Γερμανία-Σουηδία 2-1: Στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί! (videos)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Σότσι, η Γερμανία νίκησε με 2-1 τη θαρραλέα Σουηδία με εκτέλεση φάουλ του Τόνι Κρόος στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και έμεινε «ζωντανή» στο κόλπο της πρόκρισης!

95`Γερμανία-Σουηδία 2-1 (Κρόος). Ο Κροος έπαιξε με πάσα προς τον Ρόις το φάουλ και σούταρε απευθείας μετά με το δεξί και έστειλε την μπάλα στο αριστερό γάμα του Όλσεν με ένα πανέμορφο γκολ.

95`Φάουλ σε καλό σημείο για τη Γερμανία. Ίσως η τελευταία φάση για να απειλήσει η ομάδα του Λεβ.

92`Δοκάρι για τη Γερμανία. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα με πάσα έφτασε στον Μπραντ που έκανε ένα δυνατό αριστερό σουτ που τράνταξε το δεξί δοκάρι του Όλσεν.

92`Νέα σέντρα από τα αριτσερά και κόρνερ για τη Γερμανία.

90`Συμπληρώσαμε ενενήντα λεπτά αγώνα στο Σότσι και οι καθυστερήσεις θα είναι πέντε λεπτά.

89`Τρίτη αλλαγή για την Σουηδία. Εκτός ο Μπεργκ και στη θέση του ο Τέλιν.

88`Τρομερή ευκαιρία για τη Γερμανία. Σέντρα από τα αριστερά, κεφαλιά του Γκόμες και απίθανη επέμβαση με το ένα χέρι από τον Όλσεν που θα διώξει σε κόρνερ.

87`Όλα για όλα από τον Λεβ. Θα βγάλει τον Έκτορ και θα βάλει τον Μπραντ με σκοπό να παίξει ακόμα πιο επιθετικά.

86`Παρότι με δέκα παίκτες η Γερμανία εξακολουθεί να πιέζει καθώς γνωρίζει ότι η ισοπαλία δεν τη κάνει.

83`Ο Νόιερ σε φάουλ από τα δεξιά γλίστρυσε αρχικά αλλά εν συνεχεία με τις γροθιές έδιωξε σε κόρνερ.

82`Ο Μπόατενγκ έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Μπεργκ. Είδε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από την αναμέτρηση. Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει η Γερμανία.

81`Νέα ευκαιρία για τη Γερμανία. Ο Ρόις από τα δεξιά έκανε παράλληλη συρτή μπαλιά προς τον Βέρνερ ο οποίος έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν.

78`Δεύτερη αλλαγή για τη Σουηδία. Εκτός ο Τόιβονεν και στη θέση του ο Γκουιντέτι.

76` Η μπάλα μετά από διώξιμο έφτασε στον Φόρσμπεργκ ο οποίος σούταρε απευθείας αλλά ο Νόιερ ήταν εκεί και μπλόκαρε τη μπάλα.

75` Στην πρώτη του ενέργεια στο ματς ο Ντουρμάζ θα κάνει τη σέντρα η μπάλα θα βρει στον Ρίντιγκερ και θα έχουμε το κόρνερ για τους Σουηδούς.

74` Πρώτη αλλαγή για τη Σουηδία. Εκτός ο Κλάεσον και στη θέση του ο Ντουρμάζ.

Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης και η Γερμανία ψάχνει ένα γκολ ακόμα για να φτάσει στην ανατροπή.

70` Κίτρινη κάρτα θα δει ο Μπόατενγκ για φάουλ πάνω στον Φόρσμπεργκ.

65` Νέο σουτ από τον Κρόος η μπάλα θα κοντράρει πάνω στον Λάρσον και θα φύγει κόρνερ. Το έκτο που κερδίζουν οι Γερμανοί. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

61` Νέα καλή στιγμή για τη Γερμανία. Σέντρα συρτή του Κίμιχ ο Ρόις δεν μπόρεσε με τακουνάκι να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

56` Καλή στιγμή για τη Γερμανία. Ο Βέρνερ έκανε τη προσπάθεια από τα αριστερά και το γύρισμα με τον Έκτορ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να πλασάρει με τον Όλσεν να μπλοκάρει.

52`Κίτρινη κάρτα θα δει ο Έγκνταλ για μαρκάρισμα στον Μίλερ. Η πρώτη στο ματς.

51`Φάουλ για τη Γερμανία από τα δεξιά. Ο Μίλερ θα πάρει την κεφαλιά που θα φύγει λίγο έξω.

48` Γερμανία-Σουηδία 1-1 (Ρόις). Ισοφαρίζει η Γερμανία. Παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε, έφτασε στον Ρόις που με πλασέ έκανε το 1-1.

46` Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με τη Γερμανία στη πρώτη επίθεση.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση με την Σουηδία να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0 με το γκολ του Τόιβονεν και να έχει βάλει δύσκολα στους Γερμανούς.

45` + 2` Νέα καλή στιγμή για τη Σουηδία. Φάουλ που εκτέλεσε από τα δεξιά ο Λάρσον ο Μπεργκ πετάχθηκε και πήρε την κεφαλιά με τον Νόιερ να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να πραγματοποιεί μια σωτήρια επέμβαση. Αμέσως μετά, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Γερμανία-Σουηδία 0-1

45`Δυο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45` Έξυπνο αριστερό σουτ του Μπόατενγκ αρκετά έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Όλσεν.

43` Η Γερμανία προσπαθεί σε αυτά τα τελευταία λεπτά να φέρει και πάλι το ματς στα ίσια αλλά δεν μπορεί.

39` Ο Γκουντογάν από μακριά θα κάνει το σουτ με τον Όλσεν να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει και στη συνέχεια ο Μίλερ δεν μπόρεσε από κοντά να κερδίσει τον γκολκίπερ των Σουηδών που έδιωξε εκ νέου σε κόρνερ.

38` Η Γερμανία μετά το γκολ που δέχθηκε δείχνει να μην μπορεί να επανέλθει στο ρυθμό που έπαιζε πριν τη συμπλήρωση των πρώτων τριάντα λεπτά αγώνων.

32` Γερμανία-Σουηδία 0-1 (Τόιβονεν). Ανοίγει το σκορη Σουηδία με ένα πανέμορφο γκολ του Τόιβονεν. Ο Κροος έκανε το λάθος στο χώρο του κέντρου, ο Μπεργκ έκλεψε, έδωσε στα δεξιά και στη σέντρα που έγινε ο Τόιβονεν κατέβασε όμορφα την μπάλα και την τσίμπισε πάνω από τον Νόιερ για να ανοίξει το σκορ.

31` Αναγκαστική αλλαγή για τη Γερμανία. Ο Ρούντι δεν μπόρεσε να συνεχίσει και στη θέση του πέρασε ο Γκουντογάν.

20` Συμπληρώσαμε είκοσι λεπτά αγώνα. Η Γερμανία συνεχίζει να έχει την υπεροχή στην αναμέτρηση αλλά η Σουηδία από την πλευρά της είχε τη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία έως τώρα στο ματς.

14` Ο Μπόατενγκ είχε βρει στο αριστερό πόδι τον Μπεργκ ενώ τον έσπρωξε και με το χέρι αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο Πολωνός Σιμόν Μαρτσίνιακ, έδωσε συνέχεια στο ματς και παρά τις διαμαρτυρίες των Σουηδών δεν είδε το VAR.

13` Πάσα προς τον Μπεργκ ο οποίος φεύγει τετ α τετ με τον Νόιερ. Ο Σουηδός θα πλασάρει αλλά ο γκολκίπερ των Γερμανών θα διώξει τη μπάλα. Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκε για σπρώξιμο και πέναλτι.

10` Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο με τη Γερμανία να είναι σαφώς ανώτερη. Να παρουσιάζει διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με την πρεμιέρα και το ματς με το Μεξικό και να θέλει από τα πρώτα λεπτά να γίνει το αφεντικό της αναμέτρησης.

9′ Νέα καλή στιγμή για τη Γερμανία. Ο Ρός από τα δεξιά γύρισε προς τον Βέρνερ αλλά πετάχθηκε ο Λίντελοφ και έδιωξε σε κόρνερ.
8′ Ωραία κάθετη μπαλιά προς τον Ντράξλερ από τα αριστερά, που έκανε μια παράλληλη συρτή σέντρα που πήρε περίεργη τροχιά με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
6′ Πρώτη επιθετική ενέργεια από τη Σουηδία με τον Φόρσμπεργκ να παίρνει τη μπάλα, να περνάει με ωραίο τρόπο δυο αντιπάλους του αλλά πριν σουτάρει ανακόπηκε από την άμυνα των Γερμανών, ίσως και με φάουλ.
Μπήκε πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά η Γερμανία. Έχει κλείσει την Σουηδία πίσω από το δικό της μισό και ήδη έχει φτάσει κοντά στο γκολ.
3′ Πρώτη καλή στιγμή για την Γερμανία. Από κοντά ο Ντράξλερ έκανε το σουτ αλλά η άμυνα της Σουηδίας έδιωξε σε κόρνερ.
1′ Ο Μίλερ στη πρώτη επιθετική ενέργεια των Γερμανών έκανε τη σέντρα από τα δεξιά αλλά κανείς δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.
1′ Η Σουηδία στη σέντρα και την πρώτη επίθεση στο ματς.

Διαβάστε τις επιλογές των προπονητών της Γερμανίας και της Σουηδίας, για την μεταξύ τους αναμέτρηση που ξεκινάει στις 21:00, στο Σότσι, για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου.

Με τέσσερις αλλαγές κατεβάζει την ομάδα ο Γιόγκι Λεβ, σε σύγκριση με το ματς απέναντι στο Μεξικό, για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου απέναντι στη Σουηδία. Ο ομοσπονδιακός προπονητής της πρωταθλήτριας κόσμου, έχει αφήσει εκτός Πλάτενχαρντ, Κεντίρα, Οζίλ και Χούμελς σε σύγκριση με την αναμέτρηση κόντρα στο Μεξικό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γερμανία: Νόιερ, Έκτορ, Ντράξλερ, Κροος, Βέρνερ, Ρόις, Μίλερ Ρούντινγκερ, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Ρούντι

Σουηδία: Όλσεν, Λούστιχ, Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Μπεργκ, Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Τοϊβόνεν