Ομόνοια-Παναθηναϊκός 1-0: Φιλική νίκη με δράστη τον Ματ (pics&vids)

Η  Ομόνοια κέρδισε με 1-0 τον Παναθηναϊκό στο φιλικό στο ΓΣΠ. Σκόρερ ο Ματ Νταρμπισάιαρ στο 19′.

Toυ Τίμου Νικολάου

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Ομόνοια όμως να κρατάει μπάλα και να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 13′ με σουτ από τον Ντάρμπισαϊρ αλλά, η μπάλα πέρασε έξω.Πέντε λεπτά αργότερα ο Μόντες έκανε το σουτ από τα δεξιά, αλλά ο Κότσαρης απόκρουσε εντυπωσιακά.

Το γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθε στο 19′ με σκόρερ τον Ματ Νταρμπισάιαρ. Μετά από σέντρα από τα αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι ο Άγγλος έκανε την κεφαλιά νίκησε τον Κότσαρη για το 1-0.

Στο 34′ οι πράσινοι της Λευκωσίας έχασαν νέα ευκαιρία με τον Λόπες να βγαίνει μόνος από τα αριστερά και να κάνει του σουτ, αλλά ο Κότσαρης έδιωξε. Aυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολλές αλλαγές και από τις δύο ομάδες που επηρέασε  κάπως τον ρυθμό του αγώνα. Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 67′ για την Ομόνοια με τον Χριστοφή να δίνει στον Ραμίρες ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 77′ ο ΠΑΟ απείλησε με τον Μπουζούκη να εκτελεί απευθείας το φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 84′ οι πράσινοι της Ελλάδας απείλησαν και πάλι με τον Σέχου να κλεβει την μπάλα από τον Βύντρα και να την δίνει στον Εμμανουηλίδη ο οποίος μπήκε στην περιοχή, και επιχείρησε το σουτ το οποίο ήταν άστοχο.

Δύο λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός έχασε νέα ευκαιρία με τον Εμμανουηλίδης να μπαίνει στην περιοχή και να γυρίζει στον Πίσπα ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει το 1-1.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν και πάλι για τους φιλοξενούμενους με τον Μαυρομάτη να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να φεύγει έξω.

Συνθέσεις:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Βύντρα, Γκαφούρ, Κούσουλος, Λόπες, Ενρίκε, Σοάρες (69’Τζαρσίνιο), Μόντες (81’Αλμπίν), Χριστοφή (75’Εντρένα), Ζίβετς (58’Λοέ), Ντάρμπισαϊρ (43’Ραμίρεζ).

ΠΑΟ: Κότσαρης, Γιόχανσον, Θεοχάρης, Οικονόμου, Κουλιμπαλί, Χατζηθεοδωρίδης, Στάικος, Κάτσε, Δώνης, Χατζηγιοβάνης, Ρεγκάκος

Re – play

90′ Τέλος αγώνα.

90′ Σουτ από τον Μαυρομάτη, έξω.

86′ Ευκαιρία και πάλι για τον Παναθηναϊκό. Ο Εμμανουηλίδης μπήκε στην περιοχή της Ομόνοιας και έκανε και γύρισε στον Πίσπα ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει το 1-1.

84′ Eυκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Σέχου να κλεβει την μπάλα από τον Βύντρα και να την δίνει στον Εμμανουηλίδη ο οποίος μπήκε στην περιοχή, και επιχείρησε το σουτ το οποίο ήταν άστοχο.

83′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Κουρμπέλη να βγαίνει στην επίθεση και να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

81′ Αλλαγή για την Ομόνοια με τον Μόντες να βγαίνει κα στη θέση του ο Αλμπίν ενώ για τον Παναθηναϊκό βγήκε ο Οικονόμου και μπήκε ο Πίσπας.

79′ Έξω ο Χατζηθεοδωρίδης μέσα ο Κουντουριώτης.

77′ Ο Μπουζούκης εκτελεί απευθείας το φάουλ αλλά η μπάλα πάει έξω.

75′ Αλλαγή και για την Ομόνοια. Έξω ο Χριστοφή μέσα ο Εντρένα.

75′ Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Οικονόμπουλος και Αποστολάκης μέσα, έξω οι Κουλιμπαλί και Θεοχάρη.
70′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Εμμανουηλίδη αντί του Δώνη.

69′ Μέσα ο Αντόνια, έξω ο Σοάρες.

67′ Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Χριστοφή να δίνει στον Ραμίρες ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

66′ Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Μέσα οι Τζανδάρης, Μαυρομάτης, έξω οι Κάτσε, Γιόχανσον.

62′ Ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε τη σέντρα αλλά ο Μεχίας μάζεψε.

58′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Λόε, έξω ο Ζίβετς.

46′ Με τρεις αλλαγές ξεκινάει ο Παναθηναϊκός. Οι Κουρμπέλης, Σέχου και Μπουζούκης μπήκαν στο ματς αντί των Στάικου, Ρεγκάκου και Χατζηγιοβάνη.

46′ Έναρξη β΄ μέρους.

45′ Τέλος ημιχρόνου.

43′ Ο Νταρμπισάιρ, τραυματίστηκε και δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του πήρε ο Ραμίρες.

34′ Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λόπες να βγαίνει μόνος από τα αριστερά και να κάνει του σουτ, αλλά ο Κότσαρη έδιωξε.
28′ Καλή ενέργεια από τον Μόντες ο οποίος έδωσε στον Ζίβετς που έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχο.

19 Γκολ για την Ομόνοια με σκόρερ τον Ματ Νταρμπισάιαρ. Μετά από σέντρα από τα αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι ο Άγγλος έκανε την κεφαλιά νίκησε τον Κότσαρη για το 1-0.

18′ Πολύ καλό το σουτ του Μόντες από τα δεξιά, ωστόσο ο Κότσαρης απόκρουσε εντυπωσιακά.

13′ Kαλό σουτ από τον Ντάρμπισαϊρ αλλά, η μπάλα περνά έξω.

Έναρξη αγώνα.

LIVESTREAMING

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Τιμόθεος Χριστοφή θα είναι ο άρχοντας του αγώνα με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Ιωάννη Λαζάρου. Τέταρτος ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή.

ΘΕΑΤΕΣ: 12564

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

Ομόνοια: Εκτός αποστολής έμειναν οι Αλέξανδρος Αντωνίου, Χρίστιαν Φώτη, Φράνιο Πρέτσε, Νικολάι Κιπιάνι, Μάριος Δημητρίου και οι τραυματίες Μάρκο Μότα και Φάνος Κατελάρης.

Παναθηναϊκός: Ο Εμάνουελ Ινσούα ένιωσε ενοχλήσεις στο ισχίο και αποκλείστηκε από την αποστολή για το φιλικό με την Ομόνοια.

Εισιτήρια: Οπως ενημέρωσε η διοίκηση της Ομόνοιςα επίσημα περισσότερα από 6200 εισιτήρια έχουν προπωληθεί, μέχρι στιγμής, για τον φιλικό αγώνα με τον Παναθηναϊκό και η προπώληση συνεχίζεται μέσω του Online Ticketing, αλλά εισιτήρια θα υπάρχουν και σήμερα στα ταμεία του σταδίου ΓΣΠ, από τις 17:30.

Μάλιστα, αναμένεται τα εισιτήρια να ξεπεράσουν τα 8236 εισιτήρια που είχαν διατεθεί πέρσι για το φιλικό αγώνα της Ομόνοιας με τον Ολυμπιακό.