Ανόρθωση-ΚΦ Λάτσι 2-1: Προβάδισμα βραχείας κεφαλής (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Καθημερινές προσφορές στο Παγκόσμιο*, 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα, 600+ Μακροχρόνια ειδικά!

Νίκη που της δίνει το προβάδισμα, έστω και με βραχεία κεφαλή, πέτυχε απόψε η Ανόρθωση που επικράτησε της Λάτσι με 2-1.

Οι Αλβανοί προηγήθηκαν με 0-1  χάρις σε γκολ του Χοξαλάρι μετά από αδράνεια της άμυνας της Ανόρθωσης. Η ομάδα της Αμμοχώστου γύρισε το αποτέλεσμα σε 1-2, χάρις σε εκτέλεση πέναλτι του Πράνιτς στο 52′ και κοντινό πλασέ του Σισέ στο 59.

Η πρόκριση θα κριθεί στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ανόρθωση να καλείται να είναι πιο σοβαρή στο δεύτερο ημίχρονο.

Του Μάριου Μυλωνά

Eικόνα του αγώνα

Η Ανόρθωση μπήκε στο παιχνίδι, με μοναδικό στόχο το γρήγορο προβάδισμα. Στόχο όμως που δεν τον διεκδίκησε όπως θα έπρεπε, μιας και οι στιγμές που άσκησε πίεση, ήταν ελάχιστες και οι Αλβανοί με άνεση τους κρατούσαν εκτός περιοχής.

Η ψυχρολουσία για την Ανόρθωση ήρθε στο 21’, ένα φθηνό κόρνερ, έφερε τους Αλβανούς της Λάτσι, για πρώτη φορά στην επίθεση. Τερματοφύλακας και άμυνα κωλυσιέργησαν, είχαν αργή αντίδραση και ο Χοξαλάρι από κοντά, από την καρδιά της άμυνας με προβολή, σημείωσε το 0-1.

Το γκολ της Λάτσι δεν λειτούργησε θετικά για την Ανόρθωση, που αν και επιδίωξε να ανεβάσει εντάσεις και να βάλει περαιτέρω πίεση, αυτό δεν έγινε κατορθωτό. Το παιχνίδι κινείτο σε αργό τέμπο, κάτι που έκανε τους φιλοξενούμενους να αντικρούουν με σχετική ευκολία τις επιθετικές ενέργειες των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας.

Στο 34’ ο Ιγκιεμπόρ βγήκε αναγκαστικά αλλαγή, με τον Οικονομίδη να περνά στη θέση του.

Το τελευταίο πεντάλεπτο, η Ανόρθωση έκανε αισθητή την παρουσία της. Στο 40’ ο Ντούρις από πλεονεκτική θέση πλάσαρε εκτός, στο 44’ σε ανατροπή του Μικελτάντζε ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι με τον φακό να μη δικαιώνει τον Ισπανό. Στις καθυστερήσεις καλό σουτ του Μικελτάντζε από καλή θέση, προσέκρουσε στον Σισέ, με την προϋπόθεση να κάνει φτερά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ρόνι Λέβι άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-2, με τον Σισέ να παίρνει θέση δίπλα από τον Ντούρις. Στα άκρα αριστερά ήταν ο Μπέκα και δεξιά ο Ράγιος. Στο 51′ ο Μπέκα επιχείρησε την επέλαση, ανατράπηκε, με τον διαιτητή αυτή τη φορά να υποδεικνύει τη βούλα του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πράνιτς, με τον Κροάτη να μην αστοχεί και να ισοφαρίζει για την ομάδα μας. Γκολ που βελτίωσε την Ανόρθωση, που έψαχνε για την ανατροπή. Αυτό έγινε κατορθωτό στο 59′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Σισέ, που με κοντινό πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα των Αλβανών και έγραψε το 2-1.

Η Ανόρθωση συνέχισε να πιέζει και επιδίωξε και ένα τρίτο τέρμα. Στο 64′ μετά από σπρώξιμο του Ντούρις, ζήτησε πέναλτι, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης, είχε αντίθετη άποψη. Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση είχαμε στο 75′, όταν με κεφαλιά από κοντά ο Σισέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Σελμάνι.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά δεν είχε καλό ρυθμό, με την Ανόρθωση να επιζητεί το τρίτο γκολ, ωστόσο η κεφαλιά του Ζοάο, κατέληξε λίγο άουτ.

Re-play

Έναρξη αναμέτρησης.

Πρώτα λεπτά στο παιχνίδι, η Ανόρθωση δείχνει να θέλει να επιβληθεί της Λάτσι.

5′ Μπαλιά από δεξιά από τον Μπέκα, ο Κόφι από καλή θέση έκανε κακό τελείωμα.

7′ Σουτ από μακριά από τον Ράγιος, η μπάλα άουτ.

12′ Κάθετη μεταβίβαση του Μπέκα στον Ντούρις, ωστόσο έγκαιρα ο Σελμάνι αντιλήφθηκε τη φάση και μάζεψε την μπάλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Προσπαθεί αφενός η Ανόρθωση, με το παιχνίδι να παίζεται στο μισό των φιλοξενούμενων, ωστόσο ακόμη η ομάδα μας δεν κατάφερε να ασκήσει ουσιαστική πίεση και να φέρει τους Αλβανούς σε δύσκολη θέση.

21′ ΓΚΟΛ για την Λάτσι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Ανόρθωσης αδράνησε και ο Χοξαλάρι θα σημειώσει το 0-1.

Δεν μπορεί η Ανόρθωση να ασκήσει πίεση.

Εκτός αγωνιστικού χώρου ενδέχεται να περάσει ο Ιγκιεμπόρ, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

34′ Αλλαγή για την Ανόρθωση! Στη θέση του Ιγκιεμπόρ πέρασε ο Οικονομίδης.

39′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από γέμισμα του Σισέ από αριστερά, ο Ντούρις από το ύψος της μικρής περιοχής με γυριστό πλασέ αστόχησε.

42′ Πέναλτι ζητά η Ανόρθωση σε ανατροπή του Μπέκα. Ο τηλεοπτικός φακός αφήνει εκτεθειμένο τον Ισπανό ρεφ.

44′ Κίτρινη στον Οικονομίδη.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Σισέ να ανακόπτει το σουτ του Μπέκα από καλή θέση από το ύψος του πέναλτι.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Με 4-4-2 ο Ρόνι Λέβι στο δεύτερο ημίχορνο. Σισέ και Ντούρις στην Κορυφή της επίθεσης.

51′ Πέναλτι για την Ανόρθωση!

52′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Πράνιτς θα εκτελέσει εύστοχα και θα σημειώσει το 1-1

55′ Μακρινό φαλτσαριστό σουτ από τον Μπέκα, η μπάλα αποκρούεται σε κόρνερ.

59′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Σισέ μετά από μπέρδεμα στην περιοχή της Λάτσι, μετά από κόρνερ, με κοντινό πλασέ σημείωσε το 2-1.

64′ Πέναλτι ζητά η Ανόρθωση σε πτώση του Ντούρις, παίζεται λέει ο διαιτητής.

67′ Σουτ του Μπέκα Μικελτάτζε, η μπάλα αποκρούεται σε κόρνερ.

75′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Σισέ με κεφαλιά ψαράκι θα αναγκάσει τον Σελμάνι σε απόκρουση.

78′ Ευκαιρία για την Λάτσι! Ο Φελγκέιρας με γροθιές θα απομακρύνει το φαλτσαριστό σουτ του Χοξαλάρι.

84′ Κόρνερ για την Λάτσι.

85′ Πολύ καλή ευκαιρία για την Λάτσι, ωστόσο το σουτ του Κέντες θα καταλήξει εκτός.

86′ Καλή επιθετική ενέργεια για την Ανόρθωση, με τον Ζοάο Βίκτορ να κάνει κακή πάσα προς τον Ντούρις.

90′ Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση, με την κεφαλιά του Ζοάο να καταλήγει μόλις άουτ.

Τέλος αναμέτρησης.

Ανόρθωση (Λέβι): Φιλγκέιρας, Κοφί, Σίλντενφελντ, Ράγιος, Μικελτάντζε(80′ Εγγλέζου), Ντούρις, Βίκτορ, Σισέ, Σωτηρίου, Πράνιτς, Ιγκιεμπόρ (34′ Οικονομίδης)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αρτυματάς, Εγγλέζου, Κυριάκου, Οικονομίδης, Χατζηπασχάλης, Ιωάννου

Λάτσι (Πρένγκα): Σελμάνι, Χοξαλάρι, Σεφκίνι, Χαδρόϊ, Γιονούζι, Οζούνι, Γκιόνι, Στούμπινα, Κέντες, Λούσκια, Έλερ

Στον πάγκο: Βάτα, Ποπάι, Μπούσι, Ζογκάι, Ξίνχα, Σμάσι, Ούκα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: — / —

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: 52′ Πράνιτς, 59′ Σισέ / 22′ Χοξαλάρι

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Διαιτητής ο Ισπανός José María Sanchez Martínez με βοηθούς τους Raul Cabanero και José Gallego Garcia.

Ενδιαφέρουν:

Επιστροφή στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις για την Ανόρθωση και με στόχο να δημιουργήσει από τον πρώτο αγώνα τις βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.
O σημερινός αγώνες διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας που επιβλήθηκε από τα αρμόδια σώματα της ΟΥΕΦΑ στην Ανόρθωση για τα επεισόδια στον αγώνα με την Ντίλα Γκόρι κατά την περίοδο 2012-13.
Η ομάδα της Αλβανίας στην περσινή χρονιά τερμάτισε στην τέταρτη θέση της κατάταξης και αγωνίστηκε στον τελικό του Κυπέλλου όπου ηττήθηκε με 1-0 από τη Σκεντερμπέου.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Πέμπτη 19 Ιουλίου και ο νικητής του αγώνα στο δεύτερο προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Glenavon Β. Ιρλανδίας – Molde Νορβηγίας.

Οι αγώνες του δεύτερου προκριματικού γύρου θα διεξαχθούν στις 26 Ιουλίου και 2 Αυγούστου αντίστοιχα.