Ένα εύκολο και χαλαρό απόγευμα πέρασε η Ανόρθωση στο φιλικό με τον Ονήσιλο στο δημοτικό στάδιο της Σωτήρας παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες που επικρατούν καθώς επικράτησε με 6-0. Ο Νταβίντ Γκαγιέγο είχε την ευκαιρία όπως αναμενόταν άλλωστε να δοκιμάσει αρκετά νέα πρόσωπα και συστήματα με τον Καστέλ να είναι αυτός που έκλεψε ομολογουμένως την παράσταση με δύο τέρματα στο πρώτο μέρος. Οι κυανόλευκοι πέτυχαν δύο ακόμα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο με τον Φερέιρα στο 39 και πέντε λεπτά αργότερα ο Μαρμούκ έγραψε το 4-0 (σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη και παρά τις αλλαγές η Ανόρθωση δεν έριξε ιδιαίτερα ρυθμό σκοράροντας δύο ακόμα τέρματα. Στο 64 με πέναλτι του Ιωάννου και δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τον Παρούτη να διαμορφώνει το τελικό 6-0. Το παιχνίδι φυσικά δεν αξίζει κάποιας κριτικής ωστόσο ήταν ένα καλό διάλειμμα από τις προπονήσεις για τους παίκτες των δύο ομάδων.

Ανόρθωση: Κεραυνός, Γουακέ (Αντωνίου 33΄), Γκαρθία (Κορέια 61), Κορρέα (Μαρμούκ 33′), Κάργας, Τεχέρα (Ιωάννου 61′), Κωνσταντίνου (Κορρέα 61′), Ιωάννου Γ., Φερέιρα (Παρούτης 61′), Γκερέρο (Τζούλιου 33′), Καστέλ (Ουαρίς 33′)

LIVE η εξέλιξη του παιχνιδιού!
Έναρξη παιχνιδιού!
11′ Σουτ του Φερέιρα η μπάλα κοντράρει και…κόρνερ
29’Ο Σέρχιο Καστέλ σκοράρει για το 1-0 υπέρ της Ανόρθωσης.
31′ Ο Καστέλ σκοράρει ξανά και 2-0 για την Ανόρθωση!
39′ Ωραία ενέργεια του Φερέιρα και 3-0.
44′ Ο Μαρμούκ με σουτ έγραψε το 4-0.
Τέλος ημιχρόνου.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46′ Αλλαγές. Έξω οι Ιωάννου και Τεχερα. Μέσα οι Τιουνέ και Χαραλάμπους.
65′ Πέναλτι για την Ανόρθωση. Εκτελεί ο Ιωάννου Μ. και 5-0
79′ Παρούτης και 6-0.