Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι «αιωνίων».
Οι «πράσινοι» με γκολ-πέναλτι του Μάριους Στεπίνσκι στο 22ο λεπτό νίκησαν 1-0 το ΑΠΟΕΛ, ξέφυγαν από την Πάφος FC, είναι μια ανάσα από ΑΕΚ και Άρη, πλησίασαν την κορυφή στους πέντε βαθμούς και περιμένουν.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς (82′ Σιπριάνο), Ντβάλι, Ζέφτε, Τσεπάκ (82′ Μαϊόλι), Κοσταντίνοφ (25′ Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Μεχρί (56′ Δώνης), Ντογκαλά, Μαρκίνιος (82′ Εφραίμ) , Τομανέ
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Βιγιαφάνες, Μαιόλι, Σατσιάς, Σαρφό, Βρόντης, Δώνης

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Μάθιους, Κούσουλος, Χάμπος (71′ Μπασιρού), Μπεζούς (86′ Λανγκ), Χαμάς (71′ Σιπριάνο), Αλιούμ, Σίμιτς (84′ Κακουλλής) Στεπίνσκι (71′ Μπάκιτς)
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Λανγκ, Μίλετιτς

Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας

Βρίσκονται στο γήπεδο περίπου 14.000 φίλοι του ΑΠΟΕΛ.

4′
Κόρνερ του Χαμάς από δεξιά η μπάλα κατευθείαν έξω.
9′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Συρτή μπαλιά του Ζέφτε από αριστερά, πρόλαβε να μπει στην φάση ο Τομανέ.
14‘ Πρώτη τελική στο παιχνίδι για την Ομόνοια. Ο Μπέζους έπιασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Τομανέ, κατέληξε στον Χαμάς ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά έφυγε έξω.
16′ Κίτρινη κάρτα στον Κοσταντίνοφ για φάουλ στον Χάμπο.
19′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Αλιούμ με ωραίο τρόπο άδειασε τον Ζέφτε, έκανε την σέντρα, ο Στεπίνσκι έκανε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
Στην Ομόνοια διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Σούσιτς στο σουτ του Στεπίνσκι.
20′ Το VAR κάλεσε τον διαιτητή στον Onfield Review, το είδε ξανά και υπέδειξε πέναλτι.

22′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στεπίνσκι.

25′
Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Κοσταντίνοφ πέρασε ο Βιγιαφάνες.
30′ Σέντρα του Ζέφτε, γυριστό του Μεχρί έξω.
33′ Νέα σέντρα του Ζέφτε, κεφαλιά του Μεχρί έξω.
34′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Ο Σούσιτς έκανε την επικίνδυνη μπαλιά αλλά ο Τομανέ δεν πρόλαβε να μπει στην φάση.
36′ Η κεφαλιά του Τομανέ έφυγε έξω μετά την σέντρα του Ντογκαλά.
41′ Ζήτησε πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Τομανέ από τον Παναγιώτου. Ο διαιτητής ήταν κοντά και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
45+1′ Το σουτ του Μεχρί με το αριστερό έφυγε έξω.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. Συνεχίζουν όπως ολοκλήρωσαν το α’ ημίχρονο.
50′ Σέντρα-σουτ του Μεχρί, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.
56′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Μεχρί πέρασε ο Δώνης.
58′ Πλασέ του Μαρκίνιος από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
59′ Σουτ του Δώνη, ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
65′ Μεγάλη ευκαιρία για τοπ ΑΠΟΕΛ. Ο Τομανέ έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα αλλά σταμάτησε πάνω στο σώμα του Ντογκαλά.
65′  Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος έβαλε την προβολή, η μπάλα έφτασε στον Ντογκαλά ο οποίος ελευθερώθηκε, έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
70′ Καλό μακρινό σουτ του Ζέφτε, απέκρουσε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.
71′ Τριπλή αλλαγή από την Ομόνοια. Μέσα Μπασιρού, Σιπριάνο και Μπάκιτς, έξω Χάμπος, Χαμάς και Στεπίνσκι.
73′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μπάκιτς ελευθερώθηκε ωραία στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έκανε το πλασέ αλλά ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
81′ Απειλεί η Ομόνοια. Καλό σουτ του Σιπριάνο, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
87′ Καλό σουτ του Δώνη, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
89′ Η κεφαλιά του Τομανέ υπό πίεση έφυγε έξω.