Ντόρτμουντ – Σάλκε 0-0  “Κουλούρια” στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ!
Γερμανία

Ντόρτμουντ – Σάλκε 0-0 “Κουλούρια” στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ!

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Δεν υπήρξε νικητής στο 170ο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, καθώς Ντόρτμουντ και Σάλκε κόλλησαν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς νίκη για 4ο σερί ματς και τους βασιλικούς μπλε να χάνουν την ευκαιρία να κερδίσουν μομέντουμ και να ανέβουν στη βαθμολογία.

Η αυτοπεποίθηση των παικτών του Βάιντσιρλ φάνηκε μόνο στο ξεκίνημα, όταν απείλησαν, χωρίς να χάσουν την κλασική ευκαιρία. Με κάποιον τρόπο η άμυνα των γηπεδούχων κατάφερνε να καθαρίσει. Ο Ομπαμεγιάνγκ είχε μόλις δύο επαφές με την μπάλα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (!), με το 0-0 να μένει φυσιολογικά.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Τούχελ ανέβασαν ταχύτητα και πίεσαν για το γκολ. Στο 53’ ο Ντεμπελέ έφτασε μία ανάσα από το 1-0, όμως από κοντά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Φέρμαν έκανε ό,τι μπορούσε στη συνέχεια, για να κρατήσει το μηδέν και τα κατάφερε, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν ούτε ευκαιρία της προκοπής μέχρι το τέλος.

Πηγή: gazzetta.gr