Πάφος – Αλκή 0-1: Μεγάλο διπλό με Σπόλιαριτς (pics&video)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Μεγάλο διπλό της Αλκής επί της Πάφος FC με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αν και πήγαν με τη πλάτη στο τοίχο στην πόλη της Πάφου, έφυγαν με ένα σημαντικό διπλό το οποίο ήταν το πρώτο στον φετινό μαραθώνιο. Παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερα στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά της αναμέτρησης, οι «αθάνατοι» κατάφεραν να ξεκολλήσουν από τον πάτο της βαθμολογίας. Άσχημο ντεμπούτο για τον Κόπιτς.

Η εικόνα του αγώνα:

Α’ ημίχρονο

Πρώτη απειλή στις δύο εστίες έγινε από την Αλκή, με τον Φλόρε στο 11′ να μην μπορεί να νικήσει τον Μολ με μακρινό σουτ. ς περιοχής. Εφτά λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Ηλία να δοκιμάσει τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτιαξαν την πρώτη τους προϋπόθεση στο 20ο λεπτό με το πλασέ του Νέμετς στην κίνηση να είναι άστοχο. Στο 29′ ο Ηλία έχασε νέα ευκαιρία που δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα από κοντά. Στο 41ο λεπτό η ομάδα της Ορόκλινης άνοιξε το σκορ με τον Σπόλιαριτς! Ο παίκτης της Αλκής με απευθείας φάουλ έκανε το 1-0. Η Πάφος αντέδρασε, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Β’ ημίχρονο

Ο Νέμετς απείλησε κάποια φορές με το κεφάλι, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνο, χωρίς να βρει στόχο. Στο 75′ οι αριθμητικές ισορροπίες διαφοροποιήθηκαν με τον Κυπριανού να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Αλκή Ορόκλινη με παίκτη λιγότερο. Παρά την πίεση των γηπεδούχων δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση με την Αλκή να φεύγει με το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Replay:

4′  Εκτέλεση κόρνερ για την Πάφο, ο Πάρντο βγήκε για την μπάλα και κέρδισε επιθετικό φάουλ σε μονομαχία με τον Ράσιτς.

6’ Ο Φόλπρεχτ έκανε την μεταβίβαση προς τον Ζάντερ, ο οποίος κέρδισε φάουλ μετά από επαφή που είχε με τον Μπελαμεϊρί.

7′ Ο Κουλς δέχθηκε την κίτρινη κάρτα.

11’ Ο Φλόρες επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Μολ να αποκρούει την μπάλα.

16′ Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, δεν ανησυχεί ο Μολ.

18′ Ο Ηλία δοκίμασε το σουτ αναγκάζοντας τον Μολ να αποκρούει δύσκολα, διπλή προσπάθεια.

21′ Σουτ από τον Νέμετς, ψηλά έξω η μπάλα.

28′ O Σταύρου έκανε την σέντρα, με τον Ηλία να προσπαθεί να μπει στη πορεία της, χωρίς επιτυχία.

30′ Ο Φόλπρεχτ έδωσε πάσα στον Ζάντερ, με τον Σερφά να τον σταματάει.

34′ Ο Καντάτσια δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να σταματάει σε σώμα ποδοσφαιριστή της Πάφου.

41′ ΓΚΟΛ για την Αλκή! 0-1 οι φιλοξενούμενοι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς

45′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

49′ Ο Πάρντο έχασε την μπάλα από τα χέρια του, ο Φόλμπρεχτ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την φάση και έκανε το πλασέ, είδε όμως την μπάλα να κτυπάει σε σώμα αμυντικού της Αλκής.

51′ Ο Νέμετς προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά, με τον Πάρντο όμως να αποκρούει την μπάλα χωρίς δυσκολία.

57′ Μετά από μπαλιά από τα δεξιά, ο Νέμετς προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος, όμως δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

64′ Ο Σταύρου έκανε την σέντρα με τον Ζάντερ να διώχνει με το κεφάλι.

75′ Κόκκινη κάρτα για την Αλκή! Η “Αθάνατη” μένει με δέκα ποδοσφαριστές, μετά την αποβολή του Κυπριανού, ο οποίος ανέκοψε την προσπάθεια του Λοράν για αντεπίθεση.

87′ Ο Πολίτσι δοκίμασε την σέντρα, ο Ράσιτς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πάρντο.