Μεξικό-Σουηδία 0-3: Η έκπληξη ολοκληρώθηκε: Σουηδία και Μεξικό τα… εισιτήρια για τους «16» (videos)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Καθημερινές προσφορές στο Παγκόσμιο*, 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα, 600+ Μακροχρόνια ειδικά!

Η Σουηδία έκανε μια… χαψιά το Μεξικό (3-0), όμως η ήττα-σοκ της Γερμανίας από την Κορέα (2-0) έστειλε και την ομάδα της Λατινικής Αμερικής στους “16” του Μουντιάλ.

Το Μεξικό, που μέχρι να παίξει με τη Σουηδία, είχε το απόλυτο των νικών, έβλεπε όσο περνούσε η ώρα, την τύχη του να… κρέμεται από το άλλο παιχνίδι του ομίλου που ήταν σε εξέλιξη, αυτό της Γερμανίας με την Κορέα. Τα λεπτά κυλούσαν δραματικά, οι Γερμανοί, πίεζαν και με ένα γκολ, θα ήταν αυτοί που στο νήμα θα έπαιρναν την πρόκριση.

Κι όμως, η Κορέα, έκανε την τεράστια έκπληξη, κέρδισε με 2-0 και ουσιαστικά χάρισαν στους Λατίνους, την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μία πρόκριση που άξιζαν βάσει της συνολικής εικόνας που είχαν στον όμιλό τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Σαλσέδο, Μορένο, Ερέρα, Άλβαρες, Λαγιούν (89′ Περάλτα), Γκουαδράδο (75′ Χεσούς), Γκαγιάρδο (65′ Φαμπιάν), Βέλα, Ερνάντες, Λοσάνο.

ΣΟΥΗΔΙΑ:  ​Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Ογκούστινσον, Λάρσον (57′ Σβένσον), Έκνταλ (80′ Χίλιεμαρκ), Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Μπεργκ (68′ Τελίν), Τοϊβόνεν.

Re-Play:
1′ Κίτρινη κάρτα με το που αρχίζει το ματς. Τη βλέπει ο Γκαγιάρδο
2′ Ευκαιρία για τη Σουηδία από στημένη φάση. Απομάκρυναν οι αμυντικοί του Μεξικού
5′ Φάουλ για τη Σουηδία, καθώς ο Οτσόα έπιασε την μπάλα με τα χέρια του εκτός περιοχής
Απομάκρυνε με γροθιές ο Οτσόα
11′ Έχει ισορροπήσει ή τουλάχιστον προσπαθεί να ισορροπήσει το Μεξικό
12′ Ευκαιρία για τη Σουηδία με τον Μπεργκ! Κεφαλιά του Γκράνκβιστ από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το γυριστό ο Μπεργκ και η μπάλα πέρασε άουτ
17′ Μεγάλη ευκαιρία για το Μεξικό! Σουτ του Βέλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Όλσεν
18′ Κι άλλη ευκαιρία για τη Σουηδία! Ο Φόρσμπεργκ ξέφυγε από την άμυνα των Μεξικανών, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
23′ Έξω από τα καρέ της Σουηδίας εδώ και περίπου 2 λεπτά το Μεξικό
Σταματά η φάση με ένα κακό σουτ του Γκουαρδάδο
26′ Κίτρινη κάρτα στον Όλσεν
28′ Ζητούν χέρι του Τσιτσαρίτο μέσα στην περιοχή οι Σουηδοί.
29′ Έχουμε VAR για χέρι του Τσιτσαρίτο!
30′ Κανένα πέναλτι σύμφωνα με τον Πιτάνα
31′ Ευκαιρία για τη Σουηδία! Ο Μπεργκ έκανε την προβολή και ο Οτσόα απέκρουσε σε κόρνερ
39′ Νέα ευκαιρία για το Μεξικό! Και πάλι ο Βέλα έφερε την μπάλα στο αριστερό, αλλά σούταρε άουτ
41′ Παράλληλη μπαλιά του Γκαγιάρδο μέσα στη μικρή περιοχή, η μπάλα πέρασε από όλους.
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
45’+2′ Σουτ του Μπεργκ, με το αριστερό, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών
Λήξη α’ ημιχρόνου
46′ Έναρξη β’ ημιχρόνου
50′ Έχει μπει καλύτερα το Μεξικό στο β’ ημίχρονο
50′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ! Σκόρερ ο Ογκούστινσον! Γύρισμα της μπάλας από τα δεξιά, «τσαφ» από τον Κλάεσον από το οποίο ευνοείται ο αριστερός οπισθοφύλακας των Σκανδιναβών και κάνει 1-0

To 0-1 της Σουηδίας:
54′ Σουτ του Ογκούστινσον, η μπάλα πάνω από την εστία του Μεξικού

56′ Διακοπή στο παιχνίδι, αφού ο Λάρσον είναι στο έδαφος
57′ Δεν θα συνεχίσει και στη θέση του μπαίνει ο Σβένσον
60′ Πέναλτι για τη Σουηδία
62′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ 2-0! Εκπληκτική εκτέλεση του Γκράνγκβιστ και 2-0 για τους Σκανδιναβούς!
65′ Αλλαγή για το Μεξικό. Έξω ο Γκαγιάρδο, μέσα ο Φαμπιάν
68′ Αλλαγή για τη Σουηδία. Εκτός ο Μπεργκ, μέσα ο Τελίν.

To 0-2 της Σουηδίας:
Live η βαθμολογία του 6ου ομίλου:
1. Σουηδία 6 (4-2)
2. Μεξικό 6 (3-3)
3. Γερμανία 4 (2-2)
4. Νότια Κορέα 1 (1-3)
74′ ΓΚΟΛ Η ΣΟΥΗΔΙΑ! 3-0 ΜΕ ΑΥΤΟΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΛΒΑΡΕΖ! Απίστευτο τσαφ και γκολ για τους Σουηδούς

75′ Αλλαγή για το Μεξικό. Εκτός ο Γκουαρδάδο, μέσα ο Ζέσους
1. Σουηδία 6 (5-2)
2. Μεξικό 6 (3-4)
Η Γερμανία παραμένει στο 0-0 με τη Ν. Κορέα, άρα με αυτά τα αποτελέσματα, το Μεξικό είναι αυτό που θα ακολουθήσει τη Σουηδία στους «16»
80′ Αλλαγή για τη Σουηδία. Εκτός ο Έκνταλ, μέσα ο Χίλιεμαρκ

Τεράστια αγωνία για τους Μεξικανούς που εξαρτώνται πλέον απ’ τη Γερμανία.

Μεξικό: Οτσόα, Σαλσέδο, Μορένο, Ερέρα, Άλβαρες, Λαγιούν, Γκουαδράδο, Γκαγιάρδο, Βέλα, Ερνάντες, Λοσάνο.

85′ Κίτρινη κάρτα για τον Λαγιούν
88′ Κίτρινη κάρτα στον Λούστιγκ
89′ Αλλαγή για το Μεξικό. Μέσα ο Περάλτα, εκτός ο Λαγιούν