Ανόρθωση-Απόλλωνας 1-1: Ισοπαλία και ορθάνοιχτοι λογαριασμοί… (pics&video)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς, άφησαν Ανόρθωση και Απόλλωνας, που εξήλθαν ισόπαλοι με 1-1. Προηγήθηκε ο Απόλλωνας στο 20΄με τον Ζάντερ για να ισοφαρίσει η Ανόρθωση στο 56′ με τον Πράνιτς. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Απόλλων να είναι καλύτερος στο πρώτο και την Ανόρθωση στο δεύτερο.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ

Γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με τις δύο ομάδες  να θέλουν να κερδίσουν τη μάχη του κέντρου και την υπεροχή.

Ο γρήγορος ρυθμός δεν είχε φέρει όμως και ευκαιρίες στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να αρκούνται στις προϋποθέσεις.

Πριν τη συμπλήρωση του δεκαπενταλέπτου, η Ανόρθωση προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή. Αντί του Στρούνα που τραυματίστηκε, πέρασε ο Οικονομίδης, αλλαγή που έφερε και εσωτερικές αλλαγές στην ομάδα, με τον Ζοάο να παίρνει θέση στα στόπερ και τον Οικονομίδη στα χαφ.

Η ομάδα της Λεμεσού, εκμεταλλευόμενη τα φάουλ και τα κόρνερ που κέρδιζε επιδίωξε να απειλήσει την Ανόρθωση. Κάτι που το κατάφερε με την πάροδο 20 λεπτών, όταν ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα έφθασε στον Ζάντερ, με τον Βραζιλιάνο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, να την σταματά και ακολούθως  με σουτ να νικάει τον Αρούς και να γράφει το 0-1 για τον Απόλλωνα.

Το γκολ του Απόλλωνα, δεν άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με την ομάδα της Λεμεσού να κρατάει περισσότερο την μπάλα και να είναι πιο επικίνδυνος στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν η ομάδα που έλεγχε το παιχνίδι, κράτησε μπάλα με την Ανόρθωση να είναι ασύνδετη και ανήμπορη να αναπτυχθεί με ορθόδοξο τρόπο. Βλέποντας την ομάδα του ανήμπορη, να πάρει την μπάλα μπροστά, ο Ρόνι Λέβι πέρασε στο παιχνίδι στο 41′ τον Καρλίτος αντί του Αράζ.

Σουτ από τον Στυλιανού στο 39′ κατέληξε άουτ,  ενώ ένα λεπτό αργότερα σουτ του Ζάντερ απέκρουσε ο Αρούς. Για λογαριασμό της Ανόρθωσης, η μοναδική ευκαιρία σημειώθηκε στο 42′. Ο Σισέ επιχείρησε το γέμισμα από αριστερά, με τον Ντούρις να κερδίζει την κεφαλιά από την καρδιά της μικρής περιοχής και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Με το εις βάρος της σκορ σε 1-0, η Ανόρθωση δεν είχε άλλη επιλογή από το να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι της νίκης. Η Ανόρθωση επιχείρησε ανεπιτυχώς να απειλήσει μέσω στημένων, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι, με σουτ του Ζελάγια από πλάγια να απειλήσουν τον Αρούς.

Εν τέλει ήρθε η ισοφάριση από το σημείο του πεναλτι. Στο 56′ μετά από σουτ του Ιγκιερμπόρ, ο Γιούστε θα βρει την μπάλα με το χέρι, με τον Νικολάου να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Εκεί ο Ντάνιελ Πράνιτς με εκτέλεση αλά Πανένκα, θα ισοφαρίσει για την Ανόρθωση.

Το παιχνίδι όσο περνούσε ο χρόνος έπαιρνε στην κυριολεξία φωτιά. Ένταση, πάθος και νεύρα συνέθεταν το σκηνικό στο παιχνίδι, το οποίο είχε γρήγορο ρυθμό. Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που με πρέσσινγκ από ψηλά, επιχείρησε να πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή. Όμως παρά το γεγονός πως τρεις με τέσσερις φορές βγήκαν με προϋποθέσεις από τα πλάγια, τα γυρίσματα στους επερχόμενους επιθετικούς ανακόπηκαν από τους αμυντικούς του Απόλλωνα.

Από την πλευρά του ο Απόλλων, έφθασε κοντά στο γκολ δύο φορές σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 79′ ο Ζελάγια δεν θα καταφέρει να σταματήσει την μπάλα, που αυτή θα του ξεφύγει. Εάν τα κατάφερνε θα ήταν μόνος με τον Αρούς. Τρία λεπτά αργότερα, ο Άλεξ επιχείρησε το σουτ, με τον Αρούς να αποκρούει ασταθώς, στην επαναφορά το σουτ του Σκέμπρι αποκρούστηκε από τον Ζοάο.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο ρυθμός πάγωσε. Η κούραση από πλευράς γηπεδούχων που δεν τους επέτρεψε να συνεχίσουν το πρέσινγκ από ψηλά, κάτι που επέτρεψε στον Απόλλωνα να κρατήσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα. Το αποτέλεσμα έμεινε αναλλοίωτο μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να έχουν ανοιχτούς λογαρισμούς ενόψει της ρεβάνς.

Re-play

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

2′ Κόρνερ για την Ανόρθωση, το οποίο εκτελεί ο Πράνιτς, η μπάλα φτάνει στον Ιγκιεμπόρ με το σουτ του Νιγηριανού να καταλήγει άουτ.

5′ Πέναλτι ζητά ο Απόλλωνας, ωστόσο η μπάλα χτυπά στο σώμα του Σίλτενφελντ και όχι στο χέρι.

Καλό ρυθμό πήρε το παιχνίδι τα τελευταία 3-4 λεπτά.

Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Στρούνα θα αποχωρήσει τραυματίας, στη θέση του ο Οικονομίδης.

20′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Εκτέλεση φάουλ από τον Ζοά Πέδρο, η μπάλα έφθασε στον Ζάντερ, ο οποίος κοντρόλαρε ωραία την μπάλα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Αρούς.

Καλύτερα πατάει ο Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού στο πρώτο ημίωρο είναι η νικήτρια στη μάχη της μεσαίας γραμμής, έχει την κατοχή και έει το παιχνίδι στα μέτρα της.

39′ Σουτ από τον Βασιλείου, η μπάλα άουτ.

40′ Σουτ του Ζάντερ, αποκρούει ο Αρούς.

Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Αράζ, ο Καρλίτος

42′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ντούρις! Ο Σισέ θα επιχειρήσει τη σέντρα από αριστερά, ο Σλοβάκος από το ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά, θα στείλει την μπάλα άουτ.

Τέλος ημιχρόνου.

Με αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων. Στη θέση του Παπουλή, πέρασε ο Άλεξ.

48′ Φάουλ της Ανόρθωσης σε καλό σημείο, θα περάσει ανεκμετάλλευτο.

51′ Σουτ από τον Ζελάγια από πλάγια, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέναλτι για την Ανόρθωση! Μετά από σουτ του Ιγκιεμπόρ, η μπάλα θα κτυπήσει στο χέρι του Γιούστε, με τον Νικολάου να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

56′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Ντάνιελ Πράνιτς με εκτέλεση πέναλτι θα ισοφαρίσει σε 1-1!

60′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, στη θέση του Γιούστε θα περάσει ο Αγγελής Χαραλάμπους.

64′ Πολύ καλή προϋπόθεση από τον Σισέ θα κάνει φτερά για την Ανόρθωση. Ο Ιβοριανός θα τσιμπήσει την μπάλα και θα βγει μόνος από αριστερά, ωστόσο θα καθυστερήσει και το εις διπλούν γέμισμα του θα αποκοπεί από τους αμυντικούς του Απόλλωνα.

70′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Καρλίτος, όμως το σουτ του θα καταλήξει ψηλά άουτ.

Ο Ζάντερ κτυπά εκτός φάσης τον Καρλίτος, με τον Νικολάου να κιτρινίζει τους Καρλίτος, Σίλτενφελντ, Άλεξ και Ζάντερ!

78′ Ο Σισέ από αριστερά δεν θα γυρίσει σωστά την μπάλα.

79′ Τεράστια ευκαιρία με τον Ζελάγια. Ο Αργεντινός θα βγει μόνος με τον Αρούς, δεν θα καταφέρει να ελέγξει την μπάλα που θα περάσει άουτ.

82′ Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλων! Το σουτ του Άλεξ θα αποκρούσει ο Αρούς, με τον Σκέμπρι να παίρνει το ρημπάουντ, ωστόσο το φαλτσαριστό σουτ του Μαλτέζου να ανακόπτεται με τάκλιν αυτοθυσίας από τον Βίκτορ.