Πάλι πρωταγωνιστής ο Λιβάι, νέα τριάρα η ΑΕΚ, νέο θύμα στην OPAP Arena ο Λεβαδειακός! Στο -1, με ματς λιγότερο, και… επόμενος σταθμός «Τούμπα» για την Ένωση.

Συνήθως δεν είναι θέμα το αν. Είναι το πότε. Συνήθως δεν είναι καν θέμα το ποιος. Είναι το ποιος άλλος. Υπό αυτό το πρίσμα, ο Λεβαδειακός πήρε άριστα. Καθυστέρησε το πότε, καθυστέρησε όσο μπορούσε το ποιος άλλος και δεν πήγε στη Νέα Φιλαδέλφεια για αθλητικό τουρισμό. Η ομάδα της Βοιωτίας πήγε να διεκδικήσει τις πιθανότητές της στο ματς, κάτι καθόλου εύκολο και αυτονόητο με το ρεύμα που έχει η Ένωση αυτή την εποχή, σε αυτό το γήπεδο, και μόλις μερικές μέρες μετά τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού για το κύπελλο. Μόνο που ο ενθουσιασμός δεν ήταν ο ίδιος το απόγευμα της Δευτέρας και μάλλον λογικά. Το πάθος δεν ήταν στο κόκκινο και μάλλον λογικά. Εκείνο που για τον Ματίας Αλμέιδα και την ΑΕΚ δεν ήταν και τόσο λογικό ήταν να συμπληρώσουν τριάντα λεπτά αγώνα χωρίς καθαρή ευκαιρία απέναντι στη χειρότερη εκτός έδρας ομάδα του πρωταθλήματος

Η φάση του έβδομου λεπτού, στην οποία η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι, ένα σουτ του Λάζαρου Ρότα που κόντραρε και έφυγε κόρνερ, μια ανεπιτυχή προσπάθεια του Πινέδα να βρεθεί σε θέση βολής, και λοιπές λεπτομέρειες συνέθεταν την μάλλον ανιαρή εικόνα, μέχρι να έρθει η στιγμή του πότε και όχι του ποιος άλλος. Γιατί συνήθως ξεκινάμε από εκείνον! Λιβάι Γκαρσία, λοιπόν, ως συνήθως. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ αυτή τη φορά, από στημένο που κέρδισε ο ίδιος και στο 37ο λεπτό και η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ και το δρόμο για την 13η νίκη της στην «Αγία Σοφία». Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν αρκετά περισσότερο από το μέσο όρο, κράτησαν το μηδέν για 37 λεπτά, κάτι που μόλις τρεις ομάδες είχαν καταφέρει τη φετινή σεζόν.

Αφού, όμως, έγινε το 1-0 δύσκολα δε θα ερχόταν και η συνέχεια. Εκεί εστιάζει το «ποιος άλλος», αφού ο Λιβάι Γκαρσία είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος και μακράν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ τη φετινή σεζόν. Έστω κι αν στην προκειμένη περίπτωση χρειάστηκε και λίγη βοήθεια από τον Βινίσιους. Στην δεύτερη περίπτωση – για να απαντήσουμε και στη δεύτερη ερώτηση – πήρε βοήθεια από τον Νορντίν Άμραμπατ. Ο Μαροκινός εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε και πάλι ο Λιβάι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και άκοπα η ΑΕΚ βρέθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων. Πριν έρθει το 2-0 είχε και ο Λεβαδειακός τη στιγμή του, ωστόσο ο Γιώργος Βρακάς κάπου μπερδεύτηκε, κάπου θόλωσε, κάπου σκέφτηκε ότι θα ήταν μια καλή ιδέα να πέσει και το τετ-α-τετ πέρασε ανεκμετάλλευτο, με τον μέσο των φιλοξενούμενων να ζητάει πέναλτι, αλλά να παίρνει κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Το δεύτερο ημίχρονο το περίμενες και όντως έτσι ήταν: Διαχείριση από τους παίκτες, διαχείριση και από τον Αλμέιδα, ο οποίος ωσάν προπονητής κολεγιακού πρωταθλήματος μπάσκετ έκανε τέσσερις αλλαγές μαζεμένες. Μέχρι το 65’, όταν και έγιναν οι αλλαγές η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Πινέδα να αποκρούεται από τον Στογιάνοβιτς, απειλήθηκε με το ωραίο σουτ του Νίκα και πανηγύρισε με το δεύτερο γκολ του Αστέρα στην Τρίπολη επί του ΠΑΟΚ. Ας μην ξεχνάμε ότι η Ένωση παίζει στην Τούμπα την προσεχή Κυριακή το βράδυ και το ματς θα είναι κομβικό για την εξέλιξη του πρωταθλήματος. Δεν το ξεχνάμε εμείς, δεν το ξέχασαν ούτε οι παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι ήταν μάλλον ανόρεκτοι να ψάξουν με ζήλο το κάτι περισσότερο και το 3-0 ήταν μάλλον προϊόν… συνήθειας. Και αυτό.

Συνήθεια που δεν έχει αποκτήσει ο Στίβεν Τσούμπερ, που έστειλε τη μπάλα άουτ από τα έντεκα βήματα στο 76’ (σε παράβαση που κέρδισε ο Φαν Βέερτ), αλλά την έχει πρόχειρη ο Φαν Βέερτ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84ο λεπτό.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα,  Σιμάνσκι (64’ Μάνταλος), Γιόνσον, Πινέδα (64’ Ελίασον), Άμραμπατ (64’ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (64’ Τσούμπερ),  Λιβάι Γκαρσία (72’ Φαν Βέερτ).

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Βινίσιους, Τζημόπουλος, Πας, Παναγιώτου, Ντεντάκης (80’ Λιάγκας), Χάμοντ (89’ Σαχπεκίδης), Μεχία (65’ Συμελίδης), Βρακάς (89’ Κωνσταντινίδης), Σακό (46’ Νταμπό), Νίκας.