Κυπελλούχος U21 η Ομόνοια! (pics)

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Η Ομόνοια κέρδισε με 1-3 στο Μακάρειο Στάδιο τον ΑΠΟΕΛ για το Κύπελλο Νέων U-21 Α’, Β’, Γ’ Κατηγορίας και στέφθηκε κυπελλούχος.

Φωτορεπορτάζ:

Για τους «πράσινους» που ήταν ανώτεροι στο παιχνίδι, ο Χαντζάρας σκόρερ δύο γκολ και άλλο ένα ο Απόλλωνας Βασιλείου. Μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Ηλιόπουλος για το ΑΠΟΕΛ.

Εικόνα του αγώνα

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά και έκανε ονειρικό ξεκίνημα αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Χαντζάρας μετά από πάσα του Κατσαντώνη άνοιξε το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, είχε καλές στιγμές με τους Παπακωνσταντίνου και Ευρυπίδου αλλά σταδιακά οι «πράσινοι» ισορρόπησαν και στο 42ο λεπτό έφθασαν σε δεύτερο γκολ με σκόρε τον Απόλλωνα Βασιλείου και δημιουργό τον Χρίστο Χαραλάμπους.

Ο τελικός απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον στις αρχές του δευτέρου μέρους όταν ο Ηλιόπουλος έπειτα από κόρνερ του Αρτεμίου, μείωσε με κεφαλιά στο 53ο λεπτό. Οι «πράσινοι» δεν επηρεάστηκαν από το γκολ που δέχθηκαν, στο 67΄ έφθασαν σε τρίτο γκολ και πάλι με τον Χαντζιάρα και ουσιαστικά «σφράγισαν» τη νίκη. Παρά τις προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ, το κύπελλο πήγε στην Ομόνοια.

LIVE:

A' HMIΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

5΄ ΓΚΟΛ! 0-1! Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια με πλασέ του Χαντζάρα.

16΄ Κίτρινη κάρτα στον Χρυσοστόμου.

19΄ Γύρισμα του Ευρυπίδου, διώχνει ο Χρυσοστόμου.

26΄ Εκτέλεση κόρνερ από τον Φιακά, δύσκολα αποκρούει ο Παρασκευά.

36΄ Σουτ του Χαπέσιη, έξω η μπάλα.

42΄ ΓΚΟΛ! 0-2! Διπλασιάζει τα γκολ της η Ομόνοια με σουτ του Απόλλωνα Βασιλείου.

Τέλος Α' Ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

47΄ Σουτ από τον Φιακά, λίγο έξω.

53΄ ΓΚΟΛ! 1-2! Μειώνει το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Ηλιόπουλου.

59΄ Σουτ του Χαντζάρα, μαζεύει ο Παρασκευά.

68΄ ΓΚΟΛ! 1-3! Η Ομόνοια παίρνει και πάλι προβάδισμα δύο γκολ με σκόρερ τον Χαντζάρα.

71΄ Καλή ευκαιρία για τον Βασιλείου να δώσει μεγαλύτερο προβάδισμα στην Ομόνοια.

72΄ Αναστασίου στη θέση του Ανδρέου.

73΄ Ο Φιάκας από κοντινή θέση είναι άστοχος.

Τέλος του αγώνα.

Συνθέσεις

ΑΠΟΕΛ: Παρασκευά, Σκώττης, Άδωνη, Ηλιόπουλος, Στυλιανίδης, Ανδρέου, Χαπέσιης, Χαραλάμπους, Ευριπίδου, Γκρούμπατς, Παπακωνσταντίνου.

Ομόνοια: Χριστοδούλου, Βασιλείου, Φραγκέσκου, Χαντζάρας, Χρυσοστόμου, Πιτταράς, Χαραλάμπους, Φιακάς, Κατσαντώνης, Κρίστιτς, Ζαγκουλος.

Πως έφτασαν στον τελικό

Το ΑΠΟΕΛ για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε την Αγία Νάπα με 8-1 και 3-0, τον Εθνικό Άχνας με 3-0 και στην ημιτελική φάση τον Ολυμπιακό με 2-1.

Η Ομόνοια απέκλεισε τον Χαλκάνορα με 4-0 και 1-0, την Ανόρθωση με 1-0 και στην ημιτελική φάση την ΑΕΚ με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι μετά το ισόπαλο 3-3.

*Ο φετινός θα είναι ο τρίτος τελικός της διοργάνωσης. Στον πρώτο τελικό ο Απόλλωνας νίκησε το ΘΟΪ Λακατάμιας με 3-1 και στον περσινό τελικό το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-0 της Ανόρθωσης.