ΑΕΚ-Ανόρθωση 4-1: Απόλυτο με θρίαμβο! (video)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Η ΑΕΚ σημείωσε ευρεία νίκη (4-1) κόντρα στην Ανόρθωση και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με το απόλυτο των νικών. Τριτσκόφσκι(16′),Μουρίγιο(38′), Μπόλιεβιτς(69′),Λαρένα(87′) οι σκόρερ των Κιτρινοπράσινων. Μείωσε με τον Καμπρέρα(78′) η Κυρία που αγωνίστηκε από το 11′ με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σιβού.

Με αρκετά λάθη εκατέρωθεν κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΓΣΖ, χωρίς να αξιοποιούνται με το 0-0 να μην διαφοροποιείται. Στο 11’ ο Σιβού δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο τάκλιν με τον διαιτητή του αγώνα να δείχνει στον ποδοσφαιριστή τον δρόμο για τα αποδυτήρια…

Η ΑΕΚ κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 16’ με τον Τριτσκόφκι να εκμεταλλεύται την πάσα του Τέτε στην περιοχή ανοίγοντας το σκορ με πλασέ. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και πίεσαν την Ανόρθωση με σκοπό το δεύτερο γκολ.  Στο 28’ ο Αντρέ Άλβες απώλεσε σπάνια ευκαιρία από πολύ κοντινή απόσταση σημαδεύοντας το δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να σκοράρει ξανά πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Μουρίγιο. Στο 38’ μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Τέτε που τροφοδότησε τον Βάσκο αμυντικό που πλάσαρε και την μπάλα να περνά κάτω από τα χέρια του Κόπριβετς και στην συνέχεια στα δίκτυα της εστίας για το 2-0.

Η κόκκινη κάρτα και η αριθμητική ανισορροπία έγειρε την πλάστιγγα της υπεροχής υπέρ της ΑΕΚ που κατάφερε να ολοκληρώσει ιδανικά το πρώτο μέρος με σκόρερ τους Τριτσκόφσκι και Μουρίγιο. Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος έπεσε στα αρχικά στάδια με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται το σκορ. Οι Κιτρινοπράσινοι με σουτ από τον Μπόλιεβιτς στο 70’ έφτασε σε τρίτο γκολ που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη επιτυχία των Λαρνακέων. Η Ανόρθωση με σουτ από τον Καμπρέρα μείωσε σε 3-1 στο 78′.

Επίλογο με ένα σουτ-βολίδα έγραψε ο Χόρχε Λαρένα που διαμόρφωσε στο 87′ το τελικό 4-1.

Re-play:
6′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Γκονσάλβες δεν μπορεί να αξιοποιήσει το λάθος του Μοϊσόφ στην περιοχή
11′ Αποβάλλεται ο Σιβού με δεύτερη κίτρινη κάρτα
16′ ΓΚΟΛ 1-0 για την ΑΕΚ με τον Τριτσκόφσκι. Κάθετη πάσα στον Τέτε στην περιοχή που πασάρει στον Tριτσκόφσκι, με τον Σκοπιανό να σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή.
21′ Ο Κολούνγκα με κεφαλιά μετά από τροφοδότηση του Ράγιος δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στον Γκονσάλβες στην περιοχή, μαζεύει ο Μίνιο
27′ Kεφαλιά εκτός ισορροπίας από τον Άλβες μετά από σέντρα, άουτ
28′ Απίστευτη ευκαιρία από τον Άλβες που σουτάρει από ένα μέτρο απόσταση και σημαδεύει το δοκάρι!
37′ Σουτ από τον Τομάς με το αριστερό μέσα από την περιοχή, κόρνερ
38′ ΓΚΟΛ 2-0 για την ΑΕΚ με τον Μουρίγιο. Εκτέλεση κόρνερ, προσωρινή απομάκρυνση, με τον Τέτε να πασάρει στον Μουρίγιο που ζευγαρώνει τα γκολ της ΑΕΚ με πλασέ. Η μπάλα πέρασε κάτω από τα χέρια του Κόπριβετς και στην συνέχεια στα δίκτυα…
45′ Σουτ από τον Άλβες, στο σώμα του Βίκτορ και κόρνερ
Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δεύτερου μέρους
51′ Σουτ από τον Πελέ, άστοχο
53′ Ο Μίνιο βγαίνει προ του Ρέινα και μαζεύει
53′ Σουτ από τον Τέτε, άουτ
65′ Σουτ από τον Ακορά εκτός περιοχής, άουτ
66′ Σουτ με τον Άλβες από πλάγια θέση δεξιά, μαζεύει ο Κόπριβετς
69′ ΓΚΟΛ 3-0 για την ΑΕΚ με τον Μπόλιεβιτς. Ο Μαυροβούνιος μετά από πάσα του Τέτε και σουτ εκτός περιοχής κάνει το 3-0!
78′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Καμπρέρα που μειώνει σε 3-1 με σουτ εκτός περιοχής!

81′ Ευκαιρία με τον Ακοράν για την ΑΕΚ, απέναντι από τον Κόπριβετς πλασάρει άουτ
85′ Σουτ από τον Γκάμπριελ, άουτ
87′ ΓΚΟΛ 4-1 για την ΑΕ με σουτ-βολίδα εκτός περιοχής από τον Χόρχε Λαρένα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίκτυα!
Τέλος αγώνα

ΑΕΚ: Μίνιο, Μοϊσόφ, Μουρίγιο, Λαρένα, Γκαρίδο, Ορτίθ, Λαμπάν(Μπόλιεβιτς 46′),Τομάς, Τέτε(Χαραλαμπίδης 77′), Τρισκόφσκι(Aκοράν 31′), Άλβες
Ανόρθωση: Κόπριβετς, Βίκτορ, Καλντερόν, Γκιγιέρμε, Γκάμπριελ, Σιβού, Οικονομίδης, Ίσμα, Ράγιος(Ρέινα 46′), Πελέ, Κολούνγκα(Καμπρέρα 67′).
Κίτρινες: Λαμπάν, Τομάς / Σιβού(2), Πελέ, Γκιγιέρμε
Kόκκινες: Σιβού