ταραλίδης, Φυλακτού, Πουτζιουρής (62΄ Δημητρίου), Ντίντακ. Γεωργίου, Κιπιάνι (70΄ Κατσιατής), Μαύρου

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Κατσιαρή, Δημητρίου, Ψάλτης, Μπανούσης, Χριστοδούλου, Πούννας, Λύτρα

ΑΛΚΗ (Κ.Σακκάς): Πάρντο, Σταύρου, Κάρλος (85΄ Ηλία), Μπελαμειρί (86′ Κωνσταντίνου), Χαρή, Σπόλιαριτς (83΄ Χαραλάμπους), Χριστοφή, Τρατσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες

Στο πάγκο: Εντουάρτο, Παναγή, Χαραλάμπους, Σεφρά, Κωνσταντίνου, Αντωνίου, Ηλία, Τοουλιάς, Βασιλείου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 76′ Δημητρίου / 59′ Τραϊτσέφσκι (3η)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: 7′ Ταραλίδης, 76′ Κατσιατής / 10′ Σπόλιαριτς, 13′ Σταύρου, 22′ Μπελαμεϊρί, 29′ Κάρλος

Στο όριο καρτών

Από πλευράς Ερμή είναι οι Γκουλόν και Φυλακτού (2)

Από πλευράς Αλκής είναι οι Φλόρες, Μπελαμειρί, Τρατσέφσκι, Κυπριανού, Κάρλος και Ηλία (2)

Radio:

Παίξε στην Parimatch με €100 bonus, 250+ αγορές και 500+ επιλογές ανά αγώνα, σε Κύπρο, Ελλάδα, Αγγλία και σε όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα & ίσως τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς! Μοναδικές Προσφορές Live Bet Insurance και Series of Bets που σου δίνουν Μετρητά, με ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ προϋποθέσεις τζίρου!