Ανόρθωση-Απόλλωνας 3-1 (pics&vid)
ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Η Ανόρθωση κέρδισε τον Απόλλωνα με 3-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και μετά την ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ, του ελαχιστοποίησε τις ελπίδες για κατάκτηση του τίτλου, αφού η διαφορά από την κορυφή είναι πλέον στο +3 με μια αγωνιστική να απομένει. Μάλιστα, μετά τον βαθμό που πήρε η ΑΕΚ από τον ΑΠΟΕΛ «έπιασε» τον Απόλλωνα και τον έριξε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε περισσότερο για το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, και είχε κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως σε γενικές γραμμές δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος για την εστία του Καμίνσκι.

Ο Βέλγος τερματοφύλακας της Ανόρθωσης ήταν αρκετά θετικός κάτω από τα δοκάρια της Ανόρθωσης, και σταμάτησε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα, όπως την εκτέλεση φάουλ από τον Σανγκόι στο 3’ και το σουτ του Παπουλή στο 17’.

Η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 33’ όταν το σουτ του Τζέισον Δημητρίου, έξω από τη μεγάλη περιοχή, προσέκρουσε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπρούνο Βάλε.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε με γκολ το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 52’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Ο Νούχου έβγαλε μακρινή μπαλιά, ο Μερκής έκανε κακή εκτίμηση, η μπάλα κατέληξε στον Γκονσάλβες που δυνατό σουτ νίκησε τον Μπρούνο Βάλε.

Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και αύξησαν την πίεση προς την εστία της Ανόρθωσης. Στο 68’ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης με τον Χρίστο Γουίλερ, ο οποίος με εξαιρετική ενέργεια και πανέμορφο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τον Κάανεν πέρασε στο γήπεδο τον Γκιέ, που είχε ένα καλό σουτ στο 81’ όμως απέκρουσε ο Καίμνσκι. Το γκολ της νίκης ήρθε για την Ανόρθωση στο 84’ σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα, όταν ο Εντέ έκανε πρώτος το σουτ, ο Βάλε απέκρουσε, αλλά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά, έφτασε στον Μάκο που επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή και σκόραρε.

Ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, ενώ η Ανόρθωση έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Ανδρέα Μακρή στις καθυστερήσεις, φτάνοντας τα 13 στον πίνακα των σκόρερ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Αντρέ Πάους): Καμίνσκι, Δημητρίου, Αντιτς, Οικονόμου, Νούχου, Μακρής, Μαϊσουράτζε, Μάκος, Εντέ, Ανδρέου (67’ Κωνσταντίνου), Γκονσάλβες.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Τον Κάανεν): Βάλε, Ν. Λόπες, Μερκής, Γουίλερ, Παπουλής, Μ. Στυλιανού (40’ Ουόν), Αμντανί, Στογιάνοβιτς (40’ Κυριάκου), Ρόσα, Γκουγιόν (80’ Γκιέ Γκιέ), Σανγκόι.