ΑΕΛ-Απόλλων 0-2: Γενέθλια στην κορυφή! (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Ο Απόλλωνας γιόρτασε με νίκη κόντρα στην ΑΕΛ τα 64α γενέθλιά του και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Παπουλής και Γιούστε σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Κεφάτα μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα να είναι πιο επιθετικός και απειλητικός στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι ποδοσφαιριστές το Σωφρόνη Αυγουστή φλέρταραν με το 0-1 μόλις το 3′ της αναμέτρησης με τον Μάγκλιτσα να μην μπορεί να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Βοζίνια μετά από κάθετη μπαλιά του Παπουλή.

Στη συνέχεια η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμό και ισοζύγισε την αναμέτρηση και επιχείρησε να φτάσει πρώτη στο γκολ εκμεταλλευόμενοι λάθη στη μεσαία γραμμή με αντεπιθέσεις.

Σε μια από αυτές στο 16′ ο Τόρες με σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάλε, για να απαντήσει στο 21′ με χλυαρό σουτ ο Ντα Σίλβα εκτός περιοχής απέναντι στον Βοζίνια.

Κάπου εκεί οι ποδοσφιαριστές του Απόλλωνα έδειξαν να επηρεάζονται αρνητικά από την αστοχία τους και αυτό φάνηκε χαρακτηριστικά στην φάση του 28′ όταν ο Βάλε μετά από λάθος συνεννόηση με την αμυντική του γραμμή έκανε ατυχή έξοδο και λίγο έλειψε να δεχθεί το γκολ από τον Μπενίτεθ.

Σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με την ΑΕΛ να μην είναι κυρίαρχη, αλλά σχεδόν σε όλες τις αντεπιθέσεις της να δημιουργεί προβλήματα στον Απόλλωνα.

Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0, με τον Πέδρο στην τελευταία φάση του ημιχρόνου να χάνει άλλη μια σπουδαία ευκαιρία για τον Απόλλωνα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Παρόμοιο σκηνικό με το πρώτο μέρος ήταν με την έναρξη του στο β’ μέρος του αγώνα με τον Απόλλωνα να δείχνει να θέλει περισσότερο το γκολ από την ΑΕΛ, η οποία συνέχισε την τακτική των αντεπιθέσεων.

Οι δύο προπονητές προέβηκαν σε αρκετές εσωτερικές και εξωτερικές αλλαγές προκειμένου να πετύχουν τον σκοπό τους, με το παιχνίδι να ανοίγει όσο περνούσε ο χρόνος και τον ρυθμό να ανεβαίνει.

Ο γόρδιος δεσμός έσπασε στο 58′ όταν ο Παπουλής με γυριστό σουτ εντός περιοχής μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ έγραψε το 0-1 για τους κυανόλευκους και έδωσε νέα θετική ψυχολογία στον Απόλλωνα.

Το γκολ άλλαξε και τις ισορροπίες με τον Απόλλωνα να παίζει με λιγότερο άγχος και την ΑΕΛ να ρισκάρει και να ανοίγεται ψάχνοντας για την ισοφάριση.

Ο Απόλλωνας έψαξε και για το δεύτερο γκολ και δεν κλείστηκε στο καβούκι και στα καρέ του, κάτι που πέτυχε στο 78′ με εκπληκτική κεφαλιά του Γιούστε μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο από δεξιά.

Το 0-2 ουσιαστικά σκότωσε κάθε προοπτική της ΑΕΛ, με τον Απόλλωνα να κάνει σωστή διαχείριση των υπέρ του δεδομένων μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Συνθέσεις:

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Τζούνιορ, Λαφράνς, Κυριάκου, Γουίλερ (74΄ Αβραάμ), Νικολάου (68΄ Σάσι), Σοάρες, Τόρες (63΄ Σίλβα), Μπενίτεθ, Γκαμπιονέτα, Τεξέιρα

Στον πάγκο: Γεωργίου, Τεσέιρα, Μιγκέλ, Αβραάμ, Φιντέλις, Μέσκα, Μαύρου, Αϊρόσα, Σάσι, Ρομάν, Ζοραβκόφσκι.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σ.Αυγουστή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Ντα Σίλβα (46΄ Μάρκοβιτς), Γιάκολις (79΄ Σκέμπρι), Παπουλής, Μαγκλίτσα (70΄ Ζελάγια)

Στον πάγκο: Κίσσας, Μαρτίνεζ, Ζελάγια, Μάρκοβτις, Σαντάνα, Σπόλιαριτς, Σκέμπρι, Χατζηβασίλης, Πίττας, Πιτιάν, Σαρδινέρο.

Re-Play

*Τα 64α του γενέθλια έχει σήμερα ο Απόλλωνας που θέλει να συνδυάσει την γιορτινή αυτή ημέρα με νίκη απέναντι στην συμπολίτιδα του ΑΕΛ.

**Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα θέλει να δώσει η ΑΕΛ που προέρχεται από την εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ με 3-2.

***Στην πρώτη θέση με 73 βαθμούς ο Απόλλωνας και στην πέμπτη με 54 η ΑΕΛ.

A’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι.

3′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα!

Η κάθετη μπαλιά του Παπουλή προς τον που μπήκε στην περιοχή πίσω από την πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, ο τελευταίος στο τετ-α-τετ με τον Βοζίνια από αριστερά έπιασε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

5′ Στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας και νέα προϋπόθεση για τους «κυανόλεκους».

Ο Μαγκλίτσα δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά το μελέ στην περιοχή της ΑΕΛ αφού από θέση βολής δεν έκανε σωστό κατέβασμα.

7′ Πρώτο κόρνερ για τον Απόλλωνα, απομακρύνει ο Ντόσα Τζούνιορ.

8′ Από αριστερά ο Γουήλερ έκανε την επέλαση, έκανε την σέντρα και με δεύτερη προσπάθεια ο Βάλε μάζεψε την μπάλα.

13′ Φάουλ για τον Απόλλωνα στο κέντρο του γηπέδου και έπειτα είκοσι μέτρα πιο κάτω στο έδαφος ο Ντόσα Τζούνιορ που αντιμετωπίζει πρόβλημα και προσωρινή διακοπή.

14′ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερος στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού ο Απόλλωνας που δείχνει να θέλει περισσότερο να πάρει κεφάλι στο σκορ. Αμύνεται πολύ καλά η ΑΕΛ που ακολουθεί μια συντηρητική τακτική αντεπιθέσεων ψάχνοντας για το λάθος του αντιπάλου.

16′ Πρώτη σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Έγινε το λάθος από τον Πέδρο, ο Γκαμπιονέτα στην αντεπίθεση στο τρεις εναντίον τριών, έδωσε στον Τόρες δεξιά που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα άουτ.

18′ Φάουλ για την ΑΕΛ από δεξιά κοντά στον πάγκο της ομάδας, εκτελείται και διώχνει με γροθιές ο Βάλε που πηφά πιο ψηλά από όλους.

20′ ΑΕΛΑπόλλων πάντα στο 0-0.

21′ Σουτ από τον Ντα Σίλβα εκτός περιοχής, όχι όμως τόσο δυνατό για να αιφνιδιάσει τον Βοζίνια που μαζεύει την μπάλα.

23′ Επιθετικό φάουλ  για τον Απόλλωνα, αχρείαστο από τον Γκαμπιονέτα στον Ρομπέζ, που δεν κιτρινίζεται.

25′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Ο Μπενίτεθ από αριστερά έπιασε το σουτ στην κίνηση υποχρεώνοντας τον Βάλε σε απόκρουση με υπερένταση.

26′ Κόρνερ για την ΑΕΛ από δεξιά, το σουτ από τον Σοάρες, η μπάλα ψηλά άουτ.

28′ Ατυχής έξοδος του Βάλε απέναντι στον Τεξέιρα μετά από λάθος συνεννόηση, σώζουν το λάθος οι αμυντικοί του Απόλλωνα, το σουτ του Μπενίτεθ στην συνέχεια, η μπάλα άουτ.

30′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα από δεξιά, η κεφαλιά από τον Παπουλή η μπάλα φεύγει σε πλάγιο άουτ.

34′ Πρόβλημα αντιμετωπίζει τώρα ο Νικολάου, σηκώνεται όμως και επαναρχίζει το παιχνίδι.

39′ Σκληρό φάουλ στον Πέδρο από τον Γουήλερ και κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ.

40′ Το γέμισμα από τον Ντα Σίλβα, άστοχο η μπάλα άουτ.

44′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Από καλή θέση εντός περιοχής ο Τεξέιρα έπιασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

45’+2′ Απίστευη ευκαιρία για τον Απόλλωνα!

Η μπάλα στρώθηκε στον Ζοάο Πέδρο εντός περιοχής που έκανε το σουτ στην κίνηση από θέση βολής, αλλά αστόχησε.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Αλλαγή στο ημίχρονο για τον Απόλλωνα. Έξω ο Ντα Σίλβα, μέσα ο Μάρκοβιτς.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Σουτ από τον Μάγκλιτσα που Άάλλαξε όμορφα με τον Παπουλή εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και κόρνερ για τον Απόλλωνα.

48′ Ο Μάγκλιτσα σκοράρει, ωστόσο υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ.

51′ Απειλεί η ΑΕΛ!

Από καλή θέση εντός της περιοχής ο Σοάρες έπιασε το σουτ, αλλά ο Ρομπέρζ και απέκρουσε την μπάλα με το σώμα του δύσκολα.

52′ Αντεπίθεση τώρα για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή, δεν τελειώνει η φάση.

58′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τον Απόλλωνα!

Ο Απόλλωνας με γυριστό σουτ του Παπουλή εντός περιοχής μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ παίρνει κεφάλι στο σκορ.

63′ Aλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Τόρες, μέσα ο Σίλβα.

ΣΧΟΛΙΟ: Μετά από 20 λεπτά στο β’ μέρος και αφού ο Απόλλωνας πέτυχε το γκολ, το παιχνίδι έχει ανοίξει και ο ρυθμός έχει ανέβει.

65′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Νικολάου, μέσα ο Σάσι.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Σοάρες.

70′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Μάγκλιτσα, μέσα ο Ζελάγια.

72′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα!

Ο Παπουλής κάνει σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

77′ ΓΚΟΛ! 0-2 για τον Απόλλωνα!

Κτύπημα φάουλ του Πέδρο από δεξιά, ο Γιούστε πηδά πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής γράφει το 0-2.

89′ Δυνατό σουτ του Γκαμπιονέτα, έξω η μπάλα

Tέλος αγώνα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39′ Γουήλερ, 67′ Σοάρες, 81′ Αβραάμ, 90’+Βοζίνια, 90’+ Τζούνιορ / 81′ Άλεφ, 90’+Παπουλής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: — / 58′ Παπουλής, 77′ Γιούστε