Μεγάλο διπλό μέσα στο Παραλίμνι επί της ΕΝΠ πέτυχε η Δόξα με 2-1 θέτοντας γερές βάσεις για παραμονή στην κατηγορία των μεγάλων. Η ομάδα του Κώστα Σακκά ευτύχισε να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο με τον Σαντίκ. Στο 14’ με πέναλτι έπειτα από παρέμβαση του VARίστα καθώς ο Ιωάννης Χριστοδούλου δεν έδειξε κάτι και στο 26 μετά από μπαλιά μισό γκολ του Ασάντε ο Σκοπιανός επιθετικός διαμόρφωσε το 2-0. Στην επανάληψη η Ένωση μπήκε δυνατά και ευτύχισε να σοκάρει νωρίς με τον Ντα Σίλβα με σουτ μέσα από τη περιοχή μειώνοντας έτσι σε 2-1. Παρά το γρήγορο γκολ της ομάδας του Μαρίνου Σατσιά η Δόξα ήταν η ομάδα που έφτασε τουλάχιστο δύο φορές κοντά στο τρίτο γκολ με δράστη τον Σαντίκ. Το τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Παραλιμνίου αύξησε την πίεση της χωρίς όμως αποτέλεσμα έτσι δέχθηκε την ήττα με 2-1 και έμεινε στους 22 βαθμούς. Στους 27 η Δόξα που έκανε αποφασιστικό βήμα για παραμονή.

ΕΝΠ(Μ.Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά(34′ Κατσιάρης), Μέιρα(83′ Τζαβέ), Γεβρέμοβιτς(76′ Έχμαν), Φερνάντεζ(76′ Μορέιρα), Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου(34′ Κοτσώνης).
Δόξα(Κ.Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι(73′ Τιτζιανί) Σαντίκ, Ασαμόα(73′ Ίλιτς), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε(83′ Αμντολάχι), Τρούγιτς.

10′  Χωρίς κάποια φάση το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα
11′  Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Κοβάσεβιτς, φωνές για χέρι από τους παίκτες της Δόξας. Έλεγχος στο VAR και πέναλτι για την Δόξα!
13′ Κάρτα για τον Πολυκάρπου για το χέρι-πέναλτι που παραχώρησε.
14′ Σαντίκ και 0-1 για την Δόξα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι!
18′ Σκοράρει η ΕΝΠ με τον Λουσέρο, αλλά ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ
26′ Σαντίκ ξανά και 2-0 για την Δόξα. Έτοιμο γκολ από τον Ασάντε και ο Σαντίκ από κοντά σκοράρει ξανά για την ομάδα του.
30′ Κίτρινη κάρτα στον Ντα Σίλβα για την ομάδα της ΕΝΠ
33′ Δύο αλλαγές για την ΕΝΠ. Κατσιαρής και Κοτσώνης αντί Ντιαβαρά και Πολυκάρπου.
40′ Μέιρα κίτρινη κάρτα έπειτα από φάουλ στον Ασαμόα.
43′ Σουτ του Κατσιάρη, διώχνει σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου!

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Καλύτερη στο πρώτο μέρος η Δόξα σκοράροντας δύο φορές με τον Σαντίκ βάζοντας έτσι τις βάσεις για μία σημαντική νίκη στην υπόθεση παραμονή!
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
48′ Σκοράρει με τον Ντα Σίλβα η ΕΝΠ κάνοντας το 1-2 βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι.
49′ Κάρτα για τον Κατσιάρη για φάουλ πάνω στον Στυλιανού.
53′ Κάρτα σε Φερνάντεζ και στον Μαρίνο Σατσιά για διαμαρτυρίες.
62′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα με τον Σαντίκ. Από κοντά ο Σκοπιανός δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόστιτς.
64′ Πρώτη κάρτα για την Δόξα στον Σαντίκ
73′ ίλιτς αντί Ασαμόα για την Δόξα
75′ Μορέιρα στην θέση του Φερνάντεζ για την ομάδα του Σατσιά.
78′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα με δράστη ξανά τον Σαντίκ.
80′ Κεφαλιά του Κατσιάρη για την ΕΝΠ, άουτ η μπάλα.
82′ Νέα κάρτα στον Ίλιτς για την Δόξα.