Ανόρθωση-Δόξα 2-0: Τέταρτη σερί νίκη, με Ζοάο οδηγό! (pics&vids) – Balla.com.cy

Ανόρθωση-Δόξα 2-0: Τέταρτη σερί νίκη, με Ζοάο οδηγό! (pics&vids)
Α' Κατηγορία

Το ζητούμενο πέτυχε απόψε η Ανόρθωση, που χάρις σε δύο τέρματα του Ζοάο Βίκτορ στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε της Δόξας με 2-0 και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της στη βαθμολογία.

Του Μάριου Μυλωνά

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες πριν τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, να έχουν από μία κλασσική ευκαιρία. Αρχικά, η Δόξα στο 4′, βρήκε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Το σουτ του Κιφουέτι έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Αρούς σε ασταθή απόκρουση, με τον Ασαμόα στην επαναφορά με δυνατό σουτ εντός της περιοχής να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αρούς, με την μπάλα να απομακρύνεται σε κόρνερ. Η απάντηση της Ανόρθωσης ήρθε τρία λεπτά  αργότερα, όταν ο Σισέ από αριστερά κατέβασε έξοχα την μπάλα μετά από μπαλιά του Ράγιος και μπήκε μέσα στην επανορθωτική πλασάροντας τον Γκρεμσλ, που απέκρουσε σε κόρνερ.

Η συνέχεια του παιχνιδιού δεν ήταν και η καλύτερη για τον θεατή. Η Ανόρθωση σιγά σιγά ανάκτησε τον έλεγχο και έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού, με τη Δόξα να αμύνεται στο δικό της μισό. Υπεροχή που δεν είχα αποτέλεσμα, παρά μόνο μερικές προϋποθέσεις που θα μπορούσαν να μετατραπούν σε ευκαιρίες, αν οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης ήταν πιο ουσιαστικοί στην τελική τους απόφαση. Με το κλείσιμο του ημιχρόνου, η Ανόρθωση βρήκε τεράστια διπλή ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Το σουτ του Παλάνκα αποκρούστηκε ασταθώς από τον Γκρεμσλ, στην επαναφορά ο Καμαρά πλάγια εντός της περιοχής με σουτ θα στείλει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ιδιαίτερα ζωηρό ήταν το ξεκίνημα δευτέρου ημιχρόνου, η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που ενέτεινε την πίεση της και η Δόξα ήταν η ομάδα που έψαξε το γκολ στην αντεπίθεση.  Η πίεση των γηπεδούχων έφερναν κόρνερ και φάουλ, με την Ανόρθωση κυρίως να προσπαθεί να απειλεί μέσω των στημένων που κέρδισε. Από την πλευρά της η Δόξα, είχε χαμένη καλή ευκαιρία με τον Σισοκό. Η λύτρωση για τη «Μεγάλη Κυρία», ήρθε στο 59′.

Μετά από λάθος  πάσα από τον Μουχτάρη, ο Ράγιος μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στο σημείο του πέναλτι, εκεί ο Ζοάο επιχείρησε το σουτ που κόντραρε και κατέληξε στον  Παλάνκα που πήρε  το σουτ με την ασταθή απόκρουση από τον Γκρεμσλ να δίνει την ευκαιρία στον Ζοάο να παίρνει το ρημπάουντ και από κοντά να σημειώνει το 1-0.

Το γκολ βοήθησε αισθητά την Ανόρθωση που συνέχισε να είναι το αφεντικό στο παιχνίδι, με τη Δόξα όμως να ανοίγεται και να ψάχνει το τέρμα της ισοφάρισης. Δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι, ήταν η Ανόρθωση που έμελλε να πετύχει στο 70′.

Ο Ράγιος έκανε την επέλαση από δεξιά, στην τελική γραμμή, την κατάλληλη στιγμή έδωσε πάσα στη μικρή περιοχή και εκεί ο Ζοάο με γυριστό σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και σημείωσε το 2-0.

Το δεύτερο τέρμα της Ανόρθωσης, έφερε και το ουσιαστικό τέλος στο παιχνίδι, με τη Δόξα στην ουσία να παραδίδεται, μιας και οι ελπίδες της για κάτι καλό σκοτώθηκαν από τα τέρματα του Ζοάο. Η Ανόρθωση μέχρι το 90′ έλεγχε πλήρως το παιχνίδι, έψαξε το τέρμα με κύριους εκφραστές τους Καλό και Ράγιος, δίχως όμως αποτέλεσμα. Από πλευρά της η Δόξα, κατάφερε στις καθυστερήσεις να φτιάξει φάσεις, δίχως όμως να καταφέρει να παραβιάσει την εστία της Ανόρθωσης, που έμεινε αννέπαφη για τέταρτο σερί παιχνίδι.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Πράνιτς(46′ Μπανταλόφσκι), Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Σιβού, Βίκτορ, Οικονομίδης, Ράγιος, Παλάνκα(83′ Άλβες), Σισέ, Καμαρά

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Σισσοκό (63′ Ενιφούλ), Μπα, Μουκτάρης, Κιφουέτι, Παπαφώτης (63′ Ζαντλ), Πίκκολι, Γουίλσον, Πίντο, Ασαμόα, Σαντίκ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Πρώτο κόρνερ για την Ανόρθωση.

4′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα! Το σουτ του Κιφουέτι ανάγκασε τον Αρούς σε ασταθή απόκρουση, με τον Ασαμόα στην επαναφορά με δυνατό σουτ εντός της περιοχής να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αρούς.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Σισέ κατέβασε έξοχα την μπάλα, βρέθηκε από πλάγια θέση σε τετ-α-τετ, πλάσαρε με τον Γκρεμσλ να αποκρούει σε κόρνερ.

Σχεδόν 15 λεπτά αγώνα, ένα παιχνίδι ανοιχτό με την Ανόρθωση να μην μπορεί να επιβάλει το ρυθμό της και τη Δόξα να είναι αρκετά καλή και με απαιτήσεις.

Καμία φάση στα τελευταία λεπτά, με την μπάλα να είναι περισσότερο στη μεσαία γραμμή.

23′ Καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση, από δεξιά ο Ράγιος μπήκε μέσα στην περιοχή και ενώ ήταν από την τελική γραμμή να πασάρει, τον πρόλαβε αμυντικός της Δόξας και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

27′ Νέα καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση, ωστόσο ο Σισέ εντός της περιοχής ελαφρώς αριστερά από το τέρμα, αντί το σουτ θα προτιμήσει να γυρίσει την μπάλα προς το σημείο του πέναλτι, δίχως αποτέλεσμα.

30′ Παράλληλο γέμισμα από τον Οικονομίδη, δίχως αποτέλεσμα.

36′ Κεφαλιά από τον Ράγιος, από πλεονεκτική θέση, η μπάλα άουτ.

44′ Κόρνερ από τον Ράγιος, κεφαλιά από τον Σισέ η μπάλα άουτ.

45′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία, ο Παλάνκα θα πιάσει το σουτ θα αναγκάσει τον Γκρεμσλ σε ασταθή απόκρουση με τον Καμαρά να παίρνει το ρημπάουντ και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων,

Τέλος ημιχρόνου.

47′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πίκολι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

48′ Δυνατό σουτ του Οικονομίδη, έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.

49′ Καλή φάση για τη Δόξα, με τον Σισοκό να ξεφεύγει του Ντουγκλάο με το σουτ του να καταλήγει κόρνερ.

51′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Σίλτενφελντ, ο οποίος μετά από φάουλ-γέμισμα θα στείλει την μπάλα παράλληλα με το τέρμα του Γκρεσλ.

55′ Τρία συνεχόμενα κόρνερ της Ανόρθωσης, με τη μίνι πολιορκία να τελειώνει με κεφαλιά του Ζοάο που καταλήγει άουτ.

58′ Μακρινό σουτ του Ασαμόα, η μπάλα στον Αρούς.

59′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Λάθος πάσα από τον Μουχτάρη, θα την εκμεταλλευτεί ο Ράγιος θα μπεί στην περιοχή θα πασάρει στο κενό στο σημείο του πέναλτι, εκεί ο Ζοάο θα επιχειρήσει το σουτ θα κοντράρει, ο Παλάνκα θα πιάσει το σουτ ο Γκρεμσλ θα αποκρούσει και ο επερχόμενος Βίκτορ από κοντά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα εν μέσω αποθέωσης.

63′ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα! Ο Παπαφώτης και ο Σισοκό θα περάσουν εκτός, στη θέση τους οι Ενιφούλ και Ζαντλ.

68′ Αλλαγή για την Ανόρθωση! Ο Καλό στη θέση του Καμαρά.

70′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Ράγιος έκανε την επέλαση από δεξιά, στην τελική γραμμή, την κατάλληλη στιγμή έδωσε πάσα στη μικρή περιοχή και εκεί ο Ζοάο με γυριστό σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και σημείωσε το 2-0….

72′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Παλάνκα, η μπάλα άουτ.

80′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λεάντρο, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Αλλαγή για την Ανόρθωση, εκτός ο Παλάνκα μέσα ο Αντρέ Άλβες.

89′ Σουτ από τον Ασαμόα, η μπάλα άουτ.