Συναρπαστικό φινάλε και πρόκριση για Ισπανία! (pics&vids)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Καθημερινές προσφορές στο Παγκόσμιο*, 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα, 600+ Μακροχρόνια ειδικά!

Ισόπαλοι 2-2 εξήλθαν Ισπανία και Μαρόκο στην τελευταία αναμέτρηση του β’ ομίλου στο Μουντιάλ της Ρωσίας.

Πρόκριση για τους Ισπανούς που έλαβαν την πρώτη θέση στον όμιλο με 5 βαθμούς μαζί με τους Πορτογάλους.

Eικόνα του αγώνα:

Το γκολ του Ιάγο Ασπας στο 90′ που μέτρησε μέσω VAR έδωσε στην Ισπανία την ισοπαλία (2-2) με το καλύτερο Μαρόκο και την 1η θέση του ομίλου, αφού η Πορτογαλία έμεινε στο 1-1 με το Ιράν.

Τα καλά νέα για την Ισπανία είναι ότι προκρίθηκε στους “16” και μάλιστα ως 1η από τον όμιλο, πράγμα που σημαίνει ότι αποφεύγει την Ουρουγουάη και θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Ρωσία.

Τα κακά νέα είναι ότι το Μαρόκο ήταν καλύτερο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και αν η ομάδα του Φερνάντο Ιέρο δε βελτιωθεί άμεσα, δε θα προχωρήσει πολύ…

Με τραγική άμυνα και προβλήματα στην τελική πάσα, οι Φούριας Ρόχας βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ αλλά το VAR στο 90′ τους έδωσε την ισοπαλία με το τέλειο τακουνάκι του Ιάγο Ασπας.

Το Balla σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Re-play

Σέντρα στην αναμέτρηση

4′ Κλέβει ο Ινιέστα και φεύγει στην αντεπίθεση, δίνει αριστερά στον Ίσκο που είναι μέσα στην περιοχή, αυτός κάνει παράλληλη χαμηλή μπαλιά, αλλά μπλοκάρει ο Ελ Κατζουί
Μονομαχίες Ντα Κόστα και Κόστα σε κόρνερ, παρατηρήσεις από τον διαιτητή.
Ένταση μεταξύ Ράμος και Αμραμπάτ, τους χωρίζουν ψυχραιμότεροι, μεταξύ των οποίων και ο Κόστα!
8′ Ο Πικέ κάνει τάκλιν με τα δύο πόδια στον Μπουταΐμπ, βρίσκει πρώτα μπάλα και μετά τον αστράγαλο του Μαροκινού, που μένει στο έδαφος
Ο διαιτητής δεν δίνει κάτι, ωστόσο σταματάει το παιχνίδι λόγω του πεσμένου παίκτη του Μαρόκου. Έντονες διαφωνίες του τραυματία που παραμένει κάτω με τον Πικέ, αλλά πάντα σε πλαίσιο συζήτησης. Συνεχίζεται το παιχνίδι.
14′ ΓΚΟΛ ΤΟ ΜΑΡΟΚΟ!
Ο Ράμος δίνει στον Ινιέστα, αυτός κάνει ανοιχτό κοντρόλ που νόμιζε ότι θα κατέληγε σε πάσα στον Ράμος αλλά ο Ράμος θεώρησε ότι θα έτρεχε ο συμπαίκτης του να την πιάσει και τελικά την πήρε ο Μπουταΐμπ που έφυγε σε τετ α τετ κι έκανε το 0-1
Live βαθμολογία
1. Πορτογαλία (4-3) 5
2. Ισπανία (4-4) 4
3. Ιράν (1-1) 4
4. Μαρόκο (1-2) 3

18′ Μακρινό σουτ του Ινιέστα, πολύ άουτ

19′ ΓΚΟΛ Η ΙΣΠΑΝΙΑ!

Συνεργασία Ινιέστα, Ίσκο, Κόστα, Ινιέστα, η μπάλα καταλήγει στον Ίσκο έξω από τη μικρή περιοχή, που κοντρολάρει και κάνει το 1-1
Τα ζευγάρια των 16: Ουρουγουάη – Πορτογαλία, Ισπανία – Ρωσία

Live η βαθμολογία του 2ου ομίλου:

1. Ισπανία 5 (5-4)
2. Πορτογαλία 5 (4-3)
3. Ιράν 4 (1-1)
4. Μαρόκο 1 (1-3)
25′ Ευκαιρία για το Μαρόκο! Πλάγιο από αριστερά, “κοιμάται” η άμυνα της Ισπανίας και ο Μπουταΐμπ φεύγει σε νέο τετ α τετ, πλασάρει πάνω στον Ντε Χέα που κάνει την πρώτη επέμβασή του στη φετινή διοργάνωση (205 λεπτά)!

31′ Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα για δυνατό φάουλ στον Ίσκο

31′ Κίτρινη κάρτα και στον αρχηγό Μπουσουφά για έντονη διαμαρτυρία. Τον συγκρατούσαν οι παίκτες της Ισπανίας!
36′ Μαγική κάθετη του Ίσκο στον Ινιέστα, αυτός προσπαθεί να γυρίσει στο ύψος του πέναλτι, κόβουν οι Μαροκινοί πριν η μπάλα φτάσει στον Κόστα.
37′ Ευκαιρία για την Ισπανία! Κόρνερ από αριστερά, μόνος του ο Μπουσκέτς από υο ύψος του πέναλτι, πιάνει μια κεφαλιά, πολύ άουτ
Η Ισπανία πιέζει πολύ ψηλά πια και εμποδίζει τους Μαροκινούς να κρατήσουν την μπάλα
43′ Μακρινό σουτ του Ζιγές με το αριστερό κι εκτός περιοχής, ο Ντε Χέα ελέγχει παρά τα ανάποδα φάλτσα, πάνω από την εστία η μπάλα

Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο
47′ Σέντρα για το κεφάλι του Μπουσουφά, δεν μπορεί να πάρει καλά την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα μακριά.
50′ Κίτρινη κάρτα και στον Αζμούν.

50′ Βαθιά μπαλιά για τον Μπουσουφά, προλαβαίνει ο Ντε Χέα να απομακρύνει, πριν πλασάρει ο Μαροκινός.

55′ Φοβερό διαγώνιο σουτ του Αμραμπάτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.

58′ Φάουλ του Ντιράρ στον Σέρχιο Ράμος

59′ Φάουλ του Αμραμπάτ στον Ινιέστα, σε καλή θέση για τους Ισπανούς

62′ Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει χάσει 6 απ’ τα 14 πέναλτι που έχει εκτελέσει για την Πορτογαλία.

63′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Ίσκο, ο Πικί παίρνει ωραία κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά μόλις άουτ.

63′  Ο Φαζρ στη θέση του Μπελχαντά

68′ Πλασέ του Τιάγκο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, φεύγει πολύ ψηλά η μπάλα
72′ Πλασέ του Τιάγκο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, φεύγει πολύ ψηλά η μπάλα

74′ Πλασέ του Τιάγκο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, φεύγει πολύ ψηλά η μπάλα

78′ Πλασέ του Τιάγκο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, φεύγει πολύ ψηλά η μπάλα

80′ Σέντρα του Ντιράρ από δεξιά, ο Ζιγιάς κάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα χτυάει πάνω στον Πικέ και καταλήγει κόρνερ.

81′ ΓΚΟΛ για το Μαρόκο!

Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Εν Νεσιρί πηδάει πολύ ψηλά και με υπέροχη κεφαλιά κάνει το 2-1 για το Μαρόκο.

Χρυσή αλλαγή ο Μαροκινός!
84′ Ο Ροντρίγο στη θέση του Νταβίδ Σίλβα.

85′ Ο Μπουχαντούζ στη θέση του Ζιγιάς.

85′ Δεν παίρνει καλά την κεφαλιά ο Ροντρίγο, άουτ η μπάλα

2. Ισπανία 4 (5-5)
3. Μαρόκο 3 (2-3)
4. Ιράν 3 (1-2)
90′ ΓΚΟΛ για την Ισπανία!
Ο Καρβαχάλ σεντράρει από δεξιά και ο Άσπας σκοράρει με υπέροχο τακουνάκι. Η φάση εξετάστηκε μέσω VAR, αφού αρχικά είχε δοθεί οφσάιντ.

1. Ισπανία 5 (6-5)
2. Πορτογαλία 5 (5-4)
3. Ιράν 4 (2-2)
4. Μαρόκο 1 (2-4)
Τα ζευγάρια των 16: Ουρουγουάη – Πορτογαλία, Ρωσία – Ισπανία
93′ Κάρτα στον Χακιμί