Η ΑΕΚ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Πάφος FC με 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» με γκολ του Φαράζ στο 44’.
Η φάση του παιχνιδιού έγινε στο 90+5’ όταν ο Κοντρέρας σκόραρε αλλά μετά από παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε και οι φιλοξενούμενοι το πανηγύρισαν σαν γκολ.
Οι κιτρινοπράσινοι ανέβηκαν στους 55 βαθμούς και είναι στο -5 από την κορυφή και στο -1 από τον δεύτερο Άρη. Οι γηπεδούχοι έπεσαν στην 5η θέση με 50 βαθμούς μετά και τη νίκη της Ομόνοιας επί του Άρη.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Ικόκο (89′ Πέπε), Κβίντα, Ρους (89′ Κανέ), Μελούσο, Ναμ (89′ Τζάτζα), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (61′ Τουμάσι), Μπρούνο (61′ Κοντρέρας), Τάνκοβιτς, Ζάιρο.
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Μπότσκαι, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Πονς (78′ Τόμοβιτς), Λέδες (73′ Μάμας), Γκάμα (66′ Γκιούρτσο), Ντίμερς, Φαράζ (73′ Σάντος), Λόπες (78′ Σολ).
Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Ενρίκε, Ναούμ.

ΣΚΟΡΕΡ: 44′ Φαράζ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζάιρο/ Πίριτς, Γκιούρτσο, Ρομπέρζ, Γκαρσία.

Έναρξη του αγώνα…
7′
Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά σωτήρια έδιωξε ο Ρους.
11′ Έκανε το σουτ ο Ντράγκομιρ, στα πόδια αμυντικών η μπάλα.
13′ Ωραίο πλασέ του Τάνκοβιτς, μεγάλη όμως επέμβαση από τον Πίριτς σε κόρνερ.
22′ Δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς, σταμάτησε πάνω στον Γκαρσία ο οποίος έμεινε κάτω στο έδαφος. Του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και συνεχίζει κανονικά.
28′ Κίτρινη στον Ζάιρο για φάουλ στον Λέδες.
30′ Μετά και το πρώτο μισάωρο του αγώνα, βλέπουμε δυνατές μονομαχίες και λίγες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.
33′ Κέρδισε φάουλ στο οποίο υπέπεσε ο Ναμ, σε πολύ καλό σημείο ο Γκάμα.
35′ Ο Ντίμερς το εκτέλεσε, στο τοίχος η μπάλα.
38′ Εκτέλεσε φάουλ ο Ντράγκομιρ από κοντινή θέση, μάζεψε ο Πίριτς.
40′ Ο Ζάιρο γύρισε στο Ναμ ο οποίος έκανε το πλασέ από το σημείο του πέναλτι αλλά ήταν αδύνατο και κατέληξε στον Πίριτς.
44′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Φαράζ δέχτηκε την μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι από τον Γκάμα και με υποδειγματικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

45′
Τέσσερα λεπτά επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
49′
Μακρινό σουτ του Κβίντα, έξω η μπάλα.
52′ Ο Φαράζ πήρε τη μπάλα από δεξιά, την έφερε στο αριστερό και έκανε το πλασέ που πέρασε έξω.
54′ Κίτρινη στον Πίριτς για καθυστερήσεις.
61′ Διπλή κίνηση από τον Καρσέδο. Έξω Βαλακάρι και Μπρούνο, μέσα Τουμάσι και Κοντρέρας.
63′ Σέντρα του Τάνκοβιτς, αδύνατη κεφαλιά του Κοντρέρας και μάζεψε εύκολα ο Πίριτς.
66′ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γκάμα, μέσα ο Γκιούρτσο.
67′ Κεφαλιά του Τουμάσι, άουτ η μπάλα.
68′ Αδύναμη κεφαλιά του Λόπες, εύκολα στα χέρια του Ίβουσιτς.
72′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Ικόκο έκανε το γύρισμα, ο Πίριτς έδιωξε και ο Ντράγκομιρ με ανάποδο ψαλίδι έστειλε ψηλά έξω τη μπάλα.
73′ Διπλή κίνηση για την ΑΕΚ. Έξω Λέδες και Φαράζ, μέσα Σάντος και Μάμας.
77′ Κίτρινη στον Μελούσο για επικίνδυνο φάουλ.
78′ Νέα διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω Πονς και Λόπες, μέσα Τόμοβιτς και Σολ.
83′ Κίτρινη στον Γκιούρτσο ο οποίος παρεμπόδισε τον Ζάιρο να παίξει γρήγορα στο φάουλ.
85′ Ο Ντιουνκού γύρισε στον Σολ, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος με τον Ίβουσιτς να διώχνει σε κόρνερ.
89′ Τριπλή κίνηση του Καρσέδο. Έξω Ρους, Ικόκο και Ναμ, μέσα Πέπε, Τζάτζα και Κανέ.
90′ Εφτά λεπτά επιπλέον χρόνος.
90+1′ Κίτρινη στον Ρομπέρζ για φάουλ και στον Γκαρσία για διαμαρτυρίες.
90+2′ Δεύτερη κίτρινη στον Μελούσο για φάουλ στον Σάντος και αποβάλλεται.
95′ Σκοράρουν οι γηπεδούχοι με τον Κοντρέρας ο οποίος σε φάση διαρκείας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Ο διαιτητής μετά από παρέμβαση του VAR (Δημήτρης Σολωμού) ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ.