Serie A: Σώθηκε στις καθυστερήσεις η Μίλαν, γιόρτασε με Κάρπι η Γιουβέντους
Ιταλία

Κανένα πρόβλημα για την πρωταθλήτρια Γιουβέντους η οποία νίκησε εύκολα με 2-0 και την Κάρπι με γκολ των Ερνάνες και Τζάτζα.

Stoiximan.gr: Παίξε τώρα με 100€ bonus.

Η Γιουβέντους γιόρτασε τον 32ο(+2) τίτλο που εξασφάλισε την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά μετά από τον αγώνα της (χάρη στην απώλεια της Νάπολι με τη Ρόμα), επικρατώντας 2-0 της Κάρπι στο Τορίνο. Οι “μπιανκονέρι” παρατάχθηκαν με αρκετούς βασικούς, παρότι όλα είχαν τελειώσει βαθμολογικά, αφού υπάρχει μπροστά ο τελικός του Coppa Italia και ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επιθυμεί τους παίκτες του στο μέγιστο βαθμό ετοιμότητας. Η αλήθεια είναι ότι στα πρώτα λεπτά, το μυαλό δεν φάνηκε να είναι στον αγώνα, αφού δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν με ουσία.

Η Κάρπι πραγματοποίησε ορισμένες τελικές, οι “μπιανκονέρι” επίσης, ο Μάριο Μάντζουκιτς “κιτρινίστηκε” για διαμαρτυρία και τελικά τη λύση έδωσε ο Ερνάνες, με το πρώτο του γκολ για τη “γηραιά κυρία” στο 42′. Στο 2ο ημίχρονο, το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο, με τις αλλαγές να αποτρέπουν τη δημιουργία τέμπο για οποιαδήποτε ομάδα. Ο Σιμόνε Τζάτζα που είχε περάσει στην ανάπαυλα διπλασίασε τα τέρματα της Γιουβέντους στο 80′ και έδωσε το σύνθημα για το πάρτι στις εξέδρες.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Εβρά, Κουαδράδο (74′ Λίχτσταϊνερ), Πογκμπά, Ερνάνες, Ασαμόα (85′ Στουράρο), Σάντρο, Μάντζουκιτς, Μοράτα (46′ Τζάτζα)

Κάρπι (3-5-1-1): Μπέλετς, Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Σουαγκέρ, Σαμπέλι, Κρίμι (74′ Πορκάρι), Κοφί, Μαρτίνιο (66′ Λαζάνια), Γκαλιόλο, Βέρντι (85′ Ντε Γκουζμάν), Μπακογκού