Μονς-ΑΕΚ 78-83: Μια πολύ μεγάλη νίκη!

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Η ΑΕΚ δεν έδειξε απλά… αλλά ΑΠΕΔΕΙΞΕ ότι είναι εδώ!

Μεγάλη νίκη, με όλη τη σημασία της λέξης, σημείωσε πριν από λίγο η πρασινοκίτρινη ομάδα, η οποία μέσα στο Βέλγιο νίκησε τη Μονς με 83-78, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο του Europe cup!

Η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ενώ λίγο πριν το φινάλε, είχε βρεθεί στο -6!

Είχε όμως τα αποθέματα εκείνα που την οδήγησαν σε μιαν μεγάλη ανατροπή!

Μια νίκη, που όχι μόνο… ισοφαρίζει την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τη Μπαλκάν, αλλά ξαναβάζει την πρασινοκίτρινη ομάδα, σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση!

Όλα αυτά, με μεγάλο πρωταγωνιστή το Βινάλες που σταμάτησε στους 31 πόντους!

Πρώτο ημίχρονο

Εντυπωσιακή η ΑΕΚ στο πρώτο μισό, προηγήθηκε με 33-38 στο 20λεπτο και κάλλιστα, με λίγη περισσότερη τύχη θα μπορούσε αυτό το ισχνό προβάδισμα των 5 πόντων, να ήταν και μεγαλύτερο!

Στο 10λεπτο, η πρασινοκίτρινη ομάδα είχε προηγηθεί με 16-21 μιας και απέκτησε ένα σταθερό προβάδισμα, χάριν στην ευστοχία της, την ίδια στιγμή που δεν άφηνε τους Βέλγους, να επιβάλουν το δικό τους γρήγορο τέμπο.

Όσο για τη 2η περίοδο, το προβάδισμα της ΑΕΚ, είχε φθάσει και στο +12 (20-32), με την Κυπριακή ομάδα να ελέγχει πλήρως το ρυθμό και χάριν στη δυνατή της άμυνα, να αναγκάζει σε πολλά οργανωτικά κυρίως λάθη τους γηπεδούχους. Ωστόσο η Μονς μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου σε 33-38.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην 3η περίοδο, ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε. Ο ρυθμός έγινε πολύ γρήγορος, κάτι όμως που βόλευε τους γηπεδούχους. Πάντως η ΑΕΚ, εξακολουθώντας να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, χάριν σε αυτό διατήρησε ένα έστω και ισχνό προβάδισμα και με ένα επί μέρους σκορ 26-25 (ψηλό σκορ) σε αυτήν την περίοδο, το σκορ έγινε 59-63 στο 30`.

Απέμενε η 4η περίοδος και η ΑΕΚ είχε προβάδισμα με +4. Όμως στο 33` η Μονς κατάφερε να προσπεράσει μετά από αρκετή ώρα και να προηγηθεί με 69-67. Κάπου εδώ ήταν που δυσκόλευαν τα πράγματα για την ΑΕΚ, η οποία λίγο αργότερα είδε τη σε βάρος της διαφορά να ανεβαίνει στους 6  (75-69).

Τελικά στάδια

Όμως ποιος είπε ότι η ΑΕΚ θα τα έβαζε κάτω; Με 0-7 σερί, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ιάκωβου Παντελή, προσπέρασε με 75-76 στο 38`! Λίγο αργότερα με βολές του Βερεμέγκο το σκορ έγινε 75-78! Σερί στο 0-9! Η Μονς μείωσε σε 77-78 και μετά, η ΑΕΚ έχασε την επίθεση. Όμως η Μονς είχε επιθετικό φάουλ στην επόμενη φάση και λίγο μετά, υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, που κέρδισε ο Ιάκωβος Παντελή, που ευστόχησε σε δυο βολές και στο 39`49“, ο Βινάλες έβαλε μια, για να γίνει το 77-81!

Πλέον η ΑΕΚ ήταν πολύ κοντά σε μιαν πολύ μεγάλη νίκη, που δεν ήταν δυνατόν να χανόταν! Η ΑΕΚ επικράτησε με 78-83!

Σκορ ανά περίοδο: 16-21, 17-17, 26-25, 19-20.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 16-21, 33-38, 59-63,78-83

Μονς (Ν. Γκοθάλς): Γκας 9 (1), Χες 5 (1), Τζόουνς 25 (1), Νίκολιτς 12, Ουπσχούρ 10 (2), Χράπας 3, Λασισί 14 (2), Μορτάν, Κάνεχεμ.

ΑΕΚ (Δ. Κουκούρης): Μπιγκς 11, Κούνας 2, Παντελή 14 (2), Σκιφιτς 14 (3), Στιούρτ  5 (1), Σιζόπουλος 2, Αντερσον, Κουμής, Μαντοβάνη, Βερεμέγκο 4, Βινάλες 31 (1).