Ήττα από την Ελβετία

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Η Εθνική Κύπρου γνώρισε την ήττα από την Ελβετία με 46-38, στο πλαίσιο των αγώνων για τις θέσεις 17-24 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας, το οποίο διεξάγεται στο Σαράγεβο αυτές τις ημέρες. Η προσοχή της κυπριακής ομάδας στρέφεται στον αγώνα της Παρασκευής (17/8) για τις θέσεις 21-24, κόντρα στο Λουξεμβούργο στις 17:30. Κορυφαίος της Κύπρου ήταν ο Αινέας Γιουνγκ με 15 πόντους (16 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 12-12, με το τέλος της Α’ περιόδου. Έπειτα η Κύπρος δεν ήταν καλή επιθετικά, με την Ελβετία να καταφέρνει μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να οδηγεί το σκορ στο 26-14.

H κυπριακή ομάδα ήταν σαφώς ανεβασμένη στην Γ’ περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 25’ να μειώσει στους τέσσερις πόντους την διαφορά (28-24). Με το τέλος του δεκαλέπτου ωστόσο η διαφορά αυξήθηκε στους οκτώ (34-26). Στην τέταρτη περίοδο η Κύπρος προσπάθησε να μειώσει για να μπει στην διεκδίκηση της νίκης. Έως το 35’ το σκορ πήγε στο 40-33, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα η Ελβετία πήρε την νίκη με τελικό σκορ 46-38.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 14-26, 26-34, 38-46