Ο Ντοναρούμα έπιασε πέναλτι στο 95′ κι έσωσε τη Μίλαν (video)
Ιταλία

Ο Κάρλος Μπάκα σημείωσε χατ τρικ, ωστόσο ένα χαμένο πέναλτι στο 95′ έκρινε τα πάντα στη νίκη της Μίλαν επί της Τορίνο.

Stoiximan.gr: Παίξε τώρα με 100% bonus μέχρι 100€ στην πρώτη κατάθεση.

Απίστευτο φινάλε και μία… αυτοκτονία που αποτράπηκε την ύστατη στιγμή περιελάμβανε η πρεμιέρα της Μίλαν στη φετινή σεζόν κόντρα στην Τορίνο. Τα τρία γκολ του Κάρλος Μπάκα δεν ήταν αρκετά για τους “ροσονέρι”, οι οποίοι χρειάστηκαν πέναλτι του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για να πάρουν τη νίκη 3-2 και να αποφύγουν την απώλεια τριών βαθμών, σε έναν αγώνα που είχαν διαφορά δύο γκολ στο 90′. Η εποχή Βιτσέντζο Μοντέλα και Κινέζων ιδιοκτητών άρχισε χωρίς μεταγραφές στη βασική ενδεκάδα για τους γηπεδούχους. Η μεταστροφή του Μπάκα και η απόφαση για παραμονή στην ομάδα, όμως, αποδείχθηκε… μεταγραφή, αφού ο Κολομβιανός επιθετικός ήταν εξαιρετικός και συνάμα αποτελεσματικός όπως και στην πρώτη σεζόν του στη Serie A.

All Goals – AC Milan 3-2 Torino – 21-08-2016 από Euro-1

Στο 38ο λεπτό άνοιξε λογαριασμό για φέτος, με τον Αντρέα Μπελότι να κάνει το ίδιο με την έναρξη του 2ου μέρους. Στο 50′ ο Μπάκα ξαναχτύπησε με το 21ο τέρμα του σε 39 συμμετοχές, σε έναν αγώνα όπου οι άμυνες των δύο ομάδων έδιναν διαγωνισμό… ανικανότητας. Στο 62ο λεπτό, η Μίλαν κέρδισε πέναλτι, ο Μπάκα εκτέλεσε εύστοχα και το 3-1 έδειχνε να “κλειδώνει” τη νίκη. Το “αγκάθι” στα μετόπισθεν, όμως, παρέμεινε και μετά από κάποιες ευκαιρίες, η “γκρανάτα” μείωσε στο 91′ με τον Ντανιέλε Μπαζέλι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γκαμπριέλ Παλέτα ανέτρεψε τον Μπελότι, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, αλλά ο επιθετικός της Τορίνο ηττήθηκε από τον Ντοναρούμα και ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς απέτυχε να πάρει εκδίκηση για την περσινή απόλυσή του από τη Μίλαν.

Μίλαν (4-3-3): Ντοναρούμα, Αμπάτε, Παλέτα, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Κούτσκα, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα (73′ Μπερτολάτσι, 78′ Πόλι), Σούσο, Μπάκα (87′ Αντριάνο), Νιάνγκ

Τορίνο (4-3-3): Παντέλι, Ντε Σιλβέστρι, Ροσετίνι, Μορέτι, Μολινάρο, Ακουά, Βίβες (58′ Λόπες), Όμπι (69′ Μπαζέλι), Μαρτίνες, Μπελότι, Λιάγιτς (28′ Μπογέ)