Ο νόμος των γηπεδούχων (videos)!
Α' Κατηγορία

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το… νόμο τους στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ του β’ γκρουπ. Η ΑΕΛ κέρδισε εύκολα τον Εθνικό Άχνας με 5-2, ο Ερμής ανέτρεψε το σκορ επί του Άρη, κερδίζοντας με 3-1, ενώ η Πάφος πήρε σημαντική νίκη επί της Δόξας με 2-0!

ΑΕΛ-ΕΘΝΙΚΟΣ 5-2:

ΕΡΜΗΣ-ΑΡΗΣ 3-1:

ΠΑΦΟΣ-ΑΡΗΣ 2-0:

Δείτε τις συνθέσεις και τις καλύτερες φάσεις/γκολ από τα τρία παιχνίδια:

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ
ΑΕΛ: Σκόβρον, Ρομπέρ, Σιέλης, Κουταντέρ, Αιρόσα, Πίεχ, Μέσκα (60′ Σαρδινέρο), Αντράντε, Σοάρες, Αγκάνοβιτς (69′ Στεπάνοβιτς), Οχένε.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ:  Μπογκατίνοφ, Έβερτον, Ιάκομπ, Αράμπαλ, Κότο Παγιές, Πουτζιουρής (41′ Πιντσέλι), Ντε Βρίισε (46′ Γκριγκαλασβίλι), Πράγκερ, Ατάντα, Κυριάκου, Μπαραμπάτζε (48′ Ντε Πάουλα).

ΕΡΜΗΣ-ΑΡΗΣ
ΕΡΜΗΣ: Παναγόπουλος, Μουλαζίμης, Πίνα, Βασιλόγιαννης, Σίργκι, Γουίκς, Κεϊτά, Χριστοφή, Λατόρε, Γκονζάλες, Ντίξον.
ΑΡΗΣ: Νουρεντινόσκι, Κύπρου, Μποργκ, Θεοφίλου, Μαραγκουδάκης, Πρεντέσκου (46΄ Παχίπης), Αουρέλιο, Χριστοφόρου, Οζίας, Κυριάκου (46΄ Γκούμπερατς), Ράνος.

ΠΑΦΟΣ-ΔΟΞΑ
ΠΑΦΟΣ: Κοδίνα, Αλαμπί, Νταμάχου, Γκόμες, Άλμπα (84′ Αγιβί), Ματούκου, Μάατσι (88′ Αντιόλο), Ιωάννου, Οκόγιε (67′ Δημοσθένους), Γκργκετς, Ντε Μέλο.
ΔΟΞΑ: Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο (66′ Ενινφούλ), Δημητρίου (61′ Περέιρα), Λόπες, Καρλίτος (66′ Εντζό), Εντμάρ, Λεόν, Λεονάρντο, Φοφανά, Λεάντρο, Αγκουινάλντο.

Re-Play

ΑΕΛ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 5-2

9′ Μπαλιά του Ρομπέρ, δεν προλαβαίνει ο Πίεχ να κάνει το πλασέ, σε κενό τέρμα ουσιαστικά. Αλλά δεν μετρά η φάση, υπάρχει οφσάιντ.
16′ 1-0 με τον Πίεχ! Παράλληλη μπαλιά από τον Οχένε, ο Πίεχ αποφεύγει με προσποίηση τον τερματοφύλακα του Εθνικού και δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΛ.

22′ Φάουλ του Έβερτον, διώχνει σε κόρνερ ο Σκόβρον.

36′ 2-0 Με αυτογκόλ του Ατάντα μετά από σέντρα του Αϊρόσα, η ΑΕΛ παίρνει σημαντικό προβάδισμα.

50′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Μόλις άουτ η κοντινή κεφαλιά του Γκριγκαλασβίλι.

54′ 3-0 η ΑΕΛ με σουτ του Αγκάνοβιτς μέσα από την περιοχή! Ο Πίεχ κάνει το πρώτο σουτ, αποκρούει ο Μπογκατίνοφ, ο οποίος όμως δεν μπορεί να αντιδράσει και στο δεύτερο σουτ του Αγκάνοβιτς.

74′ 3-1 Ο Ντε Πάουλα μειώνει για τον Εθνικό με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Πιντσέλι!

76′ 4-1 η ΑΕΛ με κεφαλιά του Σαρδινέρο να φτάνει τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα.  Από φάουλ του Κουταντέρ η κεφαλιά του Σαρδινέρο.

85′ 4-2: Μειώνει εκ νέου ο Εθνικός με μακρινό σουτ του Πιντσέλι.

87′ 5-2: Μόνος ο Πίεχ, περνά και τον Μπογκατίνοφ και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

ΕΡΜΗΣ-ΑΡΗΣ 3-1

21′ Μακρινό σουτ του Μαραγκουδάκη, αποκρούει ο Παναγόπουλος.

26′ 0-1: Ο Μαραγουδάκης γυρίζει στον Πρεντέσκου που σουτάρει από κοντά και στέλνει τη μπάλα στο πλεκτό!

38′ Ο Κειτά δίνει πάσα στον Ντίξον, κάνει το σουτ, κόρνερ από τον Νουρεντινόφσκι.
39′ Δοκάρι για τον Ερμή με τον Γουίκς! Μετά από μπαλιά του Βασιλόγιαννη, κεφαλιά του Γουίκς εξ’ επαφής, στο δοκάρι!

43′ Ανάποδο ψαλιδί από τον Ντίξον, άουτ.

45′ 1-1: Με μακρινό σουτ του Βασιλόγιαννη ο Ερμής ισοφαρίζει με τη λήξη του ημιχρόνου!

52′ Πέναλτι για τον Ερμή. Σε προσπάθεια του Βασιλόγιαννη δίνεται πέναλτι για χέρι του Θεοφίλου.
53′ 2-1 ο Ερμής με πέναλτι του Κεϊτά.

59′ Λάθος του Παναγόπουλου και μπέρδεμα στην άμυνα του Ερμή, ο Θεόδοσης Κύπρου προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί, κάνει το γυριστό σουτ από δύσκολη θέση, η μπάλα φεύγει εκτός.

74′ 3-1: Ο Γκονσάλες πετυχαίνει το τρίτο γκολ του Ερμή που πλέον είναι πολύ κοντά στη νίκη!

ΠΑΦΟΣ-ΔΟΞΑ 2-0
1′ Καλή ευκαιρία για τη Δόξα με τον Καρλίτος, αποκρούει σε κόρνερ ο Κοντίνα.
15′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Σέντρα του Άλμπα, ο Ίμπσον Ντε Μέλο σουτάρει μέσα από την περιοχή, κόρνερ από τον Χατζηφραγκίσκου.
17′ Αποκρούει ο Χατζηφραγκίσκου την κεφαλιά του Οκόγιε.

27′ Καλό σουτ εκτός περιοχής από τον Μάατσι, πάνω από το δοκάρι.

33′ 1-0 η Πάφος με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Άλμπα!

55′ Δυνατό σουτ, εκτός περιοχής από τον Άλμπα, μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι.

71′ Πέναλτι για την Πάφο. Ο Ενινφούλ ανατρέπει τον Μάατσι. Ο ρεφ πάντως έδειξε κίτρινη στον Χατζηφραγκίσκου, ενώ έπρεπε να την πάρει ο Ενινφούλ. Θα μπορούσε να είναι και κόκκινη…
72′ Αποκρούει ο Χαζτηφραγκίσκου το πέναλτι του Μάατσι!

73′ Επιμένει η Πάφος, διώχνει ο Φοφανά το σουτ του Ντε Μέλο!
81′ 2-0 η Πάφος με τον Μάατσι με κοντινό πλασέ μετά την προσωρινή απόκρουση του Χατζηφραγκίσκου στο σουτ του Δημοσθένους!