Ερμής-ΑΕΛ 0-1: Αρουαμπαρ-Ένα γκολ ήταν αρκετό… (pics&video)

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 100.000€ κάθε μήνα εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Tην 5η της νίκη στη πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΛ που επικράτησε του Ερμή με 0-1 στο ΓΣΖ για την 10η αγωνιστική. Ο Αρουαμπαρένα με κεφαλιά κανονιά στο 87′ έλυσε το γόρδιο δεσμό για την ομάδα της Λεμεσού, η οποία έφτασε στους 16 βαθμούς και πάτησε στην 4η θέση.

Του Τάσου Θεοδώρου

Εικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μουδιασμένα μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι με την ΑΕΛ να είναι η ομάδα που φλέρταρε πρώτη με το γκολ όταν στο 7′ ο Μιτρέα από κοντά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ακολούθως και μέχρι το ημίωρο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου και στατικών φάσεων κερδίζοντας πολλά φάουλ και κόρνερ, χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοση τους.

Στο 26′ ο Ερμής έφτασε μια ανάσα από το 1-0 με τον Τσούμου να πιάνει από κοντά ένα άστοχο σουτ και την ΑΕΛ να απαντά στο 30′ με σουτ του Λεόντσο που σταμάτησε ο Αραμπατζής.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τον Τσούμου να χάνει ακόμα μία ευκαιρία στο 31′.

Στο τελευταίο τέταρτο το παιχνίδι άνοιξε με την ΑΕΛ να απαντά στο 44′ με άστοχο σουτ του Σάσι. Οι δύο ομάδες ήταν γενικά άστοχες και κατέληξαν στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με ανεβασμένο ρυθμό ξεκίνησε το β’ ημίχρονο με την ΑΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να είναι πιο επικίνδυνη στο παιχνίδι.

Ωστόσο η κατοχή αυτή ήταν ανούσια καθώς η ομάδα της Λεμεσού δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τα καρέ του Αραμπατζή, πέραν από ένα καλό δυνατό σουτ του Σοάρες στο 57′ που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε με την ΑΕΛ να πιέζει πιο ψηλά τους γηπεδούχους, αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη αμυντική λειτουργία των φτεροπόδαρων.

Το ρόδι έσπασε ο Αρουαμπαρένα που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι με κεφαλιά στο 87′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ γράφοντας το 0-1 που έμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

LIVE

A’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

1′ Κεφαλιά από τον Λεόντσο, ψηλά άουτ η μπάλα.

6′ Φάουλ για την ΑΕΛ από δεξιά σε καλό σημείο.

7′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Ο Μάρκο Σοάρες εκτέλεσε το φάουλ και ο Μιτρέα με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

8′ Σε θέση οφσάιντ ο Τσούμου.

10′ ΣΧΟΛΙΟ: Μέτριος ο ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΛ έχει την κατοχή της μπάλας και ο Ερμής επιχειρεί να γίνει λίγο πιο απαιτητικός.

13′ Κόρνερ για την ΑΕΛ από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

15′ Φάουλ για τον Ερμή από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

18′ Κόρνερ για την ΑΕΛ από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

19′ Σουτ από τον Σάσι, η μπάλα μακριά άουτ.

24′ Φάουλ για την ΑΕΛ από αριστερά, μαζεύει ο Αραμπατζής την μπάλα.

25′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Ερμή μεταξύ μεσαίας γραμμής και περιοχής.

26′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ερμή!

Ήταν η εκτέλεση φάουλ από τον Πατσέκο, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και στρώθηκε μπροστά στον Τσούμου με τον τελευταίο από την μικρή περιοχή να πιάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα μακριά άουτ!

30′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Ο Λεόντσο μπήκε στην περιοχή του Ερμή από αριστερά, έπιασε το δυνατό συρτό σουτ με τον Αραμπατζή να αποκρούει ασταθώς και να μαζεύει την μπάλα.

31′ Φάουλ για τον Ερμή από δεξιά και ευκαιρία για τον Ερμή!

Ο Τσούμου έπιασε την κεφαλιά μετά από την εκτέλεση του φάουλ και έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.

34′ Κόρνερ για την ΑΕΛ από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

36′ Νέο φάουλ για τον Ερμή από δεξιά, χωρίς αποτέλεσμα.

37′ Κόρνερ για τον Ερμή από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Πατσέκο.

40′ Πέντε λεπτά για το 45λεπτο.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνιουκ.

44′ Νέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Σουτ από τον Σάσι άστοχο.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

48′ Φάουλ για την ΑΕΛ από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Τσίνα.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Λεόντσο.

53′ Γκολ για τον Ερμή από τον Πατσέκο που ακυρώνεται γιατί ο παίχτης των φτεροπόδαρων ήταν σε θε΄ση οφσάιντ.

55΄Κόρνερ για την ΑΕΛ από τα αριστερά.

57′ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Σοάρες πέρασε ελάχιστα άουτ!

59′ Σουτ από τον Μέσκα, άουτ η μπάλα.

60′ ΣΧΟΛΙΟ: Μπήκε πιο δυνατά η ΑΕΛ στο β’ μέρος επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό. Η ομάδα της Λεμεσού είναι πιο απειλητική και πιο επικίνδυνη από την ομάδα της Αραδίππου.

62′ Aλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Πατσέκο μέσα ο Ουίκς.

63′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μέσκα, μέσα ο Αβραάμ.

68′ Φάουλ για την ΑΕΛ από δεξιά σε καλό σημείο, εκτελεί ο Αβραάμ, καμία ανησυχία για Αραμπατζή.

69′ Κίτρινη κάρτα στον Ταραλίδη.

70′ Αντεπίθεση για την ΑΕΛ, ο Σάσι έκανε το γύρισμα στον Λεάντρο που έπιασε το σουτ, άουτ η μπάλα.

71′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Τσούμου, μέσα ο Γεωργιάδης.

73′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Λεόντσο, μέσα ο Αρουαμπαρένα.

75′ ΣΧΟΛΙΟ: Άνοιξε το παιχνίδι με την ΑΕΛ να ζητά περισσότερο το γκολ και τον Ερμή να αμύνεται πολύ καλά και να έχει κλείσεις όλους τους διαδρόμους.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Σάσι.

79′ Σουτ δυνατό από τον Ταραλίδη εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

82′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Σάσι, μέσα ο Ηλία.

83′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Ψάλτη, μέσα ο Ζαχάρια.

84′ Σουτ από τον Τσίνα, αποκρούει ο Βοζίνια.

85′ Φάουλ για την ΑΕΛ από αριστερά κοντά στο κόρνερ, απομακρύνουν οι γηπεδούχοι.

87′ ΓΚΟΛ! 0-1 για την ΑΕΛ με τον Αρουαμπαρένα!

Ο Αβραάμ εκτέλεσει το φάουλ και ο Αρουαμπαρένα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο πλεκτό του Αραμπατζή!

89′ Κεφαλιά από τον Ταραλίδη, η μπάλα λίγο άουτ!

90’+2′ Σουτ από τον Ηλία στην αντεπίθεση, στην αγκαλιά του Αραμπατζή η μπάλα.

Tέλος του αγώνα.

Συνθέσεις

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ψάλτης, Τσίνα, Χριστοφή(83΄ Ράντου), Ιμερέκοφ, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Άλεξ, Πατσένκο(62΄ Γουίκς), Τσούμου(72΄), Εμεγκάρα.

Στον πάγκο: Παναγή, Σωφρονίου, Κέζος, Αριστοτέλους, Ζαχάρια, Νταμτσέφσκι, Θεοδώρου, Γουίκς, Λίλλης, Γεωργιάδης(71′ Τσούμου), Αλεξίου.

ΑΕΛΒοζίνια, Αϊρόσα, Γουίλερ, Μιτρέα, Τεξέιρα, Σοάρες, Φιντέλις, Σίλβα, Σάσι(82΄ Ηλία), Μέσκα(64΄ Αβραάμ), Λεόντσο(73΄ Αρουαμπαρένα).

Στον πάγκο: Ντ. Τζούνιορ, Αβραάμ, Αρουαμπαρένα, Νικολάου, Γεωργίου, Λαφράνς, Γεωργίου, Ηλία, Κυριάκου, Ροντρίγκες, Ζντραφκόφσκι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39′ Πατσέκο, 43′ Μαρτίνιουκ, 50′ Τσίνα, 69′ Ταραλίδης / 51′ Λεόντσο, 76′ Σάσι

Φωτορεπορτάζ:

Παίξε στην Parimatch με €100 bonus, 250+ αγορές και 500+ επιλογές ανά αγώνα, σε Κύπρο, Ελλάδα, Αγγλία και σε όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα & ίσως τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς! Μοναδικές Προσφορές Bonus+ που σου δίνουν Μετρητά, με ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ προϋποθέσεις τζίρου!