Νίκη με άγχος πριν από τη Σίτι για Μονακό

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Η Μονακό άργησε να πάρει μπροστά και στο τέλος ανησύχησε μέχρι να φτάσει στη νίκη με 2-1 επί της Μπορντό στο "Λουί Ντε", πριν υποδεχθεί τη Μάντσεστερ Σίτι στη ρεβάνς της φάσης των 16 του Champions League.

ΗΜονακό ήθελε να κάνει μία καλή πρόβα τζενεράλε ενόψει του πιο κρίσιμου αγώνα της σεζόν μέχρι στιγμής, τη ρεβάνς της φάσης των 16 στο Champions League με αντίπαλο τη Μάντσεστερ Σίτι, ωστόσο η Μπορντό προέβαλε σθεναρή αντίσταση μέχρι να "λυγίσει" με 2-1 στο Πριγκιπάτο.

Οι "γιρονδίνοι" περιόρισαν όσο μπορούσαν τα επιθετικά "όπλα" του Λεονάρντο Ζαρντίμ, εμπόδισαν την ανάπτυξη από τα πόδια των Ζοάο Μοουτίνιο και Μπερνάρντο Σίλβα και κράτησαν "άσφαιρη" την πιο παραγωγική ομάδα του κόσμου για 74 λεπτά.

Ο πιο "καυτός" 18χρονος επιθετικός που κυκλοφορεί, όμως, ο Κιλιάν Μπαπέ Λοτέν, αξιοποίησε την πάσα του Ρανταμέλ Φαλκάο (που είχε περάσει αλλαγή) σε αυτό το λεπτό και έφτασε τα 10 γκολ στα τελευταία 10 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Λίγο αργότερα, ένα εκπληκτικό σουτ του Μοουτίινιο κατέληξε στο "γάμα" της εστίας του Σεντρίκ Καρασό, με τους Μονεγάσκους να φτάνουν τα 84 γκολ στο πρωτάθλημα. Μοναδικό "μελανό" σημείο, τα λάθη των Ζέμερσον και Ντάνιελ Σούμπασιτς που έφεραν τη μείωση από τον Ντιέγκο Ρολάν στο τέλος.

Οι συνθέσεις

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Σίλβα (82' Μπακαγιοκό), Μοουτίνιο, Φαμπίνιο, Λεμάρ (65' Φαλκάο), Ζερμέν (76' Ντιράρ), Μπαπέ Λοτέν

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Γκάγιτς, Λέβτσουκ, Παλουά, Κοντέντο, Πλάσιλ, Σανκαρέ, Βάντα (76' Μενέζ), Μάλκομ (76' Ουνάς), Λαμπόρντ (76' Λαμπόρντ), Καμανό

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Νις - Καέν 2-2 (71' Μπαλοτέλι, 77' Δώνης / 36' Σάντινι, 50' Καραμό)

Μαρσέιγ - Ανζέρ 3-0 (9', 77' Τοβέν, 20' Καμπελά)

Σάββατο

Μονακό - Μπορντό 2-1 (68' Μπαπέ Λοτέν, 74' Μοουτίνιο / 84' Ρολάν)

**-2 βαθμοί για τη Μετς

***οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

****ο 4ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του Coupe de France και του Coupe de la Ligue)

*****υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (19ος και 20ός), ο 18ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της Ligue 2

******στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά το fair-play