Η Πάφος FC ήταν η νικήτρια στο φιλικό κόντρα στην Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στην πρόβα τζεναράλε των δύο ομάδων πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ επικράτησε με 4-3 μετά από ένα συναρπαστικό ματς. Δύο γκολ για τους νικητές σημείωσε ο Ζάιρο (14’  και 39΄), ενώ από μια φορά βρήκαν δίχτυα οι Κβίντα (77’) και Βαλακάρι (πεν. 83΄). Για την Ανόρθωση, δύο φορές σκόραρε ο Εμπραλίτζε (16’ και 23’), ενώ σκόραρε και ο Φερέιρα (53’).

Επιθετικές αρετές από τις δύο ομάδες, αλλά παράλληλα και αμυντικές αδυναμίες.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Αρτυματάς (78′  Σαμπό), Πάντσεον. Εμπραλίτζε (84′  Χριστοφή), Φερέιρα (78′  Ιωάννου), Ουάρντα, Νινγκά
ΠΑΦΟΣ FC: Ολαθαμπάλ (65′  Άντος), Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο (75′  Καραμπάτζε), Δημητρίου (65′  Φουρ), Ντράγκομιρ, Χότσκο, Χέσταντ, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (87′  Σεμέδο), Ζάιρο (75′  Αλ Γκαντιουί)

ΣΚΟΡΕΡ: 16′, 24′   Εμπραλίτζε, 53′  Φερέιρα / 14′, 39′ Ζάιρο, 77′  Κβίντα , 83′  πεν. Βαλακάρι

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
3′  Κόρνερ του Πάντσεον, κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
8′
Προβολή του Τάνκοβιτς, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Λόρια.
14′  ΓΚΟΛ 0-1 Με ωραίο πλασέ ο Ζάιρο ανοίγει το σκορ. Μεγάλο το κενό στην άμυνα της Ανόρθωσης.
16′  Κάθετη πάσα του Πάντσεον στον Εμπραλίτζε, ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
18′
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
24′  ΓΚΟΛ 2-1 Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Εμπραλίτζε την έσπρωξε στην κενή εστία.
39′  ΓΚΟΛ 2-2 Σέντρα του Βαλακάρι, κεφαλιά του Ζάιρο στα δίχτυα.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
53′  ΓΚΟΛ 3-2 Ασίστ του Εμπραλίτζε στον Φερέιρα ο οποίος σκόραρε με ωραίο πλασέ.
71′
Ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Νινγκά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
77′  ΓΚΟΛ 3-3 Αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης, με τον Κβίντα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
82′  Πέναλτι για την Πάφος FC. Η ανατροπή έγινε από τον Ουάρντα στον Ντράγκομιρ.
83′  ΓΚΟΛ 3-4 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι.