ΑΕΚ-Ομόνοια 1-3: Αντίο ΓΣΖ με ήττα… (video)
Α' Κατηγορία

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Με σκόρερ τους Ρουσιά, Χριστοφή και Ασίς η Ομόνοια νίκησε 3-1 την ΑΕΚ στο “αντίο ” της σκαλιώτικης ομάδας στο ΓΣΖ. Μείωσαν οι Κιτρινοπράσινοι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Άλβες.

Stoiximan.gr: Παίξε τώρα με 100€ bonus.

Με πολλές αλλαγές παρέταξε την ΑΕΚ ο Δημήτρης Δημητρίου στον αγωνιστικό χώρο καθώς μόνο οι Χαραλάμπους και Άλβες θεωρούνται εντεκαδάτοι, ενώ ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς τοποθέτησε τον Μπρανέσκου κάτω από την εστία και τον Φλορέσκου στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Όρσουλιτς.

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και στο 17′ κατάφερε να πάρει προβάδισμα όταν ο Κιρμ γύρισε την μπάλα στην περιοχή με τον Ρουσιά να πλασάρει για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και ήταν η ομάδα που… πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Το Τριφύλλι με δημιουργό τον Ράμος και δράστη τον Χριστοφή έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 38′. Ο Πορτογάλος πέρασε από δεξιά τον Χαραλάμπους και έκανε τη σέντρα, με τον Χριστοφή να αξιοποιεί την προσπάθεια του συμπάικτη του σημειώνοντας με κεφαλιά το 0-2.

Η ΑΕΚ μπήκε με περισσότερη διάθεση στο δεύτερη ημίχρονο και στο 58′ μετά από ανατροπή του Όρσουλιτς στον Εγγλέζου εντός περιοχής, κέρδισε πέναλτι. Ο Αντρέ Άλβες ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε μειώνοντας σε 2-0, σημειώνοντας ταυτόχρονα το 18ο προσωπικό γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο 82′ ο Νούνο Ασίς διαμόρφωσε με ατομική ενέργεια και… καράμπολα το τελικό 1-3.

Re-Play
6′ Σουτ του Κιρμ εντός περιοχής μετά από γύρισμα του Χριστοφή, αποκρούει ο Σαϊθάρ.
15’ Δυνατό σουτ του Ράμος εκτός περιοχής, άουτ
17’ ΓΚΟΛ 0-1  Ο Κιρμ γύρισε στον Ρουσιά στην περιοχή και ο τελευταίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
26’ Ο Κιρμ γύρισε στον Ρουσιά, από θέση βολής σουτάρει, με τον Σαϊθάρ να εξουδετερώνει εντυπωσιακά!
29’ Δυνατό σουτ από τον Μυτίδη, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Μπρανέσκου.
38’ Ο Ράμος ντριμπλάρει τον Χαραλάμπους από δεξιά, σεντράρει, από τον Χριστοφή για το 0-2.
Τέλος ημιχρόνου ημιχρόνου
Έναρξη δεύτερου μέρους
54′ Σουτ από τον Μπεμπέ, η μπάλα στο σώμα του Μοϊσόφ.
58′ Πέναλτι με την ΑΕΚ. Ο Όρσουλιτς γκρέμισε τον Εγγλέζου στην περιοχή
60′ ΓΚΟΛ 1-2 Ο Άλβες ευστοχεί και μειώνει σε 1-2
70′ Ο Μπρανέσκου βγαίνει και προλαβαίνει προτού τον ντριμπλάρει ο Άλβες
82′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Νούνος Ασίς με ατομική ενέργεια διαμορφώνει το 1-3
Τέλος αγώνα

ΑΕΚ: Σαϊθάρ, Χαραλάμπους, Κυπριανού (78′ Μαρτσίνιακ), Νίνου, Μοϊσόφ, Λαμπάν, Ρόσα (75′ Μούσιτς), Εγγλέζου, Χατζηγιαννακού (84′ Κούρτης), Μυτίδης, Άλβες.
Ομόνοια: Μπρανέσκου, Χάφεζ, Ράμος, Φλορέσκου, Όρσουλιτς, Φυλακτού, Οικονομίδης, Μπεμπέ (62′ Ασίς), Χριστοφή, Κιρμ (78′ Σκέμπρι), Ρουσιάς (71′ Σέρινταν).
Κίτρινες: Χατζηγιαννακού, Λαμπάν (4η)