Ανόρθωση-Πάφος FC 2-2: Δύο αυτογκολ, μπόλικες ευκαιρίες και τελικά ισοπαλία (pics&vid)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που θα μπορούσε να νικήσει η οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες, Ανόρθωση και Πάφος συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία.

Προηγήθηκε η Πάφος στο 13′ με αυτογκόλ του Σίλτενφελντ, ισοφάρισε 10 λεπτά αργότερα η Ανόρθωση με τον Κατσαράβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα στο σκορ χάρις σε αυτογκολ του Ντόβμπνια, για να ισοφαρίσει η Πάφος στο 68′ με τον Νέμετς.

Του Μάριου Μυλωνά

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Πιο απαιτητική στο παιχνίδι μπήκε η Πάφος FC, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παιχνίδι και να το ελέγχουν. Αντιθέτως η Ανόρθωση μπήκε νωχελικά και νωθρά.

Η πρώτη ευκαρία για την Πάφο, ήρθε στο 3’, όταν ο Νέμετς με σουτ ανάγκασε τον Δημητρίου σε διπλή απόκρουση. Δέκα λεπτά αργότερα όμως ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο 13’ έγινε παράλληλο γέμισμα από δεξιά από τον Σιρόκ, ο Σίλτενφελντ προσπάθησε με προβολή να ανακόψει την πορεία της μπάλας, ωστόσο την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του. Ακολούθως η Πάφος βρήκε νέα ευκαιρία, όμως το σουτ του Ράζιτς από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ.

Μετά το πρώτο τέταρτο, η Ανόρθωση άρχισε να αναλαμβάνει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 18’ ο Κατσαράβα με προβολή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος, έγινε το μπέρδεμα στην περιοχή της Πάφου με τον Γεωργιανό φορ της Ανόρθωσης να ισοφαρίζει.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στη συνέχεια έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ, σε ένα πιο κοντρόλ παιχνίδι.  Στο 39’ η Ανόρθωση έφθασε κοντά στο δεύτερο γκολ, μετά από ωραία ενέργεια των ποδοσφαιριστών της, ο Ντούρις εντός της περιοχής με σουτ με την μία έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Τα επόμενα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε οτιδήποτε αξιόλογο με τις δύο ομάδες να καταλήγουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά και έψαξε το γρήγορο γκολ που θα την έφερνε σε θέση οδηγού. Στο 50’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζοάο, προσέκρουσε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ. Το πρώτο κόρνερ έφερε κεφαλιά του Σίλτενφελντ που προσέκρουσε σε ποδοσφαιριστές της Πάφου και κατέληξε σε νέο κόρνερ, το οποίο έφερε και το γκολ για την Ανόρθωση. Μίας και μετά την εκτέλεση του, ο Ντόβμπνια επιχείρησε να απομακρύνει την μπάλα με κεφαλιά, ωστόσο δεν ήταν ορθά τοποθετημένος και την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του.

Δύο λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση με τον Μπεσάτ έφθασε κοντά σε τρίτο γκολ, όμως το σουτ του Γάλλου λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή πέρασε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ.

Η Πάφος στα επόμενα λεπτά, ανοίχτηκε για να πετύχει την ισοφάριση. Αυτό έδωσε χώρους στην Ανόρθωση. Στο 64’ ο Καρώ πρόλαβε την πάσα του Ράγιος προς τον Κοφί που έβγαινε μόνος, ενώ ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Ντουγκλάο κατέληξε άουτ.

Στο 66’ η Πάφος με κεφαλιά του Ράζιτς από καλό σημείο, βρήκε σε καλή θέση τον Δημητρίου στέλνοντας το μήνυμα πως ήταν ακόμη στο παιχνίδι και έψαχνε κέρδος. Στο 68’ ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Νέμετς πρόλαβε στην έξοδο τον Δημητρίου και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ανόρθωσης ισοφαρίζοντας.

Από το σημείο εκείνο και μετά, το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. Με την μπάλα να παίζεται εκατέρωθεν, το παιχνίδι να έχει ένταση και οι δύο μονομάχοι να ψάχνουν το γκολ της νίκης. Στο 71’ σουτ του Ζοάο Βίκτορ θα αναγκάσει τον Μολ να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κατσαρά από κοντά δεν θα πιάσει την προβολή όπως θα ήθελε, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο συμπεριλαμβανομένων των καθυστερήσεων ήταν συγκλονιστικό. Στο 86’ ατομική προσπάθεια του Κατσαράβα θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό, σουτ του Μικελτάντζε θα κτυπήσει σε πόδια ποδοσφαιριστών της Πάφου, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κατσαράβα βρέθηκε μόνος με τον Μολ, όμως το σουτ του δεν ήταν γεμάτο και ήταν εύκολη υπόθεση για τον Μολ.

Η Πάφος είχε τη δική της μεγάλη στιγμή στην εκπνοή του αγώνα, όταν μετά από γέμισμα από δεξιά, ο Αγκούλο βρέθηκε μόνος από πλάγια, όμως το σουτ προβολή που επιχείρησε ο Κολομβιανός κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Δημητρίου. Τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στον πρόσθετο χρόνο, όμως το σουτ του Πράνιτς από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ.

Ως εκ τούτου, το παιχνίδι έμεινε στο 2-2, προσέφερε συγκινήσεις, με την Πάφο να μένει ικανοποιημένη με το βαθμό όχι όμως και την Ανόρθωση.

RE-PLAY

Έναρξη αναμέτρησης

2′ Κεφαλιά του Αρτυματά προς τα πίσω, αποκρούει σταθερά ο Δημητρίου.

3′ Σουτ του Νέμετς με διπλή προσπάθεια αποκρούει ο Δημητρίου

13′ ΓΚΟΛ για την Πάφο! Η παράλληλα σέντρα από δεξιά, ο Σίλτενφελντ προσπάθησε με προβολή να προλάβει τον Νέμτς, όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Δημητρίου.

15′ Πέναλτι ζητά η Ανόρθωση σε σπρώξιμο του Ντούρις εντός της περιοχής, με τον ρεφ Αργυρού να έχει αντίθετη άποψη.

16′ Σουτ του Ράζιτς, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ.

18′ Ο Κατσαράβα με προβολή μεταξύ του σημείου του πέναλτι και της μικρής περιοχής, θα στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

23′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Ράγιος εκτέλεσε το φάουλ, έγινε μπλέξιμο στην περιοχή της Πάφου, με τον Ζάντερ να μην μπορεί να διώξει και ο Κατσαράβα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

25′ Σουτ του Κοφί, η μπάλα άουτ.

26′ Πέναλτι ζητά η Ανόρθωση σε πτώση του Κατσαράβα. Ο Καρώ βάζει το χέρι στην πλάτη του Γεωργιανού, υπήρξε επαφή, με τον ρεφ να έχει όμως την άποψη πως η επαφή δεν ήταν ικανή για να σφυρίξει το πέναλτι.

34′ Φάουλ κέρδισε η Πάφος, που προσπάθησε μέσω αυτού να απειλήσει την Ανόρθωση, ωστόσο παρά το μελέ στα καρέ της Ανόρθωσης δεν εκδηλώθηκε τελική προσπάθεια.

39′ Πολύ καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ντούρις. Η ομάδα της Αμμοχώστου ξεδιπλώσε ωραία το παιχνίδι της, με τον Πράνιτς από αριστερά να τροφοδοτεί τον αμαρκάριστο Ντούρις, εντός της περιοχής, με τον Σλοβάκο να επιχειρεί με μίας το σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

45+1′ Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση! Ο Πράνιτς από αριστερά έστειλε την μπάλα με τον Μολ προ του Κατσαράβα να απομακρύνει την μπάλα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

50′ Φάουλ για την Ανόρθωση σε πολύ καλό σημείο.

Απευθεία εκτέλεση από τον Ζοάο, θα κτυπήσει στο τείχος και θα καταλήξει κόρνερ.

51′ Κεφαλιά από τον Σίλτενφελντ μετά από κόρνερ, η μπάλα κόρνερ.

52′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Μετά από κόρνερ, ο Ντόβμπνια με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

54′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση! Ο Μπεσάτ συνέκλινε προς τα μέσα, με το σουτ του έξω από τη μεγάλη περιοχή να καταλήγει άουτ.

55′ Πισινή κεφαλιά του Νέμετς, αποκρούει δίχως καμία ανησυχία ο Δημητρίου.

Κίτρινη στον Ράζιτς.

Στο 60′ η αναμέτρηση.

64′ Καλή αντεπίθεση για την Ανόρθωση, ο Καρώ όμως έκοψε την πάσα του Ράγιος προς τον Κοφί, που έβγαζε μόνο τον Γάλλο με τον Μολ.

65′ Κεφαλιά του Ντουγκλάο, η μπάλα άουτ.

66′ Κεφαλιά του Ράζιτς από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Δημητρίου καλά τοποθετημένος αποκρούει την κεφαλιά του επιθετικού της Πάφου FC.

68′ ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Νέμετς με κεφαλιά θα προλάβει τον Δημητρίου στην έξοδο και θα ισοφαρίσει για την ομάδα του.

71′ Σουτ του Ζοάο Βίκτορ πίσω από τη μεγάλη περιοχή, ο Μολ εντυπωσιακά θα διώξει σε κόρνερ.

74′ Παράλληλη σέντρα του Αρτυματά από δεξιά, με τον Κατσαράβα από αριστερά να μην καταφέρνει να κάνει την προβολή όπως θα ήθελε και η μπάλα να καταλήγει άουτ.

Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Μπεσάτ, θα περάσει ο Μπέκα Μικελτάντζε.

Κίτρινη στον Ζάντερ και στον Ντουγκλάο.

Κίτρινη στον Ζοάο, κίτρινη και στον Κοφφί.

85′ Κεφαλιά του Μικελτάντζε, αποκρούει ο Μολ.

86′ Δοκάρι για την Ανόρθωση. Ο Κατσαράβα με ατομική προσπάθεια θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και θα καταλήξει κόρνερ..

87΄ Διπλή καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Αρχικά το σουτ του Μικελτάντζε θα κτυπήσει σε πόδια ποδοσφαιριστών της Πάφου, στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφθασε στον Κατσαράβα που ήταν μόνος αμαρκάριστος στην καρδιά της μικρής περιοχής της Πάφου, όμως δεν έπιασε γεμάτα την μπάλα με τον Μολ να αποκρούει σταθερά.

90′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Αγκούλο από κοντά θα στείλει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις..

92′ Σουτ του Πράνιτς, η μπάλα άουτ.