Άξια ο Παναθηναϊκός, ο Καπίνο κράτησε το 1-0

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το ντέρμπι του "Απόστολος Νικολαϊδης". Ο Παναθηναϊκός ήταν ολοκληρωτικά κυρίαρχος και νίκησε δίκαια 1-0 τον Ολυμπιακό προς μεγάλη ικανοποίηση του κόσμου του. Μπορούσαν και άλλα γκολ οι πράσινοι, τραγικοί οι "ερυθρόλευκοι".

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κέρδισε δίκαια. Ο Καπίνο με τις επεμβάσεις του κράτησε το σκορ στο 1-0. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε κάποια αξιόλογη ευκαιρία σε 90 λεπτά αγώνα.

Με μια τελική (κι αυτή εκτός εστίας), απέναντι σε μια ομάδα με πάθος, αλλά και πρόβλημα στην τελική δεν είναι δυνατόν να ελπίζεις σε κάτι παραπάνω από μια αξιοπρεπή ήττα. Κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, με το τρομερό γκολ του Μπεργκ (δύσκολα θα χάσει το βραβείο best goal της αγωνιστικής) στο 15ο λεπτό, να είναι αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να έχει σκοράρει ακόμη στο κοντινό σουτ του Κλωναρίδη στο 19', που πέρασε άουτ, το φάουλ του Εμποκού στο 40', που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καπίνο, αλλά και την κοντινή προβολή του Εμποκού στο 74' που απέκρουσε εκ νέου εντυπωσιακά ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): O.Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Kουτρουμπής, Μολέδο, Ζέκα, Κουρμπέλης, Εμποκού (86΄ Μπουμάλ), Βιγιαφάνιες (77΄ Λουντ), Κλωναρίδης (77΄ Λέτο), Μπεργκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρομαό, Μάρτινς (57΄ Ανδρούτσος), Ντομίνγκες (63΄ Φορτούνης), Ελιουνούσι, Σεμπά, Ανσαριφάρντ.