Κροατία-Δανία 1-1 (3-2 στα πέναλτι): Στους «8» με ήρωα τον Σούμπασιτς (pics&video)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Ντάνιελ Σούμπασιτς και Κάσπερ Σμάιχελ έκαναν από τρεις αποκρούσεις πέναλτι στην αναμέτρηση της Κροατίας με τη Δανία, όμως η παρέα του Λούκα Μόντριτς πήρε τη νίκη πρόκριση στη διαδικασία (3-2).

Δύο γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά, κανένα στα επόμενα 130 μαζί με τις καθυστερήσεις κι όμως η αναμέτρηση της Κροατίας με τη Δανία για τη φάση των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου άφησε τους φιλάθλους με κομμένη την ανάσα, μέχρι να κριθεί από τους δύο τερματοφύλακες. Ντάνιελ Σούμπασιτς και Κάσπερ Σμάιχελ έκαναν από τρεις επεμβάσεις πέναλτι, με τον Δανό να κάνει τη μία στην παράταση (σε προσπάθεια του Λούκα Μόντριτς) και τον Κροάτη όλες στην εξτρά διαδικασία. Το 1-1 της κανονικής διάρκειας από τα (τυχερά) τέρματα των Ματίας Γέργκενσεν και Μάριο Μάντζουκιτς έγινε νίκη με 3-2 από τα 11 μέτρα για τους Κροάτες.

Στην επόμενη φάση, οι Κροάτες θα αντιμετωπίσουν τη Ρωσία το Σάββατο (21:00), με τη Δανία να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει την καλύτερη πορεία της στον θεσμό (1998).

1. ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΣΤΟ ΜΠΙΛΙΑΡΔΟ

Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν μόλις 220 δευτερόλεπτα για να σκοράρουν και οι δύο και το πέτυχαν χάρη σε μεγάλες δόσεις τύχης. Στο τέρμα των Δανών, πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, οι Κροάτες απέτυχαν να διώξουν την μπάλα από τη μικρή περιοχή τους, αλλά το σουτ του Ματίας Γέργκενσεν χρειάστηκε να περάσει από έναν αριθμό σωμάτων και να εξοστρακιστεί σε Ντάνιελ Σούμπασιτς και δοκάρι για να καταλήξει στα δίχτυα.

Ομοίως, στο 4′, μετά από καλή ομαδική ενέργεια της Κροατίας, η μπάλα απομακρύνθηκε αλλά βρήκε σπόντα σε δύο Δανούς αμυνομένους και στρώθηκε στον Μάντζουκιτς για το 1-1. Έκτοτε, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα επόμενα 10 σουτ που σημείωσαν στο 1ο ημίχρονο.

2. Ο ΕΡΙΚΣΕΝ “ΕΞΑΣΦΑΝΙΣΤΗΚΕ” ΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ

Ο Κρίστιαν Έρικσεν ήταν η δημιουργική “όαση” στα τρία παιχνίδια ομίλου της Δανίας και ο MVP της χώρας του μέχρι στιγμής. Παρ’ όλα αυτά, την ώρα της κρίσης, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Επηρεασμένος από τους παίκτες που έτρεχαν διαρκώς δίπλα του, ο “εγκέφαλος” της Τότεναμ δεν πήρε πολύ την μπάλα στα πόδια του και βρισκόταν διαρκώς πίσω από κάποιον αντίπαλο, με συνέπεια να μην συμμετέχει πολύ στον αγώνα.

Οι Δανοί, πάντως, δημιούργησαν κάποια ρήγματα στην άμυνα των Κροατών, στηριζόμενοι κυρίως στη δύναμη και στα βαριά κορμιά και όχι στην ποιότητα ή την ταχύτητα, απόντος και του Πιόνε Σίστο που έβλεπε το παιχνίδι από τον πάγκο. Ο Γιουσούφ Πόουλσεν που έβγαινε στα πλάγια είχε καλή απόδοση και προκάλεσε προβλήματα.

3. ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Η Κροατία αποτελέι τη 2η ομάδα στη διοργάνωση στα σπριντ ανά αγώνα και μία από τις κορυφαίες στα χιλιόμετρα που καλύπτουν οι παίκτες της. Το έδειξε και στο 1ο ημίχρονο της συνάντησης, όταν κυρίως οι Άντε Ρέμπιτς από δεξιά και Ίβαν Πέρισιτς από αριστερά “κατάπιναν” χιλιόμετρα στην προσπάθεια να διασπάσουν την αμυντική λειτουργία αλλά τελικά δημιούργησαν λίγες φάσεις και δεν κατάφεραν να φτάσουν σε δεύτερο γκολ.

Όταν στο 2ο ημίχρονο η Δανία πήρε τον έλεγχο λόγω της εισόδου του Λάσε Σένε, η Κροατία έκανε περίπου… μισή ώρα για να ακουμπήσει μπάλα και να πατήσει στο γήπεδο των Δανών. Τα προσόντα της εξουδετερώθηκαν από το έξυπνο παιχνίδι των Σκανδιναβών, που κλείνοντας τους χώρους, απέφυγαν τις αντεπιθέσεις και κατέστησαν αχρείαστα τα σπριντ των Κροατών.

4. NO ΠΕΡΙΟΧΗ, NO PARTY

Η Κροατία ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου ημιχρόνου και στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Δανία ισορρόπησε κάπως τον αγώνα με την είσοδο του Σένε στην ανάπαυλα, ωστόσο οι δύο ομάδες είχαν μία κοινή συνισταμένη στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Δεν μπορούσαν να παρουσιαστούν αποτελεσματική στο τελευταίο τρίτο του αγωνιστικού χώρου.

Για την Κροατία, ο παίκτης που αγωνιζόταν πιο πίσω από όλους τους μέσους και επιθετικούς, ο Μόντριτς, ήταν αυτός με τις περισσότερες ολοκληρωμένες μεταβιβάσεις στο τελευταίο τρίτο του αγωνιστικού χώρου στο 1ο ημίχρονο με 9 (στις 15). Κανείς από τους συμπαίκτες του που είχαν επιφορτιστεί με δημιουργικά καθήκοντα δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα όταν πλησίαζε την αντίπαλη περιοχή και γι’ αυτό καταγράφηκαν τόσα μακρινά σουτ. Ομοίως, στο 2ο ημίχρονο της κανονικής διάρκειας, οι δύο ομάδες μαζί είχαν μόλις 39 επιτυχημένες πάσες (σε 64) αθροιστικά στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και μόλις μία (η Δανία) εντός αντίπαλης περιοχής.

5. ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΟΙ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

Ντάνιελ Σούμπασιτς και Κάσπερ Σμάιχελ αποτελούν δύο από τους πιο καλούς τερματοφύλακες του πλανήτη στα πέναλτι. Ο Κροάτης είχε 17/50 στην καριέρα του, ο Δανός 19/69 μέχρι αυτό το παιχνίδι και κανείς παίκτης δεν είχε όρεξη να τους αντιμετωπίσει από τα 11 μέτρα.

Το έκανε ο Μόντριτς στην παράταση και ο Σμάιχελ έπιασε το 4ο από τα 6 πέναλτι που του έχουν εκτελέσει φέτος. Ο αριθμός αυτός αυξήθηκε στην εξτρά διαδικασία, όπου έκανε ακόμη δύο επεμβάσεις. Μόνο που ο Σούμπασιτς ήταν ακόμα καλύτερος σε αυτό το σημείο και με τρεις επεμβάσεις, τις πρώτες του για φέτος (είχε 0/7), έδωσε την πρόκριση στη χώρα του.

Γήπεδο: “Νίζνι Νόβγκοροντ” (Νίζνι Νόβγκοροντ)

Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)

Βοηθοί: Ερνάν Μαϊντάνα (Αργεντινή), Χουάν Πάμπλο Μπελάτι (Αργεντινή)

Τέταρτος διαιτητής: Ενρίκε Κάσερες (Παραγουάη)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (81′ Πίβαριτς), Μπρόζοβιτς (71′ Κόβατσιτς), Ράκιτιτς, Μόντριτς, Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς (108′ Μπάντελ), Πέρισιτς (97′ Κράμαριτς)

ΔΑΝΙΑ (Άγκε Χαρέιντε): Σμάιχελ, Ντάλσγκααρντ, Κιερ, Μ. Γέργκενσεν, Κνούντσεν, Κρίστενσεν (46′ Σένε), Μπρέιθγουεϊτ (105′ Σίστο), Έρικσεν, Ντιλέινι (98′ Κρον Ντέλι), Πόουλσεν, Κορνέλιους (66′ Ν. Γέργκενσεν)

Γκολ: 4′ Μάντζουκιτς / 1′ Μ. Γέργκενσεν

Κίτρινη κάρτα: 115′ Μ. Γέργκενσεν

Κόκκινη κάρτα: –

Re play

Η Κροατία πήρε την πρόκριση στου οκτώ του θεσμού μετά τη διαδικασία των πέναλτι όπου επικράτησε με 3-2 ενώ το συνολικό σκορ είναι 4-3 υπέρ των Κροατών.

Ευστοχεί η Κροατία

Ο Ράκιτιτς ανάλαβε την εκτέλεση του τελευταίου πέναλτι, ευστόχησε, νικώντας τον ανίκητο έως τώρα Σμάιχελ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 3-2 στην διαδικασία των πέναλτι.

Αστοχεί η Δανία

Ο Ν. Γέργκενσεν κάνει μια κακή εκτέλεση, στο κέντρο, και ο Σούμπασιτς με τα πόδια απομάκρυνε τη μπάλα.

Αστοχεί η Κροατία

Ο Πίβαριτς ήταν αυτός που εκτέλεσε με τον Σμάιχελ με το ένα χέρι να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Ο Σένε ανέλαβε την εκτέλεση του, ο Σούμπασιτς έπεσε και πάλι στα δεξιά και έπιασε τη μπάλα.

2-2 η Κροατία

Ο Μόντριτς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, το έστειλε στο κέντρο και ισοφάρισε για την Κροατία.

2-1 η Δανία

Ο Κρον-Ντέλι ήταν εύστοχος, έστειλε τον Σούμπασιτς στην άλλη γωνία και σκόραρε.

1-1 η Κροατία

Ο Κράμαριτς είναι αυτός που ευστόχησε για τους Κροάτες με τον Σμάιχελ να διαμαρτύρεται για προσποίηση του Κροάτη.

1-0 η Δανία

Ο Κίερ ανέλαβε την εκτέλεση του δεύτερου πέναλτι και το έστειλε με δύναμη στο αριστερό γάμα.

Αστόχησε η Κροατία. Ο Μπάντελ ήταν αυτός που ανάλαβε να εκτελέσει πρώτος για τους Κροάτες. Ο Σμάιχελ έπεσε και αυτός στην δεξιά του γωνία και μπλόκαρε και πάλι.

Αστόχησε η Δανία Ο Έρικσεν εκτέλεσε με τον Σούμπασιτς να βρίσκει τη μπάλα με εκτίναξη στην δεξιά του γωνία, τρομερή επέμβαση και εν συνεχεία η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και έφυγε έξω.

Πρώτη θα σουτάρει η Δανία.

120’Έληξε η αναμέτρηση. Το ματς μετά το ισόπαλο 1-1 και το χαμένο πέναλτι του Μόντριτς στο 116 οδηγείται στην διαδικασία των πέναλτι.

116′ Ο Σμάιχελ έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μόντριτς. Ο Δανός βρήκε τη γωνία, έπεσε στα αριστερά και μπλόκαρε, το πέναλτι του Κροάτη.

114′ Ο Μ. Γέργκενσεν είδε σωστά και τη κίτρινη κάρτα.

114′ Ο Μπάντελ έφυγε τετ α τετ μετά από πάσα του Μόντριτς, πέρασε τον Σμάιχελ και ο Μ. Γέργκενσεν έκανε το τάκλιν και το πέναλτι που έδωσε απευθείας ο διαιτητής.

109′ Tέταρτη αλλαγή και για την Κροατία. Εκτός ο Μάντζουκιτς και στη θέση του ο Μπάντελ.

108’Ωραία ενέργεια και σουτ του Σίστο με την μπάλα να φεύγει έξω από την εστία του Σούμπασιτς.

106’Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

106’Τέταρτη αλλαγή για τη Δανία. Μέσα ο Σίστο και εκτός ο Μπρέιθγουεϊτ.

105’Έχουμε ημίχρονο στην παράταση.

104’Ο Κράμαριτς μέσα στην περιοχή από τα αριστερά έκανε μια σέντρα, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και ο Σμάιχελ έδιωξε σε κόρνερ.

99’Ωραία προσπάθεια με ντρίπλα και σουτ του Σόνε εκτός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει έξω.

98’Αλλαγή για τη Δανία. Εκτός ο Ντιλέινι και στη θέση του ο Κρον-Ντελί.

97’Αλλαγή για την Κροατία. Εκτός ο Πέρισιτς και στη θέση του θα περάσει ο Κράμαριτς.

95’Κερδίζει κόρνερ από τα αριστερά η Δανία μετά την παρέμβαση του Ρέμπιτς σε σέντρα του Κνούντσεν.

93’Εκτέλεση αράουτ του Κνούντσεν από τα δεξιά αλλά αυτή τη φορά ο Σούμπασιτς βγήκε και καθάρισε τη φάση.

91′ Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης με τη Δανία στη σέντρα.

90’Έληξε το 90λεπτο και οδηγούμαστε στην παράταση μετά το 1-1.

93’Εκτέλεσε ο Έρικσεν με τον Σούμπασιτς να διώχνει με τις γροθιές του και εν συνεχεία το σουτ του Μπρέιθγουεϊτ έφυγε έξω.

93’Η Δανία θα κερδίσει κόρνερ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

92’Ο Ράκιτιτς από αρκετά μακριά επιχείρησε ένα δυνατό σουτ με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σμάιχελ.

90’Συμπλήρωσαμε τα 90′ αγώνα και έχουμε τρία λεπτά καθυστερήσεων.

86’Ωραία ενέργεια από τον Ρέμπιτς και γύρισμα με την άμυνα των Δανών να διώχνει και τη μπάλα να στρώνεται στον Ράκιτιτς που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

84’Ο Πρίβαριτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Πέρισιτς να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Σμάιχελ.

81’Δεύτερη αλλαγή για την Κροατία, αναγκαστική αυτή τη φορά. Θα βγει ο Στρίνιτς και θα μπει στη θέση του ο Πρίβαριτς.

78’Ο Ρέμπιτς έξω από την περιοχή έπιασε το αριστερό σουτ αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε σταθερά.

77’Ο Μόντριτς είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του έκανε και ένα συρτό δυνατό αλλά άστοχο σουτ που δεν απείλησε τον Σμάιχελ.

72’Απειλεί και πάλι η Δανία. Ο Ν. Γέργκενσεν θα μπει στη περιοχή, θα γυρίσει όμορφα, θα κάνει και το συρτό σουτ με τον Σούμπασίτς να μπλοκάρει.

71’Πρώτη αλλαγή για την Κροατία. Θα βγει από το ματς ο Μπρόζοβιτς και θα μπει ο Κόβασιτς.

66’Δεύτερη αλλαγή για την Δανία. Εκτός ο Κορνέλιους και στη θέση του ο Ν. Γέργκενσεν.

64’Ο Πέρισιτς προσπάθησε από τα αριστερά να κάνει την προσπάθεια, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

56’Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ανήκει στη Δανία. Γύρισμα από τα δεξιά με τον Βίντα να διώχνει αρχικά με τάκλιν αλλά ο Μπρέιθγουεϊτ μπήκε στη φάση και επιχείρησε το σουτ που ήταν αρκετά άστοχο.

53’Η Δανία δείχνει όσο περνάει ο χρόνος να πιστεύει περισσότερο στις δυνάμεις και για αυτό προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι της και να διεκδικήσει την πρόκρίση πετυχαίνοντας ένα γκολ.

48’Η Κροατία έχει πάρει τη μπάλα στα πόδια της και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι της από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεπτου.

46’Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με την Κροατία στη σέντρα.

46’Αλλαγή για τη Δανία. Εκτός ο Κρίστενσεν και στη θέση του ο Σένε.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

45’Ημίχρονο στην αναμέτρηση με το 1-1 από το 4′ να παραμένει.

45’Μίνι διακοπή στο ματς καθώς είναι πεσμένος στο έδαφος ο Μάντζουκιτς.

44’Ο Στρίνιτς από τα αριστερά έκανε την παράλληλη συρτή μπαλιά, ο Ράκιτιτς που ακολουθούσε τη φάση επιχείρησε το σουτ με τον Σμάιχελ να μπλοκάρει πέφτωντας στην δεξιά του γωνία.

42’Στην επίθεση η Κροατία με τον Έρικσεν να κάνει και μια σέντρα σουτ από τα δεξιά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και έγλυψε το οριζόντιο δοκάρι του Σούμπασιτς.

39’Καλή στιγμή για την Κροατία. Ο Μόντριτς από τα αριστερά εκτέλεσε το φάουλ, ο Λόβρεν πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Τα δυο γκολ στο ματς είχαν επιτευχθεί μετά από 3.40” με τη συγκεκριμένη επίδοση να αποτελεί ρεκόρ για αγώνα Παγκοσμίο Κυπέλλου καθώς ποτέ ξανά δυο ομάδες δεν είχαν σκοράρει πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά σε ένα παιχνίδι.

34’Ο Έρικσεν προσπάθησε να κάνει ένα σουτ με τη μία αλλά δεν το έπιασε σωστά και ο Σούμπασιτς δεν είχε πρόβλημα να πιάσει τη μπάλα.

31’Κόρνερ για τη Δανία που θα παραχωρήσει ο Βίντα.

29’Απαντά η Κροατία. Αρχικά ο Ράκιτιτς έκανε το σουτ και έδιωξε ο Σμάιχελ και εν συνεχεία ο Πέρισιτς από το ύψος του πέναλτι έπιασε ένα δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει αρκετά ψηλά.

27’Πολύ καλή στιγμή για τη Δανία. Ωραία κάθετη πάσα προς τον Μπρέιθγουεϊτ που από το ύψος της μικρής περιοχής και δεξιά έκανε το πλασέ αλλά ο Σούμπασιτς με όμορφη επέμβαση έδιωξε τον κίνδυνο.

23’Ο Έρικσεν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Βίντα έβαλε την προβολή και έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

19’Σουτ του Πέρισιτς με τη μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται.

15’Η Κροατία μετά τη γρήγορη ισοφάριση πλέον ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και ψάχνει ένα δεύτερο γκολ.

12’Εκτέλεσε ο Πέρισιτς η μπάλα βρήκε στο τείχος και έφυγε κόρνερ.

11’Φάουλ σε καλό σημείο για την Κροατία.

Ιδανικό το ξεκίνημμα στην αναμέτρηση.

4′ Κροατία-Δανία 1-1 (Μάντζουκιτς). Η Κροατία θα απαντήσει άμεσα. Από τα δεξιά έγινε μπαλιά προς τον Μάντζουκιτς η άμυνα της Δανίας δεν μπόρεσε να διώξει και ο επιθετικός της Γιουβέντους έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

2′ Κροατία-Δανία 0-1 (Μ.Γέργκενσεν). Πλάγιο άουτ από τα δεξιά για τους Δανούς με την μπάλα να φτάνει στον Μ. Γέρκενσεν, αυτός, έκανε την ντρίμπλα και το σουτ με τον Σούμπασιτς να πέφτει να αποκρούει τη μπάλα με το αριστερό χέρι αλλά δεν την μπλόκαρε και την έστειλε στο βάθος της εστίας του.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς, Πέρισιτς

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Ντάλσγκααρντ, Κιερ, Μ. Γέργκενσεν, Κνούντσεν, Κρίστενσεν, Μπρέιθγουεϊτ, Έρικσεν, Ντιλέινι, Πόουλσεν, Κορνέλιους