Η Πάφος FC πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην ΑΕΛ στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» με γκολ του Τάνκοβιτς στην επιστροφή του ενώ δυστυχώς για τους φιλοξενούμενους μετά από λίγο αποχώρησε τραυματίας.
Η ΑΕΛ είχε καλή παρουσία καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα αλλά έχασε πολλές ευκαιρίες με τον Ίβουσιτς να είναι σε καλή μέρα. Ο Ναμ άνοιξε το σκορ και στην αρχή του Β’ μέρους ισοφάρισε ο Γερολέμου. Το «χρυσό» γκολ του Τάνκοβιτς ήρθε στο 81’ με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την Πάφος FC στους 32 βαθμούς και στην 4η θέση. Η ΑΕΛ παραμένει στους 19 και στην 9η θέση.

ΑΕΛ (Κόσκελα): Ολιβέιρα, Μπάστο, Ντέγοεστ, Φραντζής, Τζάλμα, Γερολέμου (70′ Μαρς), Παπαφώτης (Μεντόγιεβιτς), Σρνιτς (86′ Σιλβέστρος), Μορέιρα (86′ Ανδρέου), Κα (50′ Χέντι), Μακρής.
Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Σωτηρίου,, Μεντόσα, Χέντι, Μαρς,, Φιλίποβιτς, Κολιάς, Θεμιστοκλέους.

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ταβάρες, Ζάιρο, Μπότσκαι (75′ Πελαζιο), Ικόκο, Βαλακάρι (74′ Τάνκοβιτς) (86′ Αμπντουσαλάμοφ), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε
(75′ Τουμάσι).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Δημητρίου, Ρους,, Μιχαήλ,, Ντιόγκο.

Στο όριο καρτών:
ΑΕΛ: Μεντόγιεβιτς, Παπαφώτης, Μακρής, Ολιβέιρα, Ανδρέου, Τζάλμα (2), Μαρς (5).
ΠΑΦΟΣ FC: Γκολντάρ, Ζάιρο, Ντράγκομιρ, Πελάζιο, Πέπε (2).

ΣΚΟΡΕΡ: 46′ Γερολέμου/ 14′ Ναμ, 81′ Τάνκοβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γερολέμου, Μαρς (6)/ Μπότσκαι, Ντράγκομιρ (3), Ζάιρο (3)

LIVE H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους πριν την έναρξη του αγώνα. Την θέση του Παπαφώτη πήρε ο Μεντόγιεβιτς.
ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5′
Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Βαλακάρι αλλά η μπάλα πέρασε πλάγια έξω.
6′ Κίτρινη στον Γερολέμου για πάτημα πάνω στον Ναμ.
11′ Πρώτη φάση για την ΑΕΛ. Ο΄Ίβουσιτς έδιωξε λανθασμένα αλλά ο Μορέιρα δεν το εκμεταλλεύτηκε και έστειλε άουτ τη μπάλα.
12′ Ο Μορέιρα βρέθηκε φάτσα με τον Ίβουσιτς αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Πάφου.
14′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ναμ μετά από μπαλιά του Μπότσκαι έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.
18′ Η ΑΕΛ σκόραρε με τον Μακρή αλλά σηκώθηκε το σημαιάκι από τον Χαράλαμπο Γεωργίου αφού ο Μορέιρα ήταν σε αντικανονική θέση. Η φάση ήταν οριακή, ελέγχθηκε από το VAR και δεν μέτρησε σωστά το γκολ.
24′ Ο Τζάλμα εκτέλεσε απευθείας φάουλ από μακρινή απόσταση αλλά ο Ίβουσιτς μάζεψε.
26′ Ο Μορέιρα βρέθηκε εντός περιοχής έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Ικόκο επέμβηκε σωτήρια και έδιωξε.
27′ Κίτρινη ο Μπότσκαι για διαμαρτυρίες στον Θεουλή.
34′ Ο Μπότσκαι έκανε ωραία ενέργεια και καλό σουτ αλλά ο Ολιβέιρα ήταν έτοιμος.
36′ Ο Ζάιρο έκανε το φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
45′ Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
45+2′ Ο Ντράγκομιρ έκανε τη σέντρα αλλά το πλασέ του Ζάιρο πέρασε έξω.
45+3 Ο Μακρής έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γκολντάρ τελευταία στιγμή έδιωξε.
Τα στατιστικά του Α’ μέρους:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Γερολέμου έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Ταβάρες και κατέληξε στα δίκτυα.
50′
Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Κα μέσα ο Χέντι.
53′ Έκανε το φάουλ ο Χέντι αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.
55′ Κίτρινη στον Ντράγκομιρ για φάουλ πάνω στον Χέντι. Ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα από τους επόμενους δύο.
60′ Τρομερό σουτ του Χέντι από μακριά αλλά ο Ίβουσιτς έκανε μεγάλη επέμβαση.
69′ Καλή προσπάθεια του Μορέιρα, έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
70′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Γερολέμου μέσα ο Μαρς.
72′ Εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα από μακριά αλλά ο Ίβουσιτς μάζεψε εύκολα.
75′ Τριπλή αλλαγή από Καρσέδο. Έξω Βαλακάρι, Πέπε, Μπότσκαι και μέσα Τάνκοβιτς, Τουμάσι, Πελάζιο.
79′ Ο Ντράγκομιρ έπιασε το σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μπάστο.
81′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Τάνκοβιτς έκανε ωραία ενέργεια και έπιασε το σουτ εκτός περιοχής το οποίο κόντραρε και έβαλε μπροστά στο σκορ ξανά την ομάδα του.
86′
Αναγκαστική αλλαγή ο Τάνκοβιτς στην θέση του ο Αμπντουσαλάμοφ.
86′ Διπλή αλλαγή ο Κόσκελα. Έξω οι Μορέιρα και Σνριτς μέσα οι Ανδρέου και Σλβέστρος.
90′ 9 λεπτά οι καθυστερήσεις
90+6′ Κίτρινη στον Ζάιρο ο οποίος ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα.
90+9′ Κίτρινη στον Μαρς ο οποίος ήταν στο όριο και χάνει ένα παιχνίδι.