ΑΠΟΕΛ-Ερμής 2-1:Ο Σάλαϊ έδωσε την λύση (pics&video)

Ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα με τον Ερμή, φτιάχνοντας πολλές φάσεις, αλλά νίκησε με το στενό 2-1 στο 80’ με σκόρερ τον Σαλάι. Οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ στο 5’ με τον Εμπεσίλιο, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 6 με τον Νταμσέφσκι. Τελικά η ομάδα της Λευκωσίας πήρε το τρίποντο το οποίο είναι το 5η στην σειρά.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικό για τον ΑΠΟΕΛ αφού μόλις στο 5’ προηγήθηκε στο σκορ με δράστη τον Εμπεσίλιο. Ο Ολλανδός με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ο Ερμής όμως απάντησε αμέσως αφού στο 6’ μετά από φάουλ ο Νταμτσέφσκι με ωραίο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 20’ ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Χριστοφή μετά από πλασέ του Ορ. Στο 33’ ο Ντε Καμάργκο βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα του αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Νταμτσέφσκι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν με τον Κωνσταντίνου ο οποίος από πλεονεκτική θέση έκανε του σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 35’ και στο 37’ ο Σάλαϊ έκανε σέντρες στην περιοχή αλλά ο Ντε Καμάργκο και ο Εμπεσίλιο με κεφαλιές έστειλαν την μπάλα έξω.

Το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη συνέχισε να πιέζει και στο 42΄έχασε νέα ευκαιρία με τον Εμπεσίλιο ο οποίος πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Αραμπαντζή. Στο43′ ο  Ζαχίντ έκανε την σέντρα στην περιοχή, ο Φρίμπονγκ προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του όμως δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνει το γκολ. Στο 57’ οι γαλαζοκίτρινοι ζήτησαν και πάλι πέναλτι σε σπρώξιμο του Ντε Καμάργκο από τον Νταμτσέφσκι όμως ο Αβραάμ Τσούκκας δείχνει να συνεχιστεί ο αγώνας.

Στο 63’ ο Ζαχίντ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντρακε και πήγε κόρνερ. Στο 64’ ο Ερμής ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Εμπεσίλιο πάνω στον Κωνσταντίνου. Στο 71’ ο Μπερτόλιο έκανε το σουτ αλλά ο Αρμπατζής απέκρουσε την μπάλα ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ζαχίντ μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Τελικά η ομάδα του Γιώργου Δώνη βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα στο 80′ με δράστη τον Σάλαϊ, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Αραμπατζή και έκανε το 2-1.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και ο ΑΠΟΕΛ πήρε ένα σημαντικό τρίποντο.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεζ, Βούρος (74′ Ποτέ), Μερκής, Καρλάο (12′ Ρουέδα), Σόουζα, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σαλάι, Αντωνίου (66′ Μπερτόλιο), Ορ, Ντε Καμάργκο

ΕρμήςΑραμπατζής, Ψάλτης, Χριστοφή, Κέζος, Ζαχάρια, Νταμσέφσκι, Φρίμπονγκ (77′ Ταραλίδης), Πατσέκο, Λίλλης (61′ Λύτρας), Κωνσταντίνου, Εμεγκάρα (47′ Αλεξίου)

Κίτρινες: Σόουζα (71′) / Χριστοφή (44′), Εμεγκάρα (45+2′)

Live:

TEΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90′ Σουτ από τον Εμπεσίλιο, έξω η μπάλα.

80′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Σάλαϊ, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Αραμπατζή και έκανε το 2-1.

76΄Ο Ορ έκανε το δυνατό σουτ αλλά απέκρουσε ο Αραμπατζής.

73′ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σαλάι έδωσε στον Ζαχίντ ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

71′ Σουτ του Μπερτόλιο, απέκρουσε ο Αραμπατζής.

69′ Σουτ του Σαλάι, έξω.

64΄ Πέναλτι ζητά ο Ερμής αυτή τη φορά με τον  Κωνσταντίνου να ανατρέπεται από τον Εμπεσίλιο εντός περιοχής αλλά ο ρεφ του αγώνα δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

64΄ Ο Ορ έκανε την σέντρα  στην περιοχή, ο Ντε Καμάργκο έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

63΄ Ο Ζαχίντ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

58΄ Πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ σε σπρώξιμο του Ντε Καμάργκο από τον Νταμτσέφσκι όμως ο Αβραάμ Τσούκκας δείχνει να συνεχιστεί ο αγώνας.

5263 τα εισιτήρια του αγώνα.

52′ Σουτ από τον Σόουζα, άστοχο.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

45′ Tέλος ημιχρόνου.

43΄ O Ζαχίντ έκανε την σέντρα στην περιοχή, ο Φρίμπονγκ προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του όμως δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

42′ Ο Εμπεσίλιο με ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε μόνος με τον Αραμπαντζή αλλά αστόχησε.

37′ Ο Σάλαϊ έκανε και πάλι την σέντρα στην περιοχή με τον Εμπεσίλιο να κάνει την κεφαλιά αλλά να αστοχεί.

35′ Ο Σάλαϊ έκανε την σέντρα στην περιοχή, ο Ντε Καμάργκο έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

34΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Κωνσταντίνου ο οποίος  έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Καμάργκο να κάνει το πλασέ αλλά ο Νταμτσέφσκι απομάκρυνε την μπάλα.

21′ O Μηνάς Αντωνίου έκανε την σέντρα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό του Ερμή αλλά ο Αραμπαντζής απόκρουσε.

11΄Αποχωρεί τραυματίας από το γήπεδο ο Καρλάο μετά από φάουλ που του έγινε από τον Εμεγκάρα. Στην θέση του Βραζιλιάνου ο Ρουέδα.

6′ ΓΚΟΛ για τον Ερμή που απαντά αμέσως στο γκολ που δέχθηκε.  Ο Πατσέκο εκτέλεσε το φάουλ, ο Μερκής έδιωξε με κεφαλιά και ο Νταμτσέφσκι με ωραίο σουτ νίκησε τον Πέρεθ.

5′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Εμπεσίλιο. Ωραία ατομική ενέργεια από τον Ολλανδό οποίος πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

1′ Έναρξη αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Αντωνίου, Ορ, Σόουζα, Ζαχίντ, Εμπεσίλιο, Σάλαϊ, Ντε Καμάργκο
Στον πάγκο: Γκουτίνιο, Λάγο, Ρουέδα, Ποτέ, Μπερτόλιο, Αλεξάνδρου, Βινίσιους, Φαρίας, Μακρής, Ανδρέου, Αλωνεύτης

ΕρμήςΑραμπατζής, Ψάλτης, Κέζος, Χριστοφή, Ζακάρια, Νταμτσέφσκι, Φρίμπονγκ, Πατσέκο, Κωνσταντίνου, Λίλλης, Εμεγκάρα
Στον πάγκο: Παναγή, Σωφρονίου, Σανδραβέλης, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Αριστοτέλους, Θεοδώρου, Λύτρας