Με το δεξί ξεκίνησε τη φετινή σεζόν η Ομόνοια, επικρατώντας της Ανόρθωσης με 64-62 που επέστρεψε στην ΟΠΑΠ Basket League για πρώτη φορά μετά το 1977. MVP του αγώνα ο Σιν Φλουντ με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ κορυφαίος για την Ανόρθωση ο Μαϊκλ Μάλορι με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στην αρχή η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα με 2-1 στο 3’, όμως η Ομόνοια γύρισε το σκορ κάνοντας το 5-2 στο 4’. Η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα (7-7) στο 6’ με τρίποντο του Μάρκου. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο έληξε με 13-9 υπέρ της Ανόρθωσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ομόνοια ισοφάρισε (13-13) στο 12’ με δίποντο του Σμιθ, όμως η Ανόρθωση πήρε εκ νέου προβάδισμα φτάνοντας στο +10 (18-28) στο 16’. Ο Μάλορι με τρίποντο στο 17’ αύξησε κι άλλο τη διαφορά κάνοντας το 31-19 για τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά έφτασε στο +13 στο 18’ όμως οι «πράσινοι» μείωσαν και το ημίχρονο έληξε σε 38-28.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Ανόρθωση με τρίποντο του Μάλορι έκανε το 41-28 στο 21’. Η Ομόνοια μείωσε το σκορ στο 23’ με τον Φλουντ κάνοντας το 43-36. Οι φιλοξενούμενοι όμως διατηρούσαν τo προβάδισμα τους και το δεκάλεπτο έληξε με 57-50.

Η τελευταία περίοδος είχε πολύ ενδιαφέρον, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή! Με τρίποντο του Πηλακούτα στο 35’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (60-60) και δύο λεπτά αργότερα έκανε το 62-60 με τον Σμιθ. Στην τελευταία επίθεση η Ανόρθωση που προσπάθησε με τρίποντο του Πάρκερ που αστόχησε, στο ριμπάουντ ο Πάρκς αστόχησε ξανά και το παιχνίδι τελείωσε με νικήτρια την Ομόνοια με 64-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-13, 28-38, 50-57, 64-62

Ομόνοια (Ν. Νέλσον): Μύθιλλος 2, Φλουντ 19 (1), Πηλακούτας 8 (2), Κριλ 13 (2), Τσιντάς 2, Σμιθ 18 , Κωνσταντίνου 2, Καραμπατάκης, Παπαδημητρίου,

Ανόρθωση (Β. Χρυσαλάς): Πάρκερ 9 (1), Γιάλλουρος, Μάλορι 25 (4), Μάρκου 11 (3), Μαυρομάτης 2, Ασωνίτης, Παρκς 4, Γρηγορίου 9 (1), Παντουρής 2, Τσίγκας