Άρης – Ανόρθωση 1-2: Ολική ανατροπή για την «Κυρία»! (video)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Η Ανόρθωση πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κόντρα στον Άρη με 1-2, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 1-0 με γκολ του Αντωνίου. Στο 70′ ισοφάρισε με πέναλτι με τον Κολούνγκα και στο 72′ με τον Καμπρέρα πήρε κεφάλι στο σκορ.

Εικόνα του αγώνα:

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής στο Τσίρειο Στάδιο.

Α’ Ημίχρονο
Ο Άρης έκανε ιδανικό ξεκίνημα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 1-0 με τον Αντωνίου μόλις στο 5′ στης αναμέτρησης. Η Ανόρθωση αντέδρασε με τους Γκονζάλβες στο 15′ με σουτ έξω από την περιοχή, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ενώ, στη συνέχεια προσπάθησε με αντεπιθέσεις από τα άκρα να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Η άμυνα του Άρη λειτούργησε άψογα με τις δύο ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Β’ Ημίχρονο
Στο β’ μέρος του αγώνα η εικόνα της Ανόρθωσης ήταν σαφώς βελτιωμένη. Οι φιλοξενούμενοι αναζήτησαν το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης με τους Ράγιος και Καλούνγκα και Ζοάο Βίκτορ να χάνουν κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Αυτό ήρθε στο 70′ με τον Καλούνγκα να ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο Καλό. Στην αμέσως επόμενη επιθετική προσπάθεια, η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε το 1-2 και την ολική ανατροπή με τον Καμπρέρα. Ο Ισπανός επιθετικός στο ντεμπούτο του με κοντινή προβολή, τελείωσε το παιχνίδι.Η Ανόρθωση έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ με τον Ράγιος στο 82′.

Πούτσε: «Δεν ήταν εύκολο για μας»

Θεοδωρίδης: «Αν είχε δοθεί το πέναλτι…»

Νάνο: «Κάναμε δύο λάθη και χάσαμε»

Καλό: «Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήταν μαζί μας»

Re- Play:

2′ Σουτ από τον Καλό μετά από λάθος στην άμυνα του Άρη, άουτ

3′ Κεφαλιά από τον Παντίδο, μετά την εκτέλεση κόρνερ, άουτ

5′ ΓΚΟΛ 1-0! Μετά την εκτέλεση κόρνερ οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν όμως ο Αντωνίου έκλεψε την μπάλα και με μακρινό σουτ έκανε το 1-0!

15′ Σουτ από τον Ίσμα, άουτ! Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

33′ Αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για τον Άρη, κόρνερ από παρέμβαση του Αλμπέρτο.

45’+4′ Αποσοβεί το 2-0 ο Κόπριβετς στην τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου. Μόνος του αφέθηκε ο Μαραγκουδάκης που με γυριστό σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο της Κυρίας.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δεύτερου μέρους

51′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, ο Κολούνγκα βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Γκόαζ σώζει τον Άρη από την ισοφάριση.

63′ ο Ράγιος εκτελεί το κόρνερ, το μελέ στην μικρή περιοχή, το σουτ από τον Ζοάο Βίκτορ έξω!

67′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σε θέση βολής ο Καμπρέρα, κόρνερ για την Κυρία από παρέμβαση αμυντικών του Άρη.

70′ ΓΚΟΛ 1-1! Πέναλτι για την Ανόρθωση και κίτρινη κάρτα στον Ικάντε που ανέτρεψε τον Καλό. Ισοφαρίζει με τον Κολούνγκα η Ανόρθωση!

72′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Καμπρέρα δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με κοντινή προβολή, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Καλό. Δύο λεπτά, δύο γκολ και ανατροπή για την Ανόρθωση που κάνει το 1-2!