ΑΕΛ-Ομόνοια 72-64: Στη Λεμεσό είναι… αλλιώς!

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Στην πρώτη της εντός έδρας εμφάνιση, μετά την επιστροφή στην πραγματική της θέση, η ΑΕΛ απέδειξε ότι ήλθε για να μείνει σε αυτήν!

Στην αναμέτρηση που τελείωσε πριν από λίγο στο “Ν. Σολομωνίδης”, η ομάδα του Μίκαελ Κοχ, νίκησε την Ομόνοια με 72-64, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελικά του στάδια, με τους πράσινους όμως να μην αποφεύγουν τελικά τη δεύτερη συνεχόμενη τους ήττα.

Ήταν το Κυριακάτικο παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας.

Εντυπωσιακή παρουσία από τον Ηρακλή Πιττάκα που σκόραρε 16 πόντους για τη νικήτρια!

Πρώτο ημίχρονο

Μετά το αρχικό… 1-0 για την ΑΕΛ, στη συνέχεια η Ομόνοια με πολύ δυνατή άμυνα κράτησε ένα συνεχόμενο, αλλά μικρό προβάδισμα και αφού στο 10λεπτο, είχε προηγηθεί με 14-17, συνέχισε να προπορεύεται σταθερά, πάντα με μικρό προβάδισμα, ελέω του αργού ρυθμού στο παιχνίδι.

Όμως στο 15`, η ΑΕΛ προσπέρασε με 24-23 και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στο +6 (29-23) και από εκείνο το σημείο, ως και τη λήξη του ημιχρόνου, δεν έμεινε ξανά πίσω, ως και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, που βρήκε μπροστά τους γαλαζοκίτρινους με 32-29.

Δεύτερο ημίχρονο

Εναλλασσόμενο το προβάδισμα στην 3η περίοδο, με την Ομόνοια να προσπερνά αρχικά και ακολούθως η ΑΕΛ να ανακτά το προβάδισμα, που έφθασε ως το +5. Ωστόσο τα τελικά στάδια της 3ης περιόδου, ανήκαν στην Ομόνοια, που προηγήθηκε στο 30` με 48-50.

Στα αρχικά στάδια της 4ης περιόδου, η Ομόνοια προηγήθηκε με 51-57, αλλά η ΑΕΛ αντέδρασε με ένα 9-2 σερί και προσπέρασε με 60-59 και έτσι τα τελικά στάδια ήταν… ακατάλληλα για καρδιακούς!

Τελικά στάδια

Η ΑΕΛ προηγήθηκε με 66-61, αλλά οι πράσινοι μείωσαν σε 66-64 και ενώ το παιχνίδι όδευε προς τη λήξη του. Με τρίποντο του Παρκς, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 69-64 στο 39` και τελικά εξασφάλισε τη νίκη με τελικό σκορ 71-64. Πρώτη νίκη για την ΑΕΛ!

Σκορ ανά περίοδο: 14-17, 18-12, 16-21, 24-14.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 14-17, 32-29, 48-50, 72-64.

ΑΕΛ (Μ. Κοχ): Πιττάκας 16 (4), Ράιτ 6, Παρκς 18 (2), Τζάκσον 6 (1), Κένταν 15, Παλάλας, Πασιαλής, Τάνκσλεϊ 11.

Ομόνοια (Ν. Παπαδόπουλος): Σταυρινίδης 4, Γκάρετ 12 (1), Γκαρνέτ 4 (1), Γκρίφιν 14 (4), Χάμιλτον 12 (1), Νεοφύτου 5 (1), Χανούν, Ρόμπινσον 13.