ΑΕΚ-Ερμής 1-1: «Φρένο» από τον Ερμή στην «Αρένα»! (pics&vid)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής ανάμεσα στη ΑΕΚ και Ερμή στο «ΑΕΚ Αρένα». Σημαντικές απώλειες για την ΑΕΚ που οπισθοχώρησε στη 2η θέση.

Η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε στο 44′ με τον Ακοράν για να ισοφαρίσει η ομάδα της Αραδίππου στο 65′ με τον Ιμερέκοφ. Νωρίτερα ο Τριτσκόφσκι έχασε πέναλτι απέναντι στον Αραμπατζή.

Του Τάσου Θεοδώρου

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γοργό ρυθμό μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες με την ΑΕΚ να είναι αυτή που πρώτη επέβαλε το δικό της τέμπο στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «κλείσουν» τον Ερμή στο μισό του γηπέδου ψάχνοντας για το γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους «κιτρινοπράσινους» της Λάρνακας ήρθε στο 6′ όταν ο Ακοράν με γυριστό πλασέ υποχρέωσε τον Ζαχάρια να διώξει επικίνδυνα σε κόρνερ.

Άμεση ήταν η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, με τον Εμεγκάρα στο 7′ να μην μπορεί να κερδίσει στην αντεπίθεση με σουτ από καλή θέση τον Πάμπλο.

Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Τριτσκόφσκι εντός περιοχής από τον Πατσέκο.

Ο Σκοπιανός φορ των γηπεδούχων ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, ωστόσο ο Αραμπατζής είπε «όχι» αποκρούοντας την μπάλα με τα πόδια.

Στη συνέχεια το παιχνίδι άναψε με τις δύο ομάδες να ανοίγονται και την ΑΕΚ να επιχειρεί κυρίως με πλαγιοκοποίσεις να διεμβολίσει την άμυνα του Ερμή.

Η υπεροχή της ΑΕΚ εξαργυρώθηκε στο 44′ με τον Ακοράν να ανοίγει το σκορ και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πιο δυνατά μπήκε ο Ερμής στο β’ μέρος του αγώνα με τους «φτεροπόδαρους» να πιέζουν ψηλά τους γηπεδούχους και να προσπαθούν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Ωστόσο, η ΑΕΚ ήταν αυτή που πρώτη φλέρταρε με το γκολ και το 2-0 όταν στο 52′ ο Μοϊσόφ από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Αραμπατζή.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ αντέδρασε και επανέκτισε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 60′ από θέση βολής ο Τριτσκόφσκι δεν κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στην αστοχία του Σκοπιανού φορ των «κιτρινοπράσινων» απάντησε στο 65′ ο Ιμερέκοφ, γράφοντας το 1-1 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Πατσέκο.

Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν ρυθμοό και την ΑΕΚ να πιέζει ασφυκτικά τον Ερμή για το γκολ της νίκης, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί τη μεφάλο ευκαιρία μπροστά από τα καρέ του Αραμπατζή.

Replay

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Kόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

5′ Λάνθασμένη προσπάθεια για διώξιμο της μπάλας από τον Αραμπατζή εντός περιοχής, η κόντρα στον Τολμές, άουτ η μπάλα.

6′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Τέτε έκανε την πάσα προς τον Ακοράν, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα με τον Ζαχάρια να διώχνει από πολύ κοντά την μπάλα πάνω από την οριζόντια δοκό σε κόρνερ.

7′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή!

Στην αντεπίθεση οι «φτεροπόδαροι», ο Εμεγκάρα δεν καταφέρνει να νικήσει εκτός περιοχής τον Πάμπλο.

10′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ!

Ήταν η καθαρή ανατροπή του Τριτσκόφσκι από τον Πατσέκο εντός περιοχής και η ΑΕΚ έχει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

11′ Εκτελεί ο Τριτσκόφσκι, ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Αραμπατζής με τα πόδια!

13′ Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο, δέκα μέτρα εκτός περιοχής.

14′ Απευθείας εκτέλεση από τον Μοϊσόφ, η μπάλα ψηλά άουτ.

15′ Κόρνερ για τον Ερμή από αριστερά.

16′ Κεφαλιά από τον Μοϊσόφ και νέο κόρνερ για τον Ερμή από αριστερά.

17′ Νέο και τρίτο κόρνερ για τον Ερμή από το ίδιο σημείο, επιθετικό φάουλ από τον Εμεγκάρα στον Μοϊσόφ.

19′ Δυνατό φάουλ στον Τολμές από τον Ιμερέκοφ.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Ιμερέκοφ.

20′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά.

20′ Μπλοκάρει σταθερά ο Αραμπατζής.

23′ Φάουλ για την ΑΕΚ από δεξιά φέρνει αρκετό κόσμο στα καρέ του Αραμπατζή.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Τσίνα.

24′ Εκτελέστηκε, η κεφαλιά από τον Μοϊσόφ, απομακρύνουν οι του Ερμή.

30′ Ημίωρο στο παιχνίδι. ΑΕΚΕρμής πάντα στο 0-0.

31′ Νεύρα και ένταση στην αναμέτρηση…

32′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνιουκ για σκληρό μαρκάρισμα.

33′ Εκτελείται το φάουλ για την ΑΕΚ από δεξιά, άουτ η μπάλα.

34′ Χάλασε λίγο το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, με σκληρά μαρκαρίσματα και διαμαρτυρίες…

35′ Aναγκαστική αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Φρίμπονγκ, μέσα ο Κέζος.

ΣΧΟΛΙΟ: Δέκα λεπτά απομένουν για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ δυσκολεύεται να διασπάσει την άμυνα του Ερμή και δείχνει να έχει επηρεαστεί αρνητικά από την απώλεια του πέναλτι που εκτέλεσε ο Τριτσκόφσκι.

38′ Η πολύ καλή αντεπίθεση για την ΑΕΚ, παραχωρεί κόρνερ ο Νταμσέφσκι.

39′ Εκτελείται, χωρίς αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους.

40′ Κόρνερ για τον Ερμή σε καλό σημείο από δεξιά.

41′ Κεφαλιά από τον Νταμσέφσκι, άουτ η μπάλα.

42′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά.

42′ Εκτελεί ο Μπόλιεβιτς, επανάληψη σφυρίζει ο Δημήτρης Μασιάς.

42′ Εκτελεί ξανά ο Μπόλεβιτς, απομακρύνει με το κεφάλι ο Νταμσέφσκι.

44′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΑΕΚ!

Ο Ακοράν πήρε την κάθετη μπαλιά από τον Φλοριάν, μπήκε στην περιοχή, έκανε την τρίμπλα και με δυνατό σουτ τράνταξε τα δίκτυα του Αραμπατζή.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου

B’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

48′ Δυνατό άτσαλο σουτ από τον Ζαχάρια εντός περιοχής, άουτ η μπάλα.

50′ Κόρνερ για τον Ερμή από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

52′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά, το γέμισμα από τον Κασές, το σουτ από τον Μοίσόφ, απομακρύνει δύσκολα ο Αραμπατζής.

ΣΧΟΛΙΟ: Ανεβασμένος είναι ο Ερμής στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης. Οι φιλοξενούμενοι πιέζουν ψηλά τους γηπεδούχους και ψάχνουν για το γκολ της ισοφάρισης.

57′ Φάουλ για τον Ερμή μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής.

58′ Εκτελεί ο Πατσέκο, κεφαλιά από τον Μοϊσόφ, η μπάλα στον Τέτε που αποκόπτεται στην αντεπίθεση από τον Ψάλτη.

60′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Με υπέροχη πάσα από αριστερά ο Κάσες βρήκε τον Τριτσκόφσκι, με τον Σκοπιανό εντός της μικρής περιοχής να πιάνει το γυριστό σουτ και να στέλνει την μπάλα άουτ.

64′ Φάουλ για τον Ερμή από αριστερά.

65′ ΓΚΟΛ! 1-1 για τον Ερμή!

Ήταν το γέμισμα στην περιοχή από τον Πατσέκο με τον Ιμερέκοφ να πιάνει την κεφαλιά στην περιοχή, να αλλάζει ελαφρώς την πορεία της μπάλας και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Τέτε.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Ζαχάρια.

72′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Αντωνιάδης, μέσα ο Τομάς.

ΣΧΟΛΙΟ: Η ισοφάριση από τον Ερμή έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό και ψάχνουν για το γκολ της νίκης.

76′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Μπόλιεβιτς, μέσα ο Λαρένα.

77′ Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο.

77′ Εκτελεί ο Λαρένα, η μπάλα στο τοίχος.

80′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Κάσες, μέσα ο Ρουσιάς.

81′ Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο.

82′ Πιέζει η ΑΕΚ, δύο σουτ εντός περιοχής, η μπάλα στα σώματα, ψάχνουν για το γκολ οι γηπεδούχοι…

83′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Εμεγκάρα, μέσα ο Θεοδώρου

86′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά.

86′ Εκτελεί ο Λαρένα, διώχνει ο Ιμερέκοφ και ο Δημήτρης Μασιάς σφυρίζει επιθετικό φάουλ.

87′ Διακοπή στο παιχνίδι για πρώτες βοήθειες στον Ιμερέκοφ.

88′ Πιέζει η ΑΕΚ, σουτ από τον Νέλσον η μπάλα στα σώματα…

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Μαρτίνιουκ, μέσα ο Ταραλίδης.