Τα αθλητικά γεγονότα που σημάδεψαν το 2017 (pics)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Λίγες ημέρες απομένουν για να φύγει το 2017. Πρόκειται για άλλη μία χρονιά που σημαδεύτηκε από σημαντικά αθλητικά γεγονότα και θα μείνει σε πολλούς χαραγμένη στη μνήμη τους.

Επιμέλεια: Τάσος Θεοδώρου

Το Balla συγκέντρωσε τα πιο σημαντικά από αυτά και σας τα παρουσιάζει.

Αναλυτικά:

Παύλος Κοντίδης – Παγκόσμιος Πρωταθλητής των Laser στο Σπλιτ

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Παύλος Κοντίδης κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser. Ο ιστιοπλόος του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού άφησε πίσω του τον Χρυσό Ολυμπιονίκη του Ρίο, τον Αυστραλό Tom Burton και τον συμπατριώτη του Matthew Wearn.

Νεκταρία Παναγή  – Αργυρό μετάλλιο στο μήκος στην 29η Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα

Με επίδοση 6.42μ, η πρωταθλήτρια του μήκους, Νεκταρία Παναγή, κατέλαβε τη 2η θέση στην Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα της Ταϊπέι και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο . Η αθλήτρια του ΓΣΕ δικαίωσε τις προσδοκίες που υπήρχαν για διάκριση στη συγκεκριμένη διοργάνωση με το πρώτο της άλμα.

Απόστολος Παρέλλης – 10ος στην Δισκοβολία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου

Μια από τις σημαντικότερες επιτυχίες της μεγάλης καριέρας του σημείωσε στις 5 Αυγούστου 2017 ο Απόστολος Παρέλλης. Ο 32χρονος αθλητής του ΓΣΠ κατετάγη δέκατος στον κόσμο, στον τελικό της δισκοβολίας του 16ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου, που διεξήχθη στο Λονδίνο. Παράλληλα, ο Παρέλλης έγινε ο πρώτος Κύπριος αθλητής στίβου που λαμβάνει μέρος σε τρεις διαδοχικούς τελικούς Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και Ολυμπιακών Αγώνων.

Μίλαν Τράικοβιτς – Νέο Παγκύπιο Ρεκόρ

Νέο παγκύπριο ρεκόρ με 13.25 σημείωσε ο Μίλαν Τραΐκοβιτς στον τελικό των 110μ. εμποδίων του ντάιαμοντ λιγκ στο Λονδίνο. Ο αθλητής του Αντώνη Γιαννουλάκη ήταν εκπληκτικός και επιβεβαίωσε την τρομερή κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Γιώργος Αχιλλέως – Χάλκινο Μετάλλιο στο Σκητ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκοποβολής

Μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της καριέρας του πέτυχε το 2017 ο Γιώργος Αχιλλέως. Ο 36χρονος Κύπριος σκοπευτής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα του σκητ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκοποβολής της ISSF που έλαβε χώρα στη Μόσχα. Ο Κύπριος Ολυμπιονίκης κατέκτησε προηγουμένως και το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο που έγινε στη Λάρνακα.

Άντρη Ελευθερίου – Αργυρό μετάλλιο στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Σκοποβολής

Αργυρό μετάλλιο στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Σκοποβολής που έγιναν στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν κατέκτησε η Άντρη Ελευθερίου στο σκητ γυναικών. Η Άντρη κατέκτησε το 2017 και το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο μικτό σκητ (ζεύγη) στους αγώνες του παγκόσμιου Κυπέλλου Σκοποβολής που έγιναν στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας.

Πιέρος Σωτηρίου – Iστορική Μετεγγραφή από τον ΑΠΟΕΛ στην Κοπεγχάγη

Η Κοπεγχάγη δαπάνησε 18.750.000 κορώνες (γύρω στα 2,5 εκατομμύρια ευρώ) για να κάνει δικό της τον πρώην διεθνή φορ του ΑΠΟΕΛ, ποσοστό ρεκόρ για την ποδοσφαιρική αγορά της Δανίας και της Κύπρου.

ΑΠΟΕΛ – Πρωταθλητής Κύπρου για 26η και 5η διαδοχική χρονιά – Είσοδος σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ για 4η φορά

Ο ΑΠΟΕΛ κατάκτησε για άλλη μια σεζόν το πρωτάθλημα Κύπρου και διατήρησε τα σκήπτρα του. Στη συνέχεια η επιτυχία του επισφραγίστηκε με την είσοδο της ομάδας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ για 4η φορά στην ιστορία του. Αντίπαλοι του ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, η γερμανική Ντόρτμουντ και η αγγλική Τότεναμ.

Απόλλων – Κυπελλούχος Κύπρου για 6η φορά και 2η διαδοχική χρονιά – Είσοδος σε ομίλους Γιουρόπα Λιγκ για 3η φορά

Ο Απόλλωνας σήκωσε το Κύπελλο Κύπρου για 6η φορά στην ιστορία του επικρατώνας στον τελικό επί του ΑΠΟΕΛ. Στη συνέχεια πανηγύρισε την είσοδο του στους ομίλους του Europa League για 3η φορά. Αντίπαλοι του ήταν η γαλλική Λυών, η αγγλική Έβερτον και η ιταλική Αταλάντα.

Κεραυνός – Πρωταθλητής στην Καλαθόσφαιρα μετά από 9 χρόνια

Τον τίτλο του πρωταθλητή στην καλαθόσφαιρα κατάκτησε μέσα στο 2017 ο Κεραυνός. Πρόκειται για μία επιτυχία που ήρθε μετά από 9 χρόνια για τους Στροβολιώτες.

ΑΕΚ – Πρώτη κατάκτηση Κυπέλλου στην Καλαθόσφαιρα

Η ΑΕΚ Λάρνακας είχε την τιμητική της για άλλη μια χρονιά στην καλαθόσφαιρα. Αυτή τη φορά ήταν η δική της σειρά να σηκώσει το Κύπελλο.

Μαραθώνιος Λεμεσού 2017

200 Oμάδες και 15000 δρομείς έλαβαν μέρος στον εταιρικό Μαραθώνιο Λεμεσού 2017. Το σήμα έναρξης έδωσε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Αναστασιάδης.

1ος Διεθνής Μαραθώνιος Λαρνακας

Στο τρέξιμο το έβαλε και η Λάρνακα, στην οποία διοργανώθηκε για πρώτη φορά Διθενής Μαραθώνιος. Μέρος στον αγώνα έλαβαν πολλές προσωπικότητες της αθλητικής, κοινωνικής και πολιτικής ζωής της Κύπρου.

Υπογραφή συμβολαίων και παρουσίαση νέου γηπέδου Λεμεσού

Επιτέλους μπήκε νερό στο αυλάκι για το νέο ποδοσφαιρικό γήπεδο στη Λεμεσό. Οι διοικήσεις των ομάδων Απόλλων, ΑΕΛ και Άρη έδωσαν τα χέρια και προχωρούν μαζί με τον ΚΟΑ για την υλοποίησή του.

Απόλλων Ladies – Πρωταθλήτριες για 9η και διαδοχική χρονιά

Ξανά πρώτες στο γυναικείο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου τερμάτισαν οι ποδοσφαιρίστριες του Απόλλωνα. Αυτή ήταν η 9η φορά στην ιστορία τους.

Μετονομασία Παφιακού Σταδίου σε Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης»

Στην παρουσία Προέδρου της Δημοκρατίας, Νίκου Αναστασιάδη, πραγματοποιήθηκε μέσα στο 2017 και η τελετή μετονομασίας του Παφιακού Σταδίου σε Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης». Το παρών τους έδωσαν πλήθος κόσμου, ενώ στα πλαίσια της τελετής έλαβαν χώρα και τα «Κυριακίδεια».

Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης – Τέλος καριέρας

Την απόφαση να κρεμάσει τα παπούτσια έλαβε μέσα στο 2017 ο πρώην αρχηγός του ΑΠΟΕΛ και της Εθνικής Ανδρών, Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης. Σε ηλικία 36 ετών και μετά από ένα μικρό πέρασμα από την ΑΕΚ, ο πρώην διεθνής αστέρας του κυπριακού ποδοσφαίρου είπε «αντίο» στα γήπεδα.

Μιχάλης Μανώλη – Μοναδικός Κύπριος αθλητής που έλαβε μέρος στα World Games του Muay Thai

Στο 2017 επιλέχθηκαν 8 αθλητές παγκοσμίως για να λάβουν μέρος στα World Games του Muay Thai, με τον Μιχάλη Μανώλη να κλέβει τις εντυπώσεις. Στις αρχές του χρόνου έλαβε και τη διπλή ζώνη στο WMC I-1 World Championship.

Αντρέας Τρικωμίτης – Πρωταθλητής Ευρώπης ISKA-MMA

Στην μεγαλύτερη διοργάνωση MMA που έγινε ποτέ στη Κύπρο o Αντρέας Τρικωμίτης κατάκτησε τον τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης ISKA στον πρώτο γύρο με submission εκπλήσσοντας όλο το παγκύπριο.

Επιστροφή στην Α’ Κατηγορία για Ολυμπιακό Λευκωσίας και Αλκή

Στα σαλόνια της Α’ Κατηγορίας επέστρεψαν μετά από λίγα χρόνια δύο ιστορικές ομάδες του κυπριακού ποδοσφαίρου. Ο λόγος για τον Ολυμπιακό Λευκωσίας και την Αλκή-Ορόκλινη που εξασφάλισαν την άνοδο τους από την Β’ Κατηγορία.