Δόξα-ΑΕΛ 3-4: Ματσάρα και η μπίλια στο διπλό (pics&video)

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 100.000€ κάθε μήνα εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Η ΑΕΛ κέρδισε με 3-4 την Δόξα στο Μακάρειο στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Σκόρε για την ΑΕΛ οι Χουράδο (7′), Μακρής (69′ 75′) και Λαφράνς (72′). Για την ομάδα της Κατωκοπιάς σκόραραν οι Λουίς Κάρλος (12′), Χατζηβασίλης (62′) και Μιτρέα (82΄).

Eικόνα του αγώνα

Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 6’ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Χουράδο. Ο Χάρης Κυριάκου έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο επιθετικός των γαλαζοκιτρίνων με το κεφάλι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Δόξα απάντησε άμεσα και πιο συγκεκριμένα στο 12’ με τον Λουίς Κάρλος να φεύγει πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ και με δυνατό σουτ να νικά τον Βοζίνια κάνοντας το 1-1.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η επόμενη καλή φάση καταγράφηκε στο 29’ για τους γηπεδούχους, όταν ο Περέιρα εκτέλεσε το φάουλ και ο Χουράδο έκανε το κεφάλι αλλά για καλή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της ομάδας του.

Στο 34’ οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν με κεφαλιά του Λαφράνς μετά από κόρνερ αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 1-1.

Η Δόξα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατό στο δεύτερο μέρος και στο 48’ έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά ο Ζατλ έκανε το σουτ αλλά ο Βοζίνια απόκρουσε ασταθώς και στη συνέχεια το σουτ του Χατζηβασίλη έφυγε έξω.

Στο 62′ οι γηπεδόυχοι πέτυχαν το γκολ και πήραν το προβάδισμα κάνοντας το 2-1. Ο Λουίς Κάρλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Χατζηβασίλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εφτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα όταν οΜαρκόσκι έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Μακρής με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 72′ η ΑΕΛ έφτασε σε τρίτο τέρμα με πρωταγωνιστή τον Λαφράνς.  Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεάντρο Σίλβα, ο κεντρικός αμυντικός των φιλοξενουμένων έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα της Λεμεσού έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα. O Nιλς Τεσέιρα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κύπριος μεσοεπιθετικός με το κεφάλι έκανε το 2-4.

Στο 82′ η ομάδα της Κατωκοπιάς έκανε το 3-4 με σκόρερ τον Μιτρέα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και έτσι η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο.

ΔΟΞΑ (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μιτρέα, Άδωνη, Μπόλιεβιτς, Νελσίνιο, Ζατλ, Ασαμόα (49′ Τίνκου), Χατζηβασίλης, Λουίς Κάρλος, Σαντίκ

Στον πάγκο: Λοΐζου, Ευσταθίου, Μπα, Φερνάντεζ, Παπαφώτης, Παβλόφ, Παχίπης

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα Ν., Ντόσα Τζούνιορ, Τεϊσέιρα Α., Λαφράνς, Κυριάκου, Ζτραβκόφσκι ( 69′ Σίλβα), Αντάμοβιτς, Μακρής, Ρομάν (60′ Μαρκόσκι), Χουράδο (77′ Καστανιάγα)

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Αβραάμ, Μυτίδης, Ντα Σίλβα, Φιντέλις, Μιχαηλίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ασαμόα, Χατζηβασίλης, Τίνκου / Ζτραβκόφσκι, Τζούνιορ
ΘΕΑΤΕΣ: 200 περίπου
ΓΗΠΕΔΟ: «Μακάρειο»

Re play

Τέλος αγώνα.

82′ ΓΚΟΛ για την Δόξα και 3-4. Ο Μιτρέα με απευθείας εκτέλεση φάουλ νικά τον Βοζίνια.

77′ Μέσα ο Γκαστανιάγα, έξω ο Χουράδο

74′ ΓΚΟΛ και πάλι για την ΑΕΛ με τον Μακρή. O Nιλς Τεσέιρα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κύπριος μεσοεπιθετικός με το κεφάλι έκανε το 2-4.

72′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ και 2-3 με δράστη τον Λαφράνς.  Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεάντρο Σίλβα, ο κεντρικός αμυντικός των φιλοξενουμένων έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

69′ Απαντά άμεσα η ΑΕΛ και 2-2. Ο Μαρκόσκι έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Μακρής με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

62′ ΓΚΟΛ για την Δόξα. Ο Λουίς Κάρλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Χατζηβασίλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

60′ Έξω ο Ρομάν, μέσα ο Μαρκόσκι

55′ O Λαφράνς από μακριά βρήκε τον Μακρή ο οποίος έκανε κακό κοντρόλ και έτσι χάθηκε η ευκαιρία.

48′ Διπλή φάση για την Δόξα. Αρχικά ο Ζατλ έκανε το σουτ αλλά ο Βοζίνια απόκρουσε ασταθώς και στη συνέχεια το σουτ του Χατζηβασίλη έφυγε έξω.

46′ Έναρξη β’ μέρους.

45′ Tέλος ημιχρόνου.

34′ Mετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λαφράνς έκανε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

33′ Σέντρα σουτ από τον Νίλς Τεσέιρα, η μπάλα έξω.

29′ Δοκάρι για την Δόξα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Περέιρα ο Χουράδο έκανε την κεφαλιά αλλά για καλή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βοζίνια.

16′ O Zατλ βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΛ αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και έτσι η ευκαιρία χάθηκε.

12′ Άμεση απάντηση για την Δόξα με τον Λουίς Κάρλος να φεύγει πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ, να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

6′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Χουράδο. Ο Χάρης Κυριάκου έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο σέντερ φορ των γαλαζοκιτρίνων με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

3′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για την ΑΕΛ με τον Κυριάκου να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.