Σε εξέλιξη βρίσκεται το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ του Πρωταθλήματος Cyta μεταξύ της Ανόρθωσης και του ΑΠΟΕΛ. Τηλεοπτική μετάδοση από CablenetSports 1.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
3′  ΓΚΟΛ 1-0 Η Ανόρθωση ανοίγει το σκορ νωρίς στο ντέρμπι. Ο Χριστοδουλόπουλος με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην πρώτη έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στον Σαμπάλα και στη δεύτερη με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
ΣΧΟΛΙΟ: Ξεσηκώνονται οι φίλοι της Ανόρθωσης μετά το γκολ από τα… αποδυτήρια.
7′
Σέντρα του Νατέλ, κεφαλιά του Κβιλιτάια, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λόρια.
9′  Κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου, κεφαλιά του Κορρέα, η μπάλα πέρασε έξω.
10′  Σουτ του Νοβότνι από διαγώνια θέση, με τον Σκουφέτ να αποκρούει.
11′ ΓΚΟΛ 2-0 Ο Ουάρντα διπλασιάζει τα γκολ της Ανόρθωσης. Ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός κέρδισε τη μονομαχία με τον Σάβιτς, έκανε το σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
18′  Σουτ του Χριστοδουλόπουλου μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Σκουφέτ.
20′  Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Κβιλιτάια.
25′
Διαγώνιο πλασέ του Νατέλ, η μπάλα πέρασε έξω.
32′  Μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα πέρασε έξω.
37′  Πέναλτι ζήτησε η Ανόρθωση για ανατροπή του Ουάρντα από τον Σάβιτς.
38′  On field review της φάσης… Πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης.
40′  ΓΚΟΛ 3-0 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου.
45’+1 Ο Αμπαρτζουμιάν με κοντινό πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.  Το γκολ δεν μετρά, μετά από εξέταση του VAR.
ΣΧΟΛΙΟ:
Καταιγιστική η «Κυρία» στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στο ΑΠΟΕΛ. Η Ανόρθωση προηγείται με 3-0 και είναι μια ανάσα από την τρίτη φετινή κόντρα στους «γαλαζοκίτρινους» στο πρωτάθλημα. Δύο γκολ πέτυχε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (3’  και 40΄ πεν.), ενώ δίχτυα βρήκε και ο Ουάρντα στο 11’.
Η Ανόρθωση έκανε πάρτι στο πρώτο ημίχρονο, κυριάρχησε σε όλες τις γραμμές και δίκαια πήρε αυτό το μεγάλο προβάδισμα.
Από την άλλη, το ΑΠΟΕΛ χωρίς το γνωστό του πάθος, με πολλά λάθη και χαμένες μονομαχίες.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου…
54′  ΓΚΟΛ 4-0 Σέντρα του Ουάρντα, κεφαλιά του Νοβότνι, απέκρουσε ο Σκουφέτ, η μπάλα βρήκε στον Σαμπάλα και κατέληξε στα δίχτυα.
57′  Κίτρινη κάρτα στον Ντογκαλά. Χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια.
68′
Μακρινό σουτ του Νατέλ, η μπάλα πέρασε έξω.
75′  Μακρινό σουτ του Ρουσιά, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
75′  Τυπικής διαδικασίας τα τελευταία 15 λεπτά. Οι ομάδες έχουν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα και οι ποδοσφαιριστές κάνουν διαχείριση ενόψει του επαναληπτικού της Τετάρτης.
80′
Μακρινό σουτ του Θεοδώρου, η μπάλα πέρασε έξω.
84′  Διαγώνιο σουτ του Ντέλετιτς, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.
85′
Φάουλ του Εφραίμ, μόνος ο Ντογκαλά έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά έξω.
90′  ΓΚΟΛ 4-1 Ο Ντογκαλά μειώνει με πλασέ μέσα από την περιοχή.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Ρισβάνης, Αμπαρτζουμιάν (61′  Εσκοβάλ), Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ουάρντα (72′  Χρυσοστόμου), Χριστοφή (72′  Ντέλετιτς), Χριστοδουλόπουλος (57′  Βερχόβετς), Νοβότνι (57′  Ρουσιάς)
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος,, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Αραγιούρι
ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ (46′  Βινίσιους), Σάβιτς (46′  Έσελινκ), Σαμπάλα, Σαρφό (70′  Θεοδώρου), Σόουζα, Ντογκαλά, Οκριασβίλι (46′  Σατσιάς), Νατέλ, Κβιλιτάια (20′  Εφραίμ)
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Γαβριήλ, Τσεπάκ, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου, Ντανίλο

ΣΚΟΡΕΡ: 3′ , 40′ Χριστοδουλόπουλος, 11′  Ουάρντα, 54′ αυτ. Σαμπάλα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπαρτζουμιάν / Νατέλ, Ντογκαλά (3η)
ΓΗΠΕΔΟ: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
ΘΕΑΤΕΣ: 6.500