Σε εξέλιξη βρίσκεται ο αγώνας με τον οποίο ολοκληρώνεται η δράση της 19ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Τηλεοπτική μετάδοση από Cytavision Sports 1.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
Έναρξη αγώνα…
8′  ΣΧΟΛΙΟ: Καμία φάση μέχρι στιγμής. Διάθεση και από τις δύο ομάδες για να πετύχουν γκολ.
10
‘  Σουτ του Μαρόσα εκτός περιοχής, απέκρουσε εύκολα ο Βανά.
13′  Φάουλ του Σπόλιαριτς, η μπάλα έφτασε στον Μπρόσον που έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
14′  Γύρισμα του Καζού στον Στεπίνσκι, ο οποίος έκανε το σουτ με τον Μέγιερι να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.
16′  Σουτ στην κίνηση από τον Σπόλιαριτς, η μπάλα πέρασε έξω.
18′  ΣΧΟΛΙΟ: Μετά το πρώτο 10λεπτο, ο Άρης είναι καλύτερος από την ΑΕΛ. Απειλεί την εστία του Μέγιερι, με τους γαλαζοκίτρινους να δυσκολεύονται να κρατήσουν μπάλα.
20′  ΓΚΟΛ 0-1 Εξαιρετική ενέργεια του Μαρόσα μέσα στην περιοχή, πέρασε τον Σίλντενφελντ και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

29′  Αντεπίθεση για την ΑΕΛ, ο Μπαλντέ βρήκε τον Έουλερ που έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι.
30′  Ο Μαρόσα βρέθηκε σε καλό σημείο εντός περιοχής, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
31′  ΓΚΟΛ 0-2 Κάθετη πάσα του Έουλερ στον Μιλιντσεάνου που έκανε το πλασέ στα δίχτυα.

35′  Σέντρα του Καζού, μόνος ο Γκαρσία από πλεονεκτική θέση, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
41′  Εξαιρετική ενέργεια από τον Μπαλντέ, έδωσε στον Μαρόσα που έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
43′  Κεφαλιά του Γκαρσία από πλεονεκτική θέση, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μέγιερι.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ: Και οι τέσσερις ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ που αποκτήθηκαν κατά την τρέχουσα μεταγραφική περίοδο αγωνίζονται βασικοί κόντρα στον Άρη. Όλοι τους είναι σε εξαιρετική κατάσταση.
Ο Μέγιερι έκανε δύο σωτήριες επεμβάσεις στο 14’  και στο 43’.
Ο Μπαλντέ ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα με τις κούρσες του από την αριστερή πλευρά.
Ο Μαρόσα άνοιξε το σκορ με εξαιρετική ατομική ενέργεια στο 20’.
Ο Μιλιντσεάνου ολοκλήρωσε ιδανικά τη φάση στο 31’ δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ΑΕΛ.
Εξαιρετική εμφάνιση για την ΑΕΛ, με τις προσθήκες Ιανουαρίου να κάνουν όλη τη δουλειά.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
57′
  Η μπάλα στρώθηκε στον Στεπίνσκι, ο οποίος από πλεονεκτική θέση, έκανε την προβολή με τον Μέγιερι να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.
58′  Ο Μπαμπίκα σκοράρει, όμως το γκολ δεν μετρά, αφού ο βοηθός σήκωσε έγκαιρα τη σημαία του.
64′  Κίτρινη κάρτα στον Σπόλιαριτς. Χάνει ΑΕΚ ή Ομόνοια.
66′  ΓΚΟΛ 1-2 Σέντρα του Σιμιόν, ο Σπόλιαριτς με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

82′  ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης πιέζει για την ισοφάριση…
83′
Κόρνερ του Καζού, κεφαλιά του Σίλντενφελντ, απέκρουσε δύσκολα ο Μέγιερι.
86′  Μακρινό σουτ του Γιαμπλόνσκι, απέκρουσε σταθερά ο Μέγιερι…
89′  Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπρόνσον έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, με τον Μέγιερι να αποκρούει σωτήρια.
90′  Πέντε λεπτά καθυστερήσεις…
90′ +7 Ο Τσέποβιτς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνά έξω.
ΤΕΛΟΣ

ΑΡΗΣ (Λιάσος Λουκά): Βανά, Ρονγκάλια (46′  Φράγκος) (81′  Μπράουν), Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Καζού, Γκαρσία, Σιμιόν (76′  Σικόρσκι), Σπόλιαριτς,  Κβασούκ (46′  Ντελμίρο), Μπαμπίκα (81′  Μπράουν), Στεπίνσκι
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Παπαστυλιανού, Ανδρέου, Ελευθερίου, Ματθαίου, Κορόμα
ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Ζντραβκόφσκι, Παπαφώτης (62′  Ρέινολντς), Έουλερ (82′  Αντωνίου), Μπαλντέ (70′  Σωτηρίου), Μιλιντσεάνου (82′  Τσέποβιτς), Μαρόσα
Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερφελντ, Ριέρα, Ανδρέου, Μαΐντεβατς

ΣΚΟΡΕΡ: 65′  Σπόλιαριτς / 20′  Μαρόσα, 31′  Μιλιντσεάνου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία, Σπόλιαριτς (6η), Ντελμίρο / Έουλερ, Σάντος
ΓΗΠΕΔΟ: Τσίρειο