Αρουαμπαρένα στο Balla: «Δεν είμαι 100% έτοιμος!» (video)
Α' Κατηγορία

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Ο Μικέλ Αρουαμπαρένα αποδεικνύεται killer (και) στην ΑΕΛ, επιβεβαιώνοντας τη φήμη που κουβαλούσε από την Ισπανία, αλλά ο ίδιος δηλώνει ότι δεν είναι ακόμη 100% έτοιμος! Δείτε τι είπε αποκλειστικά στο Balla ο Βάσκος φορ μετά τα δύο γκολ του στο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Αρουαμπαρένα αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός και πρόσθεσε άλλα δύο γκολ στο… σακούλι. Είχε σκοράρει, ως αλλαγή, και στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα (είχε κάνει το 2-1). Συνολικά σε 138 λεπτά συμμετοχής έχει τρία γκολ: ένα ανά 46 λεπτά συμμετοχής!

Δείτε τι δήλωσε ο Μικέλ Αρουαμπαρένα στο Balla μετά τη νίκη της ΑΕΛ επί της Νέας Σαλαμίνας:

Πρώτο παιχνίδι στην ενδεκάδα και δύο γκολ ακόμη. Πώς αισθάνεσαι;

Πολύ ικανοποιημένος που ήμουν βασικός, είχα καιρό να ξεκινήσω βασικός. Την προηγούμενη φορά έβαλε το γκολ της νίκης, σήμερα πέτυχα δύο γκολ, σημασία όμως έχει ότι κερδίζουμε και η ομάδα είναι ψηλά.

Εκμεταλλεύτηκες τη διακοπή για να είσαι πιο έτοιμος και από άποψη φυσικής κατάστασης;

Ναι, σ’ αυτές τις περιπτώσεις, υπάρχει περισσότερος χρόνος για τις προπονήσεις, για να προσαρμοστείς σε ό,τι θέλει ο προπονητής, για να γνωρίσεις τους συμπαίκτες σου καλύτερα. Προσπαθώ να είμαι καλύτερα, να φτάσω στο 100% και να σκοράρω γκολ, κάτι που είναι καλό και για μένα και για την ομάδα.

Θεωρούσαμε ότι χρειάζεσαι χρόνο για να βρεις τη φόρμα σου και τη φυσική κατάσταση. Μπορούμε να πούμε ότι πλέον είσαι έτοιμος; Ήσουν ήδη για πρώτη φορά και στην ενδεκάδα…

Δεν είμαι ακόμη 100% έτοιμος. Ένας παίκτης αποκτά ρυθμό με τα παιχνίδια. Εγώ είχα μείνει αρκετό καιρό χωρίς να παίζω, είχα παίξει μέχρι νομίζω 60 λεπτά, σήμερα έπαιξα 75 λεπτά. Όσο παίρνω λεπτά στα πόδια μου, θα γίνομαι καλύτερος. Το σημαντικό είναι πως όταν σκοράρεις, αποκτάς αυτοπεποίθηση και γι’ αυτό δουλεύω.

Αν δεν είσαι ακόμη 100% έτοιμος, οι οπαδοί της ΑΕΛ να περιμένουν ακόμη περισσότερα από σένα;

Όχι. Είναι δύσκολο να πάνε πολύ καλύτερα τα πράγματα από ό,τι πάνε μέχρι τώρα. Έχω πετύχει τρία γκολ, η ομάδα είναι ψηλά και το πιο σημαντικό είναι η ομάδα να συνεχίσει να κερδίζει, δεν έχει σημασία αν σκοράρω εγώ ή σκοράρει ο Ουέλιγκτον ή κάποιος συμπαίκτης μου σημασία έχει να είναι η ομάδα ψηλά και να παλεύει.

Η ΑΕΛ έχει άλλα δύο παιχνίδια στο Τσίρειο, το ένας ως φιλοξενούμενη. Είναι ευκαιρία για να μαζέψει κι άλλους βαθμούς;

Ναι, είναι πολύ σημαντικό να κερδίσουμε αυτά τα παιχνίδια, είναι σημαντικό για μία ομάδα όπως η ΑΕΛ. Πρέπει να κερδίσουμε αυτά τα τρία ματς, το πρώτο το κερδίσαμε, έμειναν τα άλλα δύο. Εγώ πιστεύω πως για να μείνουμε ψηλά και να παλέψουμε για κάποιο στόχο, θα πρέπει να κερδίσουμε αυτά τα παιχνίδια και να μην αφήσουμε βαθμούς.

Λέγεται ότι η ομάδα είναι πολύ δυνατή στην άμυνα, αλλά έχει πρόβλημα στο γκολ. Πιστεύεις ότι μπορείς να λύσεις αυτό το πρόβλημα;

Εμείς δεν σκεφτόμαστε έτσι. Εγώ πιστεύω πως αν η ομάδα συνεχίσει να δουλεύει, τα γκολ θα έρθουν είτε από μένα είτε από άλλον επιθετικό είτε από άλλον συμπαίκτη μου. Πρέπει να καταλάβουμε ότι έχουν έρθει 18 νέοι παίκτες, από διαφορετικές ομάδες, οπότε χρειάζεται χρόνος. Το πιο σημαντικό είναι ότι είμαστε αήττητοι, ότι παίρνουμε βαθμούς και εξακολουθούμε να κερδίζουμε όποιος κι αν σκοράρει.