Την ανοδική πορεία των τελευταίων εβδομάδων επιβεβαίωσε το βράδυ της Παρασκευής (21/04) η Βερόνα, καθώς, μετά το διπλό επί της Σασουόλο και την ισοπαλία στη Νάπολη, ήρθε η μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Μπολόνια με 2-1, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 31ης αγωνιστικής της Serie A!
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους δεν ήταν άλλος από τον Σιμόνε Βέρντι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του. Αρχικώς, ο 30χρονος Ιταλός επιθετικός άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από την άσπρη βούλα του πέναλτι, για να έρθει ο ίδιος στο 62′, και με κοντινή κεφαλιά στο πίσω δοκάρι να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντομίνγκεζ, με τον Ορσολίνι πάντως να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 90+6′ για την ισοφάριση!
Ένα τρίποντο με το οποίο η Βερόνα ανέβηκε στη 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 26 βαθμούς, ισόβαθμη με τη 17η Σπέτσια που βρίσκεται εκτός της ζώνης του υποβιβασμού. Από την άλλη, η Μπολόνια παρέμεινε 8η με 44 πόντους.

ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Φαραόνι, Νταβίντοβιτς, Μανιάνι (81’ Κόπολα), Ντεπάολι, Χίεν, Ταμέζ, Άμπιλντγκααρντ (30’ Ντούντα), Βέρντι (81’ Κακαρί), Λαζάνια (40’ Λάζοβιτς), Γκάιτς (46’ Ντζούριτς)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Κυριακόπουλος, Σουμαορό (59’ Σανσόνε), Πος, Σκούτεν, Λουκουμί, Φέργκιουσον, Ντομίνγκες, Αεμπίσερ (46’ Ορζολίνι), Τσίρκτσε, Μπάροου (46’ Μόρο)