ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 2-0: Στο +7... άνετα και απλά (vid&pics)

Embed video:

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Δύο γκολ, δύο δοκάρια και +7. Ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 2-0 (45+4' πέν. Σωτηρίου, 48' Κάνιας) και αποσπάστηκε 7 βαθμούς από τον δεύτερο Απόλλωνα, αποκτώντας σαφές προβάδισμα για το πέμπτο σερί πρωτάθλημά του. Δεν απείλησε η ομάδα της Λεμεσού που βρίσκεται στην συμπλήρωσε έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη και βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Τόμας Κρίστιανσεν επέλεξε σχήμα με έναν επιθετικό και τον Μπερτόλιο, όπως αναμενόταν , τη στιγμή που ο Διονύσης Διονυσίου προτίμησε ενισχυμένο κέντρο, αφήνοντας στον πάγκο τον Πίτι.

Το παιχνίδι ήταν αργό στο ξεκίνημα, αλλά σταδιακά ο ΑΠΟΕΛ άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, αναζητώντας το γκολ. Είχε δύο δοκάρια με τον Μερκή (13’) και τον Αλωνεύτη (45’), είχε καλές ευκαιρίες με τον Σωτηρίου (10’,  32’), τον Λάγο (23’), τον Μοράις (38’), αλλά και ανεκμετάλλευτη κίνηση του Ιωάννου (28’).

Ο Ρόμο ήταν σε μεγάλη βραδιά και κρατούσε το μηδέν για την ΑΕΛ, η οποία όμως δεν απειλούσε επιθετικά και ήταν ακίνδυνη στην αντίπαλη εστία, επιτρέποντας στον ΑΠΟΕΛ να ανεβαίνει ολοένα και περισσότερο και να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο.

Στο 41’ ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Αλωνεύτη από τον Σάσι, αλλά ο διαιτητής δεν είδε παράβαση. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το χέρι του Κυριάκου μετατράπηκε σε πέναλτι, με τον Πιέρο Σωτηρίου να δίνει προβάδισμα στον  ΑΠΟΕΛ από τα 11 βήματα στο 45+4’.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να "σκοτώσει" το ματς και στο 48' ο Ρότζερ Κάνιας διαμόρφωσε το 2-0 με σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Μιλάνοφ.

Το 2-0 ανάγκασε τον Διονύση Διονυσίου να κάνει πιο επιθετική την ΑΕΛ με τον Πίτι αντί του Κυριάκου στο 51', ενώ πριν το 70' μπήκε στο παιχνίδι και ο Γεωργιάδης. Ωστόσο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον ΑΠΟΕΛ να κυριαρχεί και να δημιουργεί κι άλλες ευκαιρίες για τρίτο γκολ, με κυριότερο εκφραστή τον Αλωνεύτη (53', 64').

Η ΑΕΛ δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι στο 69' με μακρινό σουτ του Μέσκα σε αντεπίθεση. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο. Αντίθετα αυτός που βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ ήταν ο ΑΠΟΕΛ με τον Σωτηρίου να προσπαθεί να κρεμάσει από μακριά τον Ρόμο χωρίς επιτυχία (87').

Re-Play

Σέντρα.

10' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ με τον Σωτηρίου, διώχνει σε κόρνερ ο Ρόμο.

Στο έδαφος ο Ρόμο από τη φάση αυτή, υπάρχει διακοπή.

Συνέχεια μετά από δίλεπτη διακοπή.

13' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μερκή με σουτ από πλάγια θέση μετά από φάση διαρκείας και κεφαλιά-πάσα του Σωτηρίου, μετά το κόρνερ.

23' Συνδυασμός Σωτηρίου-Λάγο, άστοχο το σουτ στην κίνηση του Ισπανού.

27' Οφσάιντ ο Γιαννιώτας από κοντινή ασίστ του Σωτηρίου, στο τετ-α-τετ απέκρουσε ο Ρόμο, αλλά η φάση είναι ως μη γενόμενη.

28' Όμορφη ατομική ενέργεια του Ιωάννου, δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή ο Σωτηρίου.

32' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Σωτηρίου μετά από μπαλιά του Αλωνεύτη, πλασάρει από κοντά, διώχνει ο Ρόμο με τα πόδια.

38' Νέα μεγάλη επέμβαση του Ρόμο σε κόρνερ. Σέντρα του Γιαννιώτα, σουτ του Μοράις, διώχνει ο Ρόμο με διπλή προσπάθεια.

41' Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Σάσι στον Αλωνεύτη.

45' Δεύτερο δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Αλωνεύτη, σε σουτ μέσα από την περιοχή!

3 λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+2' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ σε χέρι του Κυριάκου.

45+4' ΓΚΟΛ! 1-0. Ευστοχεί στο πέναλτι ο Σωτηρίου.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ. 1-0.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

48' ΓΚΟΛ! 2-0 ο ΑΠΟΕΛ με σουτ στην κίνηση από τον Κάνιας μετά από σέντρα του Μιλάνοφ.

53' Πλασέ του Αλωνεύτη διώχνει σε κόρνερ ο Ρόμο.

61' Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ σε πτώση του Λάγο στην περιοχή.

64' Επικίνδυνη σέντρα του Γιαννιώτα, σουτ στην κίνηση από τον Αλωνεύτη, αλλά άστοχο.

69' Σουτ του Μέσκα εκτός περιοχής, πάνω από το δοκάρι. Πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία για την ΑΕΛ.

84' Αδύναμη κεφαλιά του Σάσι στα χέρια του Βάτερμαν.

87' Πήγε να κρεμάσει τον Ρόμο που ήταν εκτός εστίας και να πετύχει ένα πανόμορφο γκολ από τα 25 μέτρα ο Σωτηρίου, σε αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ, αλλά η μπάλα βγήκε μόλις άουτ.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Γιαννιώτας (75' Βάντερ), Αλωνεύτης (85' Εμπεσίλιο), Μπερτόλιο, Σωτηρίου.

Στον πάγκο: Πάρντο, Χριστοφόρου, Αρτυματάς, Εμπεσίλιο, Ντε Καμάργκο, Αλεξάνδρου, Μπαράλ (66' Μπερτόλιο), Παπαφώτης, Βάντερ, Γιαμπερέ.

ΑΕΛ: Ρομό, Αϊρόσα, Μιτρέα, Α. Κυριάκου (51' Πίτι), Φορτούνα, Σοάρες (75' Ηλία), Λαφράνς, Νικολάου, Σάσι, Μέσκα, Αρουαμπαρένα (66' Γεωργιάδης).

Στον πάγκο: Κίττος, Γεωργίου, Σαβανέ, Μαύρου, Βασιλείου, Ηλία, Χ. Κυριάκου, Παντελή, Πίτι, Γεωργιάδης, Εϊθμέντι Μπλάνκο.

Στάδιο: Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ιωάννου Αθηνόδωρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος