Γερμανία – Μεξικό 0-1: Κέρδισε την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια το Μεξικό (video)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Το Μεξικό επικράτησε της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας με 1-0 και την έβαλε στα σχοινιά με το καλημέρα στην διοργάνωση. Τρομερό αποτέλεσμα για τους Μεξικανούς απέναντι στην ομάδα του Λεβ.

Χτυπώντας όλες τις αδυναμίες της Γερμανίας στο πρώτο ημίχρονο και παίζοντας σθεναρή άμυνα στο δεύτερο, το Μεξικό με γκολ του Λοσάνο στο 35′ πήρε ένα μεγάλο τρίποντο στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου.

Για την πρώτη αγωνιστική του 6ου ομίλου της διοργάνωσης, Γερμανία και Μεξικό αναμετρήθηκαν στο Luzhniki Arena της Μόσχας, με το παιχνίδι να ξεκινά έχοντας ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ.

Το 1998 ήταν η τελευταία φορά που η Γερμανία κέρδισε παιχνίδι σε τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου και ήταν κόντρα στο Μεξικό, με σκορ 2-1.

Η ιστορία αυτή τη φορά δεν επαναλήφθηκε. Οι Λατινοαμερικάνοι συνέλαβαν αδιάβαστους τους αντιπάλους τους, εκμεταλλεύτηκαν όλες τις αδυναμίες τους στο πρώτο μέρος και με γκολ του Λοσάνο στο 35′ πήραν το προβάδισμα, που αποδείχθηκε αρκετό για να έρθει το τρίποντο. Στο πρώτο “μπαμ” της διοργάνωσης στα γήπεδα της Ρωσίας.

Αυτά είναι τα πράγματα που μάθαμε από το παιχνίδι:

1. ΕΜΜΟΝΗ ΣΤΑ… ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΛΕΒ

Ο Νόιερ από τον Σεπτέμβρη και για εννέα μήνες δεν μύριζε καν το χόρτο, έχοντας μπει σε διαδικασία αποκατάστασης του τραυματισμού του στο μετατάρσιο. Φτάνοντας στην άνοιξη, η παρουσία του στην 23άδα της Γερμανίας έμοιαζε εξαιρετικά αμφίβολη.

Τελικά όχι μόνο μπήκε στην αποστολή, αλλά πήρε και φανέλα βασικού στην πρεμιέρα έχοντας παίξει όλα κι όλα σε δύο φιλικά ματς (90′ με την Αυστρία, 45′ με τη Σαουδική Αραβία)… Με τον Τερ-Στέγκεν να μένει στον πάγκο ως βασικός και νταμπλούχος φέτος με την Μπαρτσελόνα.

“Μπετό” στην ενδεκάδα και ο Κεντίρα, παρά το γεγονός πως ο Κρόος “φωνάζει” για έναν παίκτη περισσότερο aggresive και γρήγορο στο πλευρό του. Στον πάγκο ο Γκιουντογάν, στον πάγκο ο Γκορέτσκα.

Μέσα ο Μίλερ που είχε σχετικά αθόρυβη σεζόν, έξω ο Ρόις, σπίτι του ο Σανέ. Οι επιλογές του Γιόακιμ Λεβ μαρτυρούν ότι για όσο μπορεί, ο τεχνικός των “παντσερ” θα πατάει στα πρόσωπα που θεωρεί σίγουρα, ασχέτως αγωνιστικής κατάστασης.

Ξεχωριστή νότα η παρουσία του Μάρβιν Πλάτενχαρντ στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον 26χρονο μπακ της Χέρτα να πραγματοποιεί εξαιρετική σεζόν με 8 ασίστ σε 38 εμφανίσεις. Αυτή ακριβώς η ικανότητα του στη δημιουργία, ήταν και ο λόγος που προτιμήθηκε στην ενδεκάδα από τον Γιόνας Χέκτορ.

2. ΑΦΥΛΑΚΤΗ ΔΙΑΒΑΣΗ Ο ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ

Ο Εζίλ μαρκάρει όταν κάποιος περνά από δίπλα του, ο Κεντίρα αδυνατεί να ακολουθήσει γρήγορο τέμπο και δεν μπορεί να πιέσει στη μπάλα.

Όταν το κάνει ο Κρόος οι αποστάσεις στον άξονα μεγαλώνουν, αφού ο ίδιος αδυνατεί να κυνηγήσει όταν τον περάσει ο αντίπαλος.

Την ίδια στιγμή ο Χούμελς αναγκάζεται να βγει πολύ ψηλά για να καλύψει χώρο και παίκτες, δημιουργώντας έναν δεύτερο… κρατήρα στο μεσοαμυντικό τέταρτο του γηπέδου, καθώς ο Μπόατενγκ μένει χαμηλά στα δικά του μέτρα.

Την πρώτη μισή ώρα το Μεξικό έβγαζε ξανά και ξανά και ξανά την ίδια φάση στο επιθετικό τρανζίσιον, αλλά δεν ίδρωνε το αυτί του Λεβ και των παικτών του.

Μοιραία το πλήρωσαν, με τον Λοσάνο στην κόντρα να εκτελεί τον Νόιερ για το προβάδισμα των “τρι” στο 35′. Οι Μεξικάνοι είχαν 13/18 επιτυχημένες ντρίμπλες στο πρώτο μέρος, πέντε από αυτές στον χώρο ευθύνης του Κεντίρα και άλλες έξι από την πλευρά που τελικά βρήκαν το προβάδισμα τους στο ματς. Ενδεικτικό της αδυναμίας των Γερμανών να αμυνθούν στο χώρο αλλά και σε καταστάσεις “1 vs 1”.

3. ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟ ΣΚΑΚΙ Ο ΟΣΟΡΙΟ

Γρήγοροι, πειθαρχημένοι, με ικανότητα στην αντεπίθεση και καλά στημένοι πίσω από την μπάλα οι Μεξικάνοι, ένιωσαν την πίεση της Γερμανίας με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Χουάν Κάρλος Οσόριο τράβηξε στον πάγκο τον Βέλα, βάζοντας ένα ακόμη ανασταλτικό χαφ, τον Άλβαρες. Ακολούθησε ο Γιόακιμ Λεβ, βγάζοντας αμυντικό χαφ και ρίχνοντας στη μάχη τον Ρόις.

Οι Γερμανοί έβρισκαν με μεγαλύτερη συχνότητα προσπάθειες εντός περιοχής, έστω και χωρίς ιδανικές συνθήκες εκτέλεσης, με τον τεχνικό του Μεξικού να βάζει στο ματς τον Ράφα Μάρκες (5η συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο) γυρνώντας το σύστημα σε 5-4-1.

Με τη μπάλα στα πόδια και σε παιχνίδι με χαμηλό τέμπο, η Γερμανία κάθε άλλο παρά κακή ήταν. Έφτιαχνε καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή, υστερούσε στην εκτέλεση και στο 79′ ήρθε φυσιολογικά η είσοδος του Μάριο Γκόμες στο ματς αντί του Πλάτενχαρντ.

Παρά τις φάσεις που ήρθαν εκατέρωθεν ως το τέλος του ματς, το σκορ δεν άλλαξε, με τον Χουάν Κάρλος Οσόριο να κερδίζει στην μάχη των πάγκων τον Γιόακιμ Λεβ.

Σπουδαίο βήμα πρόκρισης για το Μεξικό, προβλημάτισε η Γερμανία και κυρίως οι επιλογές του προπονητή της. Δύσκολα τα “πάντσερ” θα πετύχουν διάκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018 αν ο Λεβ δεν αναθεωρήσει την εμμονή σε πρόσωπα.

Γήπεδο: Luzhniki Arena

Διαιτητής: Alireza Faghani (IRN)

Βοηθοί: Reza Sokhandan (IRN), Mohammadreza Mansouri (IRN)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Πλάτενχαρντ, Κρόος, Κεντίρα (60′ Ρόις), Εζίλ, Μίλερ, Ντράξλερ, Βέρνερ (86′ Μπραντ).

ΜΕΞΙΚΟ (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Σαλσίδο, Αγιάλα, Μορένο, Γκαγιάρδο, Ερέρα, Γκουαρδάδο (74′ Μάρκες), Βέλα (58′ Άλβαρες), Λαγιούν, Λοσάνο (66′ Χιμένες), Ερνάντες.

Γκολ: – / 35′ Λοσάνο

Κάρτες: 83′ Μίλερ, 84′ Χούμελς / 40′ Μορένο, 90′ Ερέρα

Re – play

90′ ΤΕΛΟΣ

89′ Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Γερμανία. Ο Γκόμεθ από πλάγια θέση προσπάθησε να απειλήσει με τακουνάκι και λίγο μετά το δεξί σουτ του Μπραντ βρήκε το δεξί δοκάρι του Οτσόα και κατέληξε άουτ. Κοντά στο 1-1 οι Γερμανοί.

87’Σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Γκόμεθ και άουτ η μπάλα. Καλή στιγμή για τους Γερμανούς.

86’Aλλαγή για την Γερμανία. Μέσα ο Μπραντ, έξω ο Βέρνερ.

84’Κίτρινη κάρτα στον Χούμελς για επικίνδυνο τάκλιν.

84’Κίτρινη κάρτα στον Μίλερ.

84’Σουτ του Κρόος έξω από την περιοχή, έπεσε ο Οτσόα και μπλόκαρε σε διπλό χρόνο στην δεξιά του γωνία.

82’Πολύ καλή στιγμή για το Μεξικό. Σουτ του Λαγιούν σε αντεπίθεση, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νόιερ.

Ο Ράφα Μάρκες είναι 39 ετών και αγωνίζεται στο 5ο Μουντιάλ της καριέρας του.

73’Αλλαγή για το Μεξικό. Μέσα ο Μάρκες, έξω ο Γκουαρδάδο.

71’Ο Ρόις σούταρε από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

Μεξικανοί πανηγύρισαν έντονα το γκολ της εθνικής ομάδας της πατρίδας τους επί της Γερμανίας, στο Βερολίνο ανάμεσα σε χιλιάδες Γερμανούς, δίχως να δημιουργηθεί το παραμικρό πρόβλημα!

68’Νέα ευκαιρία για την Γερμανία, με τον (εκτεθειμένο) Βέρνερ να πλασάρει άουτ από κοντά.

67’Ο Ντράξλερ πήρε τη μπάλα στην περιοχή και αριστερά, έκανε το καλοζυγισμένο σουτ, αλλά έγινε κόντρα και κέρδισε κόρνερ.

66’Αλλαγή για το Μεξικό, Έξω ο σκόρερ Λοσάνο, μέσα ο Χιμένες.

64’Σέντρα του Μπόατενγκ, ψαλιδάκι του Κίμιχ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Οτσόα.

60’Αλλαγή για τη Γερμανία. Μέσα ο Ρόις, έξω ο Κεντίρα.

58’Αλλαγή για το Μέξικο. Ο Άλβαρες στη θέση του Βέλα.

57’Πολύ καλή ευκαιρία για το Μεξικό. Ο Ερνάντες βγήκε από τα δεξιά, αλλά έκανε κακή πάσα στον Βέλα, ο οποίος δεν μπορούσε να πλασάρει. Στην συνέχεια, το σουτ του Γκουαρδάδο κατέληξε άουτ. Κοντά σε δεύτερο γκολ οι “αζτέκοι”.

56’Έφυγε το πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους και δεν έχει αλλάξει κάτι.

55’Ο Ντράξλερ έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή από πάσα του Οζίλ, έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, έγινε κόντρα και η Γερμανία κέρδισε κόρνερ.

53’Σουτ του Κίμιχ, η μπάλα πέρασε άουτ.

52’Δεν έχει γίνει κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής, κάτι φυσικά που βολεύει το Μεξικό, το οποίο προηγείται.

49’Τίποτα αξιοσημείωτο σε αυτά τα πρώτα τέσσερα λεπτά.

47’Θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον η αντίδραση της Γερμανίας στο β’ μέρος, όπου καλείται να ανατρέψει το σκορ.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Τέλος ημιχρόνου.

39′ Δοκάρι για την Γερμανία. Ο Τόνι Κρόος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήγαινε μέσα, ο Οτσόα την βρήκε με τα ακροδάχτυλά του και μετά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Κοντά στο 1-1 τα πάντσερ.

35′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ (Λοσάνο): Οι Μεξικανοί βγήκαν στην αντεπίθεση με αριστουργηματικό τρόπο από την άμυνά τους, η μπάλα έφτασε στον Λοσάνο, εκείνος άδειασε έναν αντίπαλό του, σούταρε με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Νόιερ για το 1-0 απέναντι στην Γερμανία.

18′ Πολύ καλή στιγμή για το Μεξικό, με τον Τσιτσαρίτο να παίρνει τη μπάλα, να βρίσκεται σε θέση βολής απέναντι στον Νόιερ, αλλά άργησε χαρακτηριστικά να τελειώσει τη φάση και τον πρόλαβε η γερμανική άμυνα.

17′ Το ματς έχει καλό ρυθμό και φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Το Μεξικό δεν έχει κλειστεί πίσω.

15′ Καλή στιγμή για την Γερμανία.

14′ Νέα επικίνδυνη φάση από το Μεξικό. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Μορένο έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Νόιερ κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα.

10’Ο Έκτορ Ερέρα έκανε το μακρινό σουτ, αλλά ο Νόιερ ήταν εκεί που έπρεπε και μπλόκαρε. Αρκετή δουλειά σε αυτά τα πρώτα λεπτά για τον Γερμανό γκολκίπερ.

9’Εκτέλεση φάουλ του Λαγιούν από καλή θέση, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Νόιερ.

7’Αδυναμία των Μεξικανών να απομακρύνουν τη μπάλα από την περιοχή τους, αυτή έφτασε στον Χούμελς, εκείνος έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, αλλά μπλόκαρε ο Οτσόα.

5’Ακούγονται πολύ έντονα οι φίλοι του Μεξικού, που έχουν δημιουργήσει εκκωφαντική ατμόσφαιρα.

3’Καλή στιγμή για την Γερμανία. Έπειτα από πολύ ωραία κάθετη μπαλιά, ο Βέρνερ έκανε το δεξί διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ

1’Πολύ καλή στιγμή με το καλημέρα το Μεξικό. Ο Λοθάνο έκανε το δυνατό δεξί σουτ από πολύ καλή θέση, αλλά ο Μπόατενγκ έκανε σωτήριο τάκλιν και αποσόβησε ένα σχεδόν βέβαιο γκολ. Στο κόρνερ που ακολούθησε, υπήρξε τρικυμία στην άμυνα των Γερμανών, αλλά πρόλαβε να μπλοκάρει ο Νόιερ.

Έναρξη του αγωνα.

Γερμανία: Νόιερ – Κίμιχ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Πλάτενχαρντ – Κεντίρα, Κρόος – Οζίλ, Μίλερ, Ντράξλερ – Βέρνερ

Μεξικό: Οτσόα – Σαλσέδο, Αγιάλα, Μορένο, Γκαγιάρδο – Ερέρα, Γκουαρδάδο – Λαγιούν, Βέλ