ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ 1-1: Στα ημιτελικά με Μπαράλ και... γκρίνια (vids&pics)

Embed video:

Δημοσιεύτηκε στις:

Σούπερ αποδόσεις από το Stoiximan στα Κυπριακά ματς! Παίξε με 100€ bonus, 0% γκανιότα και περισσότερα από 150 ειδικά στοιχήματα για τα παιχνίδια του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Με γκολ του Νταβίδ Μπαράλ στο 51’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου στο Τσίρειο επί της ΑΕΛ, η οποία έφτασε στην ισοφάριση με τον Μικέλ Αρουαμπαρένα στο 81’, χωρίς ωστόσο να φτάσει και στο δεύτερο γκολ της πρόκρισης.

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία είχε η ΑΕΛ, παράπονα και από τον ΑΠΟΕΛ. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το ντέρμπι οι δύο ομάδες (92' Αρουαμπαρένα / 42' Βάντερ).

Η εικόνα του αγώνα
Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε αποφασισμένη να πάρει τον έλεγχο και να επιτεθεί από το ξεκίνημα. Μάλιστα ήδη στο 4’ είχε βρεθεί δύο φορές σε θέση για γκολ ο Μέσκα, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Σταδιακά άρχισε να ανεβαίνει και ο ΑΠΟΕΛ και να ισορροπεί το ματς. Μάλιστα οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 8’ με Μπερτόλιο και Μοράις, αλλά ο Ρόμο έδιωξε και στις δύο περιπτώσεις.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που είχε 4 καλές στιγμές, οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες μειώθηκαν. Δύο άστοχες κεφαλιές του Σωτηρίου είχε ο ΑΠΟΕΛ (20’, 26’), δίχως πάντως να ανησυχήσουν τον Ρόμο. Στο ημίωρο ο Τόμας Κρίστιανσεν αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή με τον τραυματισμό του Μπερτόλιο. Στη θέση του μπήκε ο Μπαράλ, ο οποίος είχε μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 στο 36’.

Ο Ισπανός φορ ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής στη φάση του 41’ όταν έριξε αγκωνιά και στη συνέχεια κλωτσιά εκτός φάσης στον Νικολάου. Δεν υπήρξε κάποια υπόδειξη στη φάση αυτή από τον διαιτητή Κώστα Ψευδιώτη.

Οι αριθμητικές ισορροπίες, πάντως, άλλαξαν στο 42’ με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βάντερ για μαρκάρισμα στον Σάσι στο κέντρο. Το ημίχρονο είχε κι άλλες… συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να ζητούν από ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις με Αρουαμπαρένα και Μπαράλ.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μπαράλ να εκμεταλλεύτεται τραγικό λάθος του Λαφράνς. Ένα γκολ που έβαλε βάσεις πρόκρισης για τους "γαλαζοκίτρινους", αφού πλέον η ΑΕΛ χρειαζόταν δύο γκολ για να προκριθεί.

Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ αντέδρασε αμέσως μετά το 0-1 αλλάζοντας τα φτερά της ομάδας του με την είσοδο Γεωργιάδη και Εϊθμέντι Μπλάνκο αντί των Σάσι και Μέσκα. Στο 68' έκανε και την τελευταία του αλλαγή ο Πορτογάλος τεχνικός, ο οποίος ρίσκαρε με επιθετικό αντί αμυντικού (Μαύρου αντί Λαφράνς), αφού τα περιθώρια στένευαν.

Ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να κρατά χωρίς πρόβλημα το προβάδισμα και μάλιστα θα μπορούσε να το διευρύνει στο 67', αν δεν σταματούσε λανθασμένα ως οφσάιντ το τετ-α-τετ του Μπαράλ, ενώ στο 61' διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι του Ρόμο στον Σωτηρίου.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση, αλλά χωρίς να δημιουργεί τις μεγάλες ευκαιρίες. Την κλασικότερη ευκαιρία την έχασε ο Μαύρου στο 74'. Η ισοφάριση πάντως ήρθε από τον συνήθη ύποπτο: ο Αρουαμπαρένα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γεωργιάδη έκανε το 1-1 με το 13ο φετινό του γκολ (12ο στο Τσιρειο).

Μετά την ισοφάριση όμως δεν παίχτηκε ιδιαίτερο ποδόσφαιρο, αφού οι καθυστερήσεις ήταν περισσότερες. Δεν έγινε κάποια ευκαιρία ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΛ να μένει με 10 παίκτες και αυτή για μαρκάρισμα του Αρουαμπαρένα στον... διαιτητή (απ' ευθείας κόκκινη).

LIVE:

Σκορ πρώτου αγώνα: 0-0

Σέντρα.

2' Παράλληλη μπαλιά του Σάσι από δεξιά, δεν προλαβαίνει να κάνει την κοντινή προβολή σε κενό τέρμα ο Μέσκα!

4' Σέντρα του Αϊρόσα από δεξιά, κεφαλιά του Μέσκα, μόλις πάνω από το δοκάρι.

8' Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ρόμο να διώχνει αρχικά σουτ του Μπερτόλιο από πλάγια και στην επαναφορά της μπάλας να αποκρούει εντυπωσιακά και το σουτ του Μοράις!

20' Σέντρα του Γιαννιώτα, κεφαλιά του Σωτηρίου άουτ.

26' Σέντρα του Μιλάνοφ, εντελώς άστοχη η κεφαλιά του Σωτηρίου.

29' Αναγκαστική αλλαγή, Μπαράλ αντί Μπερτόλιο.

36' Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με ατομική ενέργεια του Μπαράλ, αλλά το σουτ του από πλάγια θέση πάει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

41' Αγκωνιά και μετά κλωτσιά του Μπαράλ στον Νικολάου εκτός φάσης, δεν δίνει κάτι ο διαιτητής.

42' ΑΠΟΒΟΛΗ! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βάντερ! Σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Σάσι στο κέντρο.

45' Ζητά πέναλτι η ΑΕΛ σε πτώση του Αρουαμπαρένα από μαρκάρισμα του Μιλάνοφ.

45+1' Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Αϊρόσα στον Μπαράλ.

Τέλος ημιχρόνου

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

51' ΓΚΟΛ! 0-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Μπαράλ! Μεγάλο λάθος από τον Λαφράνς που στρώνει τη μπάλα στον Μπαράλ με τον Ισπανό να πλασάρει για το 0-1.

Με παίκτη λιγότερο ο ΑΠΟΕΛ παίρνει προβάδισμα και πλέον η ΑΕΛ χρειάζεται δύο γκολ για να προκριθεί.

53' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Γεωργιάδης και Εϊθμέντι Μπλάνκο αντί Μέσκα και Σάσι. Αλλάζει τα φτερά ο Μπαλταζάρ.

58' Σουτ του Φορτούνα βρίσκει στον Γιαμπερέ και περνά κόρνερ.

61' Ο Ρόμο προλαβαίνει τον Σωτηρίου, φωνάζει για πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ.

63' Μακρινό σουτ του Σοάρες αποκρούει με διπλή προσπαθεια ο Πάρντο.

67' Βγαίνει ο Μπαράλ τετ-α-τετ με τον Ρόμο, υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

71' Άστοχο μακρινό σουτ του Πίτι.

74' Χάνει τεράστια ευκαιρία η ΑΕΛ για το 1-1. Πλασέ του Μαύρου από κοντά, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

77' Μετακινούνται ξαφνικά οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ. Υπάρχει τεταμένη ατμόσφαιρα εκτός γηπέδου και μεταφέρεται η ένταση εντός.

81' ΓΚΟΛ! 1-1 η ΑΕΛ με τον Αρουαμπαρένα! Μετά από σέντρα του Γεωργιάδη ο Αρουαμπαρένα με κεφαλιά κάνει το 1-1.

Ένταση με τον Γιαμπερέ τώρα που κρατάει τη μπάλα για καθυστερήσεις και δεν πάει στη σέντρα. Η σέντρα τελικά γίνεται μετά από 2,5 λεπτά!

92' ΑΠΟΒΟΛΗ ΑΡΟΥΑΜΠΑΡΕΝΑ! Απίστευτη αποβολή για τον Βάσκο φορ. Στην προσπάθειά του να σταθεί όρθιος, έπεσε πάνω στον διαιτητή κι αυτός του έδειξε απ' ευθείας κόκκινη.

Συνθέσεις

ΑΕΛ: Ρόμο, Αϊρόσα, Λαφράνς (69' Μαύρου), Μιτρέα, Φορτούνα, Νικολάου, Σοάρες, Μέσκα (53' Εϊθμέντι Μπλάνκο), Σάσι (53' Γεωργιάδης), Πίτι, Αρουαμπαρένα.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Λάγο, Γιαμπερέ, Ιωάννου, Μιλάνοφ, Κάνιας, Μοράις, Βάντερ, Γιαννιώτας (86'Αρτυματάς), Μπερτόλιο (29' Μπαράλ), Σωτηρίου (73' Ντε Καμάργκο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πίτι, Αϊρόσα / Βάντερ, Μιλάνοφ, Γιαννιώτας, Πάρντο.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:  --- / Βάντερ.

Διαιτητής: Κώστας Ψευδιώτης
Βοηθοί διαιτητές: Μιχάλης Σωτηρίου, Ιωάννης Λαζάρου
4ος διαιτητής: Χαράλαμπος Σκαπούλλης
Παρατηρητής: Χριστάκης Σκαπούλλης

AUDIO:

*Μετά το ισόπαλο 0-0 στον πρώτο αγώνα στο ΓΣΠ, τίθενται σήμερα αντιμέτωποι στις 18:00 στο Τσίρειο με στόχο, να συνεχίσουν την πορεία τους στη διοργάνωση του Κυπέλλου.
**Στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca - Cola βρίσκονται ήδη η Ανόρθωση, ο Απόλλωνας και η Δόξα.
***Η κλήρωση της ημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη, 20 Απριλίου στις 12:00 το μεσημέρι στο Συνεδριακό κέντρο του ΓΣΠ.