Δόξα-ΑΕΛ 0-0: Είχαν από ένα ημίχρονο, η ΑΕΛ είχε και το χαμένο πέναλτι (vid&pics)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Δοξα και ΑΕΛ, έμειναν στο 0-0, στο παιχνίδι που τελείωσε πριν από λίγο στο Μακάρειο. Δίκαιο θα λέγαμε το αποτέλεσμα, μιας και η Δόξα, ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό, ενώ η πολύ βελτιωμένη ΑΕΛ της επανάληψης, είχε περισσότερες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Σίλβα στο 78′.

Η εικόνα του αγώνα
Τίποτα το αξιόλογο στα πρώτα 5 λεπτά. Ανιχνευτικές κινήσεις και από τις δυο ομάδες, με την ΑΕΛ να έχει κατοχή. Αργός ο ρυθμός, χωρίς κάτι το αξιόλογο, με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου. Η Δόξα κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, έχοντας ταυτόχρονα και τις δυο πρώτες καλές στιγμές στο παιχνίδι.

Τη στιγμή που η Δόξα προβάλλει απειλητική, από την ΑΕΛ λείπει η συνοχή στην επίθεση και συνεπώς οι γαλαζοκίτρινοι είναι ακίνδυνοι από τη μέση και μπροστά. Αμετάβλητος ο ρυθμός, με τη Δόξα να φαίνεται περισσότερο και ενώ είχε συμπληρωθεί το πρώτο 40λεπτο. Χωρίς κάτι άλλο αξιόλογο, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το αποτέλεσμα να είναι στο 0-0.

Σημάδια υπεροχής από πλευράς Δόξας, στα αρχικά στάδια της επανάληψης. Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ στο 56` (!) με το 0-0 να παραμένει και επομένως, όλα τα ενδεχόμενα, παρέμεναν με τη σειρά τους ανοικτά… Η ΑΕΛ άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο.

Πολλές κερδισμένες οι μάχες στο χώρο του κέντρου από πλευράς φιλοξενουμένων. Από εκεί δημιουργούν τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν. Αλλαγμένη προς το καλύτερο η ΑΕΛ επιδιώκει να φθάσει στο προβάδισμα. Η ουσία όμως είναι ότι το χρονόμετρο δείχνει το 70` με το 0-0 να παραμένει.

Φθάνουμε στο 78`, όταν η ΑΕΛ χάνει την πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Σίλβα εκτέλεσε το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Πουτζιουρής, αλλά έστειλε τη μπάλα στα… περιστέρια! Καλύτερη και μετά το χαμένο πέναλτι η ΑΕΛ, αλλά το παιχνίδι έμπαινε πλέον στην τελική του ευθεία.

Τελευταίο 5λεπτο και η ΑΕΛ πιέζει για το γκολ. Τελικά στάδια με το παιχνίδι να ανοίγει και την αγωνία να… χτυπά κόκκινο! Δεν άλλαξε όμως κάτι τελικά. Το τριπλό σφύριγμα του κ. Σωτηρίου βρήκε τις δυο ομάδες στο 0-0.

Re-Play
1` Έναρξη αγώνα
18` Σε γύρισμα του Ασαμόα, δεν προλαβαίνει να κάνει προβολή ο Σαντίκ.
19` Άστοχη προβολή του Σαντίκ από κοντά. Καλή στιγμή για τη Δόξα.
25` Αναγκαστική αλλαγή για τη Δόξα. Τραυματίας αποχωρεί ο Πίκολι και τη θέση του παίρνει ο Μπα.
27` Δυνατό σουτ του Σαντίκ, αλλά ο Βοζίνια αποκρούει.
32` Μακρινό σουτ του Ασαμόα, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια.
38` Ο Ζατλ ζητά πέναλτι αλλά δεν είχε δίκιο…
42` Άστοχο σουτ του Παπαφώτη.
45` + 1` Λήξη ημιχρόνου. ΔόξαΑΕΛ 0-0
46` Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
56` Ο Σασί κάνει σουτ, αλλά η μπάλα χτυπά στον Μπα και απομακρύνεται. Ήταν η μόλις πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο παιχνίδι!
60` Άστοχη προσπάθεια του Φιντέλις.
67` Απίστευτη ευκαιρία χάνει ο Φιντέλις, που μόνος με την… εστία κάνει άστοχη κεφαλιά!
73` Η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια σε εκτέλεση φάουλ του Σοάρες.
77` ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ. Καθαρό χέρι του Πουτζιουρή!
78` Ο Σίλβα αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ! Κάνει φτερά η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΛ
90` Κεφαλιά του Αρουαμπαρένα, αλλά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Γκρεμσλ.
90` Τέσσερα λεπτά επιπρόσθετου χρόνου.
90` + 4` Λήξη αγώνα! ΔόξαΑΕΛ 0-0!
Οι συνθέσεις:

Δόξα: Γκρεμσλ. Σισοκό (70` Ενινφούλ), Ρεδόνδο, Παπαφώτης (63` Κάρλος), Κένιντι, Πίκολι (25` Μπα), Λεάντρο, Ασαμόα, Ζατλ, Πουτζιουρής, Σαντίκ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεξέιρα, Σίλβα (85` Μέσκα), Μιτρέα, Φιντέλις, Αιρόσα, Αρουαμπαρένα, Σάσι, Σοάρες, Αλνταΐρ (76` Αβραάμ), Γουήλερ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Γιάννης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καϊλης Πανίκος